Komunální volby v Praze 2014: Záchranná služba

25. 9. 2014 17:52
Několik případů z letošního jara a léta upozornilo na problém, kdy nemocnice nechtěly přijmout pacienta. Sanitka s ním tak musela objíždět celou metropoli.
Foto: Jakub Plíhal

Důvodem byla nedostatečná lůžková kapacita v jednotlivých zařízeních a v nedostatečné komunikaci s nemocnicemi i mezi samotnými nemocnicemi. Deník Aktuálně.cz se proto politických stran, které by rády pražský magistrát vedly, zeptal, jak by problém s umisťováním akutních pacientů řešily.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014. 

ČSSD

Situace, kdy záchranná služba vozí pacienta desítky minut po metropoli, než ho přijme nemocnice, je nepřijatelná a nesmí se již nikdy opakovat. Situaci musíme stabilizovat a nastavit pravidla, která budou závazná pro všechny strany. Stanovíme maximální čekací lhůty a posílíme kapacity i rozsah Lékařské služby první pomoci. Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví také určíme povinnou spádovost, ve které nebude moci zdravotnické zařízení pacienta odmítnout.

Demokraté Jana Kasla

Zlepšíme efektivitu rychlé zdravotní pomoci ve spolupráci města se státním Integrovaným záchranným systémem s jediným nouzovým telefonním číslem 112. Sjednotíme dispečinky a zrušíme dvojkolejnost vyplývající z historie. Zdravotnická zařízení v Praze budou zařazena do systému poskytování nouzové péče, každý pacient bude ošetřen v nejbližší dostupné nemocnici a až následně bude umístěn v lůžkovém zařízení dle volné kapacity.

KSČM

Musí dojít k jednoznačné dohodě o pravidlech umisťování akutních pacientů  v pražských nemocnicích mezi ministerstvem zdravotnictví, které nemocnice řídí a Záchranou službou HMP. Dohoda musí potom být respektována všemi nemocnicemi v Praze.

Máte právo -  trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Doporučujeme vytvořit centrální dispečink, na němž by nemocnice povinně oznamovaly volná lůžka a specializaci. Odtud by byly sanitky navigovány přímo a zároveň by informaci o příjmu dostala i příslušná nemocnice.

ODS

Viz N

Piráti

Není možné s pacientem objíždět půl Prahy - tzn. operátor na lince by měl domlouvat, kam pacienta umístí a tam na něj již čekat. Problém dostupnosti lůžek pro akutní případy je třeba vyřešit sdílením informací o aktuální dostupnosti volných lůžek. Jde však zejména o koordinaci a vyjednávání mezi různorodými subjekty, které zdravotní péči u akutních pacientů zajišťují.

Pro Prahu

Budeme intenzivně řešit aktuální problém se Zdravotnickým záchranným sborem, který dnes je příspěvkovou organizací Hlavního města Prahy. Problém však nevidíme v jejím fungování, ale v přijímání pacientů zdravotnickými zařízeními, které má v gesci Ministerstvo zdravotnictví. Proto se zasadíme, aby byl akutní pacient v Praze přijat nejbližším zdravotnickým zařízením.

Svobodní

Pravděpodobně jde o nedorozumění, kdyby skutečně existovaly problémy, musela by být v první řadě udělena pokuta, musela by to řešit lékařská komora a pravděpodobně by se to řešilo u soudu.

TOP 09

Město má odpovědnost za přímou podporu lékařské služby první pomoci, která funguje na šesti místech ve městě, i za činnost zdravotnické záchranné služby. Abychom zlepšili její práci, rozhodli jsme postavit novou centrálu s moderním zázemím. Iniciovali jsme komisi pod ministrem zdravotnictví, která bude řešit jednotlivé případy problémů při přebírání pacientů, a teprve z toho odvozovat systematičtější opatření. Tak, aby se předešlo přestřelkám mezi záchrankou a nemocnicemi.

Úsvit

V první řadě je pro mě nepřijatelné, aby nemocnice nepřijímali pacienty. Pacient, který potřebuje akutní péči, ji musí prostě dostat co nejrychleji. U jednoho z případů, kdy nemocnice nepřijala pacienta, expertní komise po prošetření případu vydala prohlášení, podle něhož nepochybila záchranná služba ani pražské nemocnice. To je opravdu výsměch a příště komise řekne, že za to vlastně může pacient, protože potřeboval pomoc. To opravdu nejde. Tento problém je potřeba řešit s ministrem zdravotnictví a řediteli nemocnic a je důležité navýšit například počet akutních lůžek.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 19 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy