Znalecký posudek nemovitosti

25. 5. 2012 11:56
Znalecký posudek nemovitosti budete potřebovat při jejím prodeji, nákupu či při soudním sporu se stavební firmou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Znalecký posudek je třeba zajistit při nákupu nebo prodeji nemovitosti. Posudek může připravit jedině soudní znalec, tedy osoba jmenovaná soudem nebo ministrem financí. Obory, pro které jsou znalci jmenováni, se liší. Znalcem v oboru nemovitostí se může stát jen ten, kdo získal vysokoškolské stavební vzdělání a má za sebou alespoň deset let odborné stavební praxe. Znalecký posudek stanovuje hodnotu oceňovaného majetku, a to podle požadavků zákona nebo soudu.

Bude se hodit u soudu

Znalecký posudek budete potřebovat například ve sporu se stavební firmou, která na vašem domě či bytě odvedla nekvalitní práci a vám tím vznikly škody. Každá strana tvrdí něco jiného a soudce nemůže odborně posoudit, zda bylo něco zanedbáno. V tu chvíli je potřeba posudek soudního znalce, který určí, zda například byly škody způsobeny nedbalostí stavební firmy či následným užíváním a podobně.

Potřebujete ho i při prodeji či koupi nemovitosti

Znalecký posudek ale nemusí být potřebný jen při soudním sporu. Setkáte se s ním i při již zmíněném prodeji či nákupu nemovitosti. Díky němu se stát brání proti snižování daňových odvodů. Při koupi či prodeji nemovitosti totiž státu náleží tříprocentní daň. Čím menší je částka, kterou kupující za nemovitost zaplatí, tím menší daň se odvádí státu. To by vedlo ke snahám prodat oficiálně nemovitost za nižší částku, inkasovat ale ve skutečnosti mnohem více – po domluvě se zájemcem. Proto je většinou nutné zajistit znalecký posudek. Cena nemovitosti se tak nedá uměle snížit a stát nepřichází o peníze z daní. Znalecký posudek budete ale potřebovat i v případě změny vlastnictví nemovitosti – tedy při dědictví, darování, převodu majetku a podobně.

V lednu 2014 měl vstoupit v platnost nový zákon o dani z nemovitosti, v němž se rušila nutnost předkládat znalecký posudek při každém nákupu či prodeji. Senát tuto změnu v září 2013 neodsouhlasil, a tak se nic nemění. Cena se měla nově odvíjet od směrné hodnoty, ceny, která je v dané lokalitě obvyklá.


Co je pro posudek důležité a co ne

Znalec si zjistí rozměry nemovitosti a také zmapuje její stav. Na základě těchto kritérií vypočítá její cenu. Nebere ale v úvahu různé okolnosti – například umístění nemovitosti. To, zda se byt či dům nachází na dobré nebo špatné adrese, zda je okolí v dobrém stavu či jestli je byt blízko k centru, to vše má vliv na tak zvanou tržní cenu nemovitosti. Oproti tomu znalecký posudek nic z těchto faktorů neovlivní. U něj je zásadní jen stav nemovitosti a její rozměry.

Kromě nemovitostí se vypracovávají znalecké posudky například i na automobily, nábytek, podnik, elektroniku či vybavení domácnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy