Ceny nájmů v ČR

13. 4. 2012 11:23
Ceny náhmů v České republice se liší podle lokality nebo vybavení bytu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Panel Plus / Jaroslav Hejzlar

Nájem platí uživatel bytu jeho majiteli. Výše požadovaného nájmu se různí. Záleží na vlastníkovi, umístění bytu, vzhledu a rozměru bytu, také na tom, v jakém typu budovy je byt umístěn a na stáří a stavu budovy. Důležité také je, zda jsou v nájmu započteny i výdaje za energie a vodu, nebo je nájemník hradí zvlášť sám. Pro lidi s vyššími příjmy je koupě bytu a jeho následné pronajímání dobrou investicí.

Nájemné se stanovuje podle různých kritérií

Je potřeba stanovit cenu nájemného tak, aby odpovídala stavu bytu, jeho rozměrům a umístění. V bytech blíže k centru města a s lepší dopravní dostupností se platí nájem vyšší, u těch na okrajích měst a s horší možností dostat se do centra bývá nájem zpravidla nižší. Pokud o pronájem nemá nikdo zájem, je pro majitele bytu lepší jít s cenou dolů. I neobydlený byt totiž bývá zatížen poplatky – majitel bytového domu je může požadovat za úklid společných prostor nebo za výtah či odvoz odpadu.

Nájemní smlouva je nutná

Majitel bytu musí s nájemníkem uzavřít tzv. nájemní smlouvu. Tam je mimo jiné uvedena adresa bytu, jméno a příjmení pronajímatele i nájemníka a podobně. Důležitá je ale právě cena nájmu, která musí být jasně stanovena. Musí být také upřesněno, co vše je v nájemném zahrnuto – například poplatky za odvoz domovního odpadu, za osvětlení veřejných prostor, za elektřinu, vytápění nebo vodné a stočné. Stanoví se i to, jak často bude částka vyplácena (nejčastěji každý měsíc) a případně ke kterému dni v měsíci.

Dobrá nebo špatná adresa?

To, jakou částku nájemník každý měsíc odvede majiteli bytu, záleží na mnoha okolnostech. Například na již zmíněné poloze bytu – zda se nachází na tzv. dobré nebo špatné adrese. Dobrá adresa skýtá bydlení v příjemném prostředí a dobrou dopravní dostupnost. Byt na tzv. špatné adrese naopak tolik vzhledné okolí nemívá a navíc se z něj mnohem hůře dostává například do centra města. Logicky je nájem na dobré adrese vyšší.

V Praze jsou nájmy nejdražší

Nejvíce se za nájem platí ve velkých městech, především v Praze a v okolních obcích. Vyšší nájem se platí i v Brně a dalších krajských městech. Zde platí, že čím blíže je byt k historickému centru města, tím je nájem dražší. Naopak majitelé bytů v malých městech, daleko od těch krajských, si účtují nižší nájemné. Ceny nájmů se mohou výrazně lišit i v rámci jednoho města.

Co ještě rozhoduje?

Důležité je i stáří a stav bytového domu a také stav bytu. Nájemné bytu čerstvě po rekonstrukci bude vyšší než u bytu v horším stavu. Stačí ale, pokud je byt nově nebo alespoň stále čistě vymalován a potenciální nájemník je většinou ochoten zaplatit vyšší cenu, než když na něj byt působí neudržovaně. Roli hraje i stav oken, podlahy nebo bytového jádra.

 

Právě se děje

před 7 minutami

O byty po H-Systemu má zájem 58 z 60 jejich současných uživatelů

Dnes končí termín pro podání nabídek na odkup 60 bytů v Horoměřicích u Prahy po zkrachovalé společnosti H-System. Nabídku podalo 58 z 60 současných uživatelů bytů, dva konkurzní správkyni napsali, že o byt nemají zájem a vyklidí ho. Celková hodnota sídliště podle minimálních cen znaleckých posudků činí zhruba 210 milionů korun, řekli dnes šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel a Martin Junek, předseda bytového družstva Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů H-Systemu.

"Nabídky ještě můžou chodit. Dva ze současných uživatelů nemají o odkup zájem všech zbylých 58 podalo nabídku, a souhlasí tak s cenou, kterou určil znalecký posudek," řekl Pavel. Konkurzní správkyně obdržela také několik nabídek na odkup některých bytů od třetí strany. Obdržené nabídky by měl věřitelský výbor vyhodnotit v úterý 26. ledna.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

Moskva ve středu prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací dohodu se Spojenými státy a uvítala úsilí, které v tomto směru slibuje nastupující administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena. Uvedla to agentura Reuters.

Antony Blinken, kterého si Biden vybral za nového ministra zahraničí, při úterním slyšení v Senátu prohlásil, že příští americká vláda se bude zabývat prodloužením smlouvy s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní.

Pokud by se obě velmoci rychle nedomluví na prodloužení, vyprší už 5. února platnost smlouvy podepsané v roce 2010 v Praze a zvané START 3 nebo též Nový START.

Zdroj: ČTK
Další zprávy