Ceny nájmů v ČR

13. 4. 2012 11:23
Ceny náhmů v České republice se liší podle lokality nebo vybavení bytu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Panel Plus / Jaroslav Hejzlar

Nájem platí uživatel bytu jeho majiteli. Výše požadovaného nájmu se různí. Záleží na vlastníkovi, umístění bytu, vzhledu a rozměru bytu, také na tom, v jakém typu budovy je byt umístěn a na stáří a stavu budovy. Důležité také je, zda jsou v nájmu započteny i výdaje za energie a vodu, nebo je nájemník hradí zvlášť sám. Pro lidi s vyššími příjmy je koupě bytu a jeho následné pronajímání dobrou investicí.

Nájemné se stanovuje podle různých kritérií

Je potřeba stanovit cenu nájemného tak, aby odpovídala stavu bytu, jeho rozměrům a umístění. V bytech blíže k centru města a s lepší dopravní dostupností se platí nájem vyšší, u těch na okrajích měst a s horší možností dostat se do centra bývá nájem zpravidla nižší. Pokud o pronájem nemá nikdo zájem, je pro majitele bytu lepší jít s cenou dolů. I neobydlený byt totiž bývá zatížen poplatky – majitel bytového domu je může požadovat za úklid společných prostor nebo za výtah či odvoz odpadu.

Nájemní smlouva je nutná

Majitel bytu musí s nájemníkem uzavřít tzv. nájemní smlouvu. Tam je mimo jiné uvedena adresa bytu, jméno a příjmení pronajímatele i nájemníka a podobně. Důležitá je ale právě cena nájmu, která musí být jasně stanovena. Musí být také upřesněno, co vše je v nájemném zahrnuto – například poplatky za odvoz domovního odpadu, za osvětlení veřejných prostor, za elektřinu, vytápění nebo vodné a stočné. Stanoví se i to, jak často bude částka vyplácena (nejčastěji každý měsíc) a případně ke kterému dni v měsíci.

Dobrá nebo špatná adresa?

To, jakou částku nájemník každý měsíc odvede majiteli bytu, záleží na mnoha okolnostech. Například na již zmíněné poloze bytu – zda se nachází na tzv. dobré nebo špatné adrese. Dobrá adresa skýtá bydlení v příjemném prostředí a dobrou dopravní dostupnost. Byt na tzv. špatné adrese naopak tolik vzhledné okolí nemívá a navíc se z něj mnohem hůře dostává například do centra města. Logicky je nájem na dobré adrese vyšší.

V Praze jsou nájmy nejdražší

Nejvíce se za nájem platí ve velkých městech, především v Praze a v okolních obcích. Vyšší nájem se platí i v Brně a dalších krajských městech. Zde platí, že čím blíže je byt k historickému centru města, tím je nájem dražší. Naopak majitelé bytů v malých městech, daleko od těch krajských, si účtují nižší nájemné. Ceny nájmů se mohou výrazně lišit i v rámci jednoho města.

Co ještě rozhoduje?

Důležité je i stáří a stav bytového domu a také stav bytu. Nájemné bytu čerstvě po rekonstrukci bude vyšší než u bytu v horším stavu. Stačí ale, pokud je byt nově nebo alespoň stále čistě vymalován a potenciální nájemník je většinou ochoten zaplatit vyšší cenu, než když na něj byt působí neudržovaně. Roli hraje i stav oken, podlahy nebo bytového jádra.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy