Ceny nájmů v ČR

13. 4. 2012 11:23
Ceny náhmů v České republice se liší podle lokality nebo vybavení bytu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Panel Plus / Jaroslav Hejzlar

Nájem platí uživatel bytu jeho majiteli. Výše požadovaného nájmu se různí. Záleží na vlastníkovi, umístění bytu, vzhledu a rozměru bytu, také na tom, v jakém typu budovy je byt umístěn a na stáří a stavu budovy. Důležité také je, zda jsou v nájmu započteny i výdaje za energie a vodu, nebo je nájemník hradí zvlášť sám. Pro lidi s vyššími příjmy je koupě bytu a jeho následné pronajímání dobrou investicí.

Nájemné se stanovuje podle různých kritérií

Je potřeba stanovit cenu nájemného tak, aby odpovídala stavu bytu, jeho rozměrům a umístění. V bytech blíže k centru města a s lepší dopravní dostupností se platí nájem vyšší, u těch na okrajích měst a s horší možností dostat se do centra bývá nájem zpravidla nižší. Pokud o pronájem nemá nikdo zájem, je pro majitele bytu lepší jít s cenou dolů. I neobydlený byt totiž bývá zatížen poplatky – majitel bytového domu je může požadovat za úklid společných prostor nebo za výtah či odvoz odpadu.

Nájemní smlouva je nutná

Majitel bytu musí s nájemníkem uzavřít tzv. nájemní smlouvu. Tam je mimo jiné uvedena adresa bytu, jméno a příjmení pronajímatele i nájemníka a podobně. Důležitá je ale právě cena nájmu, která musí být jasně stanovena. Musí být také upřesněno, co vše je v nájemném zahrnuto – například poplatky za odvoz domovního odpadu, za osvětlení veřejných prostor, za elektřinu, vytápění nebo vodné a stočné. Stanoví se i to, jak často bude částka vyplácena (nejčastěji každý měsíc) a případně ke kterému dni v měsíci.

Dobrá nebo špatná adresa?

To, jakou částku nájemník každý měsíc odvede majiteli bytu, záleží na mnoha okolnostech. Například na již zmíněné poloze bytu – zda se nachází na tzv. dobré nebo špatné adrese. Dobrá adresa skýtá bydlení v příjemném prostředí a dobrou dopravní dostupnost. Byt na tzv. špatné adrese naopak tolik vzhledné okolí nemívá a navíc se z něj mnohem hůře dostává například do centra města. Logicky je nájem na dobré adrese vyšší.

V Praze jsou nájmy nejdražší

Nejvíce se za nájem platí ve velkých městech, především v Praze a v okolních obcích. Vyšší nájem se platí i v Brně a dalších krajských městech. Zde platí, že čím blíže je byt k historickému centru města, tím je nájem dražší. Naopak majitelé bytů v malých městech, daleko od těch krajských, si účtují nižší nájemné. Ceny nájmů se mohou výrazně lišit i v rámci jednoho města.

Co ještě rozhoduje?

Důležité je i stáří a stav bytového domu a také stav bytu. Nájemné bytu čerstvě po rekonstrukci bude vyšší než u bytu v horším stavu. Stačí ale, pokud je byt nově nebo alespoň stále čistě vymalován a potenciální nájemník je většinou ochoten zaplatit vyšší cenu, než když na něj byt působí neudržovaně. Roli hraje i stav oken, podlahy nebo bytového jádra.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy