Albánie

Aktualizováno 23. 10. 2016 12:58
Albánská republika je středomořský stát v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově.
Vlajka Albánie
Vlajka Albánie | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Sousedí s Černou horou, Kosovem, Makedonií a Řeckem. Západní část Albánie leží na pobřeží Jaderského moře, její jihozápadní část leží na pobřeží Jónského moře. Albánie je hornatý stát, zhruba 70 % území tvoří hory, často rozeklané a těžko přístupné. Nejvyšší hory se tyčí u hranic s Makedonií (součást Šarské soustavy) a dále u hranic s Černou Horou, kde leží tzv. Severoalbánské Alpy, známé v Černé Hoře jako Prokletije (tedy Prokleté hory) a stejně jako v Černé Hoře tvořené především vápencem. 

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Tirana
Rozloha: 28 748 km²
Nejvyšší bod: Velký Korab (2753  m n. m.)
Časové pásmo: +3 1
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel:  2,9 mil.
Hustota zalidnění: 127 ob. / km²
Jazyk: albánština
Národnostní složení: Albánci (75 %), Řekové (15 %), Arumuni, Srbové, Cikáni, Turci, Makedonci
Náboženství: islám (57 %), křesťanství
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: 28. listopadu 1912 (nezávislost na Osmanské říši)
Měna: albánský lek

Koncem druhého tisíciletí před naším letopočtem osídlily Albánii ilyrské kmeny. Později byly na tomto území založeny městské státy Řeků, Makedonců a Římanů. Od čtvrtého století se zde střídají gótské, slovanské a bulharské kmeny. V čtrnáctém století ovládli Albánii Turci a až do roku 1912 bylo území Albánie součástí Osmanské říše. V roce 1389 porazili Turci v bitvě na Kosově poli širokou koalici Srbů, Maďarů, Bosňanů, Bulharů a Albánců. Pro obyvatele Balkánu to znamenalo katastrofu, jedním z důsledků byl například i úplný zánik srbského státu. Turci postupně pronikali i do hornaté Albánie. Pak ale vstoupil na scénu dějin nejslavnější Albánec a národní hrdina, Gjergj (Jiří) Kastrioti Skanderbeg. V roce 1443 se Turkům postavil uherský král János Hunyady a porazil je v bitvě u Niše. Skanderbeg měl v této bitvě bojovat na straně Turků, nezapomněl ale na svůj albánský původ a zběhl od vojska na svůj rodný hrad v Krujë. Povedlo se mu téměř nemožné, sezval všechny znepřátelené vůdce albánských klanů a přesvědčil je, aby zapomněli na nesváry a sjednotili se proti Osmanům. Po jeho smrti už Albánci ani Benátčané nedokázali zastavit turecký příval, i když poslední pevnost (Rozafat) padla až v roce 1479.

450 let vlády osmanských Turků samozřejmě zanechalo v zemi nesmazatelné stopy. Nezávislost Albánie byla vyhlášena 28. 11. 1912. Během I. světové války bylo území Albánie rozděleno a okupované různými státy. Po válce byla ale znovu v Paříži uznána nezávislost Albánie. 1. září 1921 parlament vyhlásil Albánii královstvím. Ve 20. letech se k moci dostal jeden z vůdců místních klanů, Ahmed Zogu, který se nejdříve prosadil do vlády, potom vládl jako prezident a od roku 1928 jako král Zogu I. Snažil se modernizovat zemi, ale zároveň vládl jako neomezený diktátor. V roce 1939 král utekl před italskými okupačními vojsky do Turecka a král Vittorio Emanuele III. se prohlásil králem Albánie. 11. září 1944 do Albánie vstoupila německá vojska. Komunističtí partyzáni vedení Enverem Hodžou osvobodili Albánce 28. 11. 1944. Pod vedením Envera Hodži se země zcela izolovala od okolního světa. První svobodné volby se konaly v roce 1991. V parlamentních volbách 1992 vyhrála Demokratická strana vedená Sali Berisha, který byl zvolen prezidentem. Demokratická vláda padla v roce 1998, během krachu pyramidových her, do kterých vložila své úspory většina Albánců. V následujících nepokojích byly vykradeny sklady zbraní albánské armády a zahynulo několik stovek lidí. Stabilitu narušila válka v Kosovu v roce 1999, kdy země přijala půl milionu albánských uprchlíků z Kosova. Od té doby se Albánie dává dohromady a jejím dlouhodobým cílem je vstup do Evropské unie. V roce 2008 se Albánie stala členem Severoatlantické aliance.

Hospodářství

Albánie patří mezi nejchudší evropské země s polovinou obyvatelstva zabývající se zemědělstvím. Hlavním nerostným bohatstvím země je ropa, měď a barevné kovy.

Obyvatelstvo a náboženství

Albánci tvoří většinu obyvatelstva Albánie, je jich asi 98 %. Nejsilnější menšinu tvoří Řekové, následují Arumuni a zbytek tvoří Srbové, Romové, Turci a Makedonci. Od nadvlády Osmanské říše je hlavním náboženstvím Albánie sunnitská odnož islámu (57 %), křesťanů je asi 17 %.

Politický systém

Hlavou státu je prezident, volený Kuvendi (Shromážděním Albánské republiky) na pět let. 140 poslanců je voleno každé čtyři roky.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Nejdelší albánskou řekou je Drin, pramenící v Srbsku.
  • Albánci jsou známí svou bohatou mytologií, která má ještě pohanské, předkřesťanské kořeny a vykazuje jistou podobnost s řeckou mytologií.
  • Velký vliv na rozvoj literatury a jazyka měly původně pouze ústní heroické bajky a legendy vznikající jako důsledek otomanské nadvlády.

Albánie je zemí, která čeká na své objevení. Je to destinace, která vyniká zejména rozmanitou a nádhernou přírodou s minimem civilizačních zásahů, přírodními zajímavostmi a historickými památkami. Již nyní se pojmem stává albánská Riviéra. Své místo zde najdou jak milovníci divokých pláží, tak ti, kdo touží po plném zabezpečení služeb. Významné jsou národní parky v jezerní oblasti Ohrid a Prespa. Díky bohaté historii nalezneme v Albánii velké množství archeologických památek. Nejvýznamnějšími lokalitami jsou Apollonia a Butrint. Hlavním městem je Tirana.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Do aukce kmitočtů pro síť 5G se přihlásilo sedm firem, horký kandidát ČEZ mezi nimi není

Do aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G se přihlásilo sedm uchazečů. Jejich jména Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v této fázi nezveřejní. Nouzový stav, který bude platit od pondělí, nebude mít na aukci vliv. Vyplývá to z informací úřadu. ČTÚ uvedl, že všechny požadavky stávajících operátorů na vydání předběžných opatření, podané u soudu s cílem zastavit proces výběrového řízení, jsou už zamítnuty, a žádný z operátorů tak u Městského soudu v Praze se svou žádostí neuspěl.

Do aukce kmitočtů nakonec nepodala přihlášku energetická skupina ČEZ, byť polostátní firma účast dlouho zvažovala. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí firmy Ladislav Kříž. ČEZ byl opakovaně označován za jednoho z horkých kandidátů pro vstup na mobilní trh jako čtvrtý operátor. Spekulovalo se o jeho možné spolupráci s rakouským operátorem A1.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Pedofilní učitel tance, který zneužil jedenáct dívek, spáchal ve vězení sebevraždu

Smrt pedofilního učitele tance, který si odpykával devítiletý trest za pohlavní zneužívání dívek z pražských mateřských škol, kvalifikovala Vězeňská služba jako sebevraždu. Nešlo tedy o trestný čin.  Muž zemřel v dubnu v mírovské věznici.

Lektor tance zneužil v letech 2015 a 2016 deset holčiček v sedmi různých školkách, jedenáctou na letním tanečním soustředění. Dívky před skrytou kamerou líbal, hladil nebo prováděl kopulační pohyby.

U tří holčiček zašel ještě dál. Se dvěma měl orální sex. Ze třetí, šestileté, si udělal taneční asistentku, která ho doprovázela na dětských kurzech a s kterou měl sexuální vztah. Po dobu dvou let jí postupně cíleně učil různé praktiky a natáčel s ní pornografická videa. U soudu uvedl, že s ní chtěl být až do smrti. Prohlásil také, že se už ve vazbě pokusil o sebevraždu léky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy