Albánie

Aktualizováno 23. 10. 2016 12:58
Albánská republika je středomořský stát v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově.
Vlajka Albánie
Vlajka Albánie | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Sousedí s Černou horou, Kosovem, Makedonií a Řeckem. Západní část Albánie leží na pobřeží Jaderského moře, její jihozápadní část leží na pobřeží Jónského moře. Albánie je hornatý stát, zhruba 70 % území tvoří hory, často rozeklané a těžko přístupné. Nejvyšší hory se tyčí u hranic s Makedonií (součást Šarské soustavy) a dále u hranic s Černou Horou, kde leží tzv. Severoalbánské Alpy, známé v Černé Hoře jako Prokletije (tedy Prokleté hory) a stejně jako v Černé Hoře tvořené především vápencem. 

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Tirana
Rozloha: 28 748 km²
Nejvyšší bod: Velký Korab (2753  m n. m.)
Časové pásmo: +3 1
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel:  2,9 mil.
Hustota zalidnění: 127 ob. / km²
Jazyk: albánština
Národnostní složení: Albánci (75 %), Řekové (15 %), Arumuni, Srbové, Cikáni, Turci, Makedonci
Náboženství: islám (57 %), křesťanství
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: 28. listopadu 1912 (nezávislost na Osmanské říši)
Měna: albánský lek

Koncem druhého tisíciletí před naším letopočtem osídlily Albánii ilyrské kmeny. Později byly na tomto území založeny městské státy Řeků, Makedonců a Římanů. Od čtvrtého století se zde střídají gótské, slovanské a bulharské kmeny. V čtrnáctém století ovládli Albánii Turci a až do roku 1912 bylo území Albánie součástí Osmanské říše. V roce 1389 porazili Turci v bitvě na Kosově poli širokou koalici Srbů, Maďarů, Bosňanů, Bulharů a Albánců. Pro obyvatele Balkánu to znamenalo katastrofu, jedním z důsledků byl například i úplný zánik srbského státu. Turci postupně pronikali i do hornaté Albánie. Pak ale vstoupil na scénu dějin nejslavnější Albánec a národní hrdina, Gjergj (Jiří) Kastrioti Skanderbeg. V roce 1443 se Turkům postavil uherský král János Hunyady a porazil je v bitvě u Niše. Skanderbeg měl v této bitvě bojovat na straně Turků, nezapomněl ale na svůj albánský původ a zběhl od vojska na svůj rodný hrad v Krujë. Povedlo se mu téměř nemožné, sezval všechny znepřátelené vůdce albánských klanů a přesvědčil je, aby zapomněli na nesváry a sjednotili se proti Osmanům. Po jeho smrti už Albánci ani Benátčané nedokázali zastavit turecký příval, i když poslední pevnost (Rozafat) padla až v roce 1479.

450 let vlády osmanských Turků samozřejmě zanechalo v zemi nesmazatelné stopy. Nezávislost Albánie byla vyhlášena 28. 11. 1912. Během I. světové války bylo území Albánie rozděleno a okupované různými státy. Po válce byla ale znovu v Paříži uznána nezávislost Albánie. 1. září 1921 parlament vyhlásil Albánii královstvím. Ve 20. letech se k moci dostal jeden z vůdců místních klanů, Ahmed Zogu, který se nejdříve prosadil do vlády, potom vládl jako prezident a od roku 1928 jako král Zogu I. Snažil se modernizovat zemi, ale zároveň vládl jako neomezený diktátor. V roce 1939 král utekl před italskými okupačními vojsky do Turecka a král Vittorio Emanuele III. se prohlásil králem Albánie. 11. září 1944 do Albánie vstoupila německá vojska. Komunističtí partyzáni vedení Enverem Hodžou osvobodili Albánce 28. 11. 1944. Pod vedením Envera Hodži se země zcela izolovala od okolního světa. První svobodné volby se konaly v roce 1991. V parlamentních volbách 1992 vyhrála Demokratická strana vedená Sali Berisha, který byl zvolen prezidentem. Demokratická vláda padla v roce 1998, během krachu pyramidových her, do kterých vložila své úspory většina Albánců. V následujících nepokojích byly vykradeny sklady zbraní albánské armády a zahynulo několik stovek lidí. Stabilitu narušila válka v Kosovu v roce 1999, kdy země přijala půl milionu albánských uprchlíků z Kosova. Od té doby se Albánie dává dohromady a jejím dlouhodobým cílem je vstup do Evropské unie. V roce 2008 se Albánie stala členem Severoatlantické aliance.

Hospodářství

Albánie patří mezi nejchudší evropské země s polovinou obyvatelstva zabývající se zemědělstvím. Hlavním nerostným bohatstvím země je ropa, měď a barevné kovy.

Obyvatelstvo a náboženství

Albánci tvoří většinu obyvatelstva Albánie, je jich asi 98 %. Nejsilnější menšinu tvoří Řekové, následují Arumuni a zbytek tvoří Srbové, Romové, Turci a Makedonci. Od nadvlády Osmanské říše je hlavním náboženstvím Albánie sunnitská odnož islámu (57 %), křesťanů je asi 17 %.

Politický systém

Hlavou státu je prezident, volený Kuvendi (Shromážděním Albánské republiky) na pět let. 140 poslanců je voleno každé čtyři roky.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Nejdelší albánskou řekou je Drin, pramenící v Srbsku.
  • Albánci jsou známí svou bohatou mytologií, která má ještě pohanské, předkřesťanské kořeny a vykazuje jistou podobnost s řeckou mytologií.
  • Velký vliv na rozvoj literatury a jazyka měly původně pouze ústní heroické bajky a legendy vznikající jako důsledek otomanské nadvlády.

Albánie je zemí, která čeká na své objevení. Je to destinace, která vyniká zejména rozmanitou a nádhernou přírodou s minimem civilizačních zásahů, přírodními zajímavostmi a historickými památkami. Již nyní se pojmem stává albánská Riviéra. Své místo zde najdou jak milovníci divokých pláží, tak ti, kdo touží po plném zabezpečení služeb. Významné jsou národní parky v jezerní oblasti Ohrid a Prespa. Díky bohaté historii nalezneme v Albánii velké množství archeologických památek. Nejvýznamnějšími lokalitami jsou Apollonia a Butrint. Hlavním městem je Tirana.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Nejsledovanějším YouTube klipem poslední dekády je Despacito, následuje Sheeranovo Shape of You a video od Wiz Khalify

Klip k tanečnímu hitu Despacito portorického zpěváka Luise Fonsiho se stal na platformě YouTube nejsledovanějším hudebním videem uplynulého desetiletí, celkem nasbíral 6,5 miliardy zhlédnutí. Úctyhodných 4,5 miliardy přehrání pak figuruje u klipu zpěváka Eda Sheerana natočeného k písni Shape of You. První trojici nejpopulárnějších videí pak uzavírá rapper Wiz Khalifa, jehož klip See You Again má na YouTube 4,3 miliardy zhlédnutí.

Top ten nejoblíbenějších klipů tvoří zejména starší hity, například píseň Uptown Funk Marka Ronsona a Bruna Marse z roku 2015. Tato skladba skončila v žebříčku na čtvrtém místě s počtem 3,7 miliardy zhlédnutí. V závěsu za ní figuruje hit Gangnam Style jihokorejského rappera PSY, který si celý svět podmanil už v roce 2012 a který do současnosti nasbíral 3,4 miliardy přehrání.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy