Vstup Chorvatska do EU 2013

30. 6. 2013 19:59
Chorvatsko se stalo kandidátskou zemí EU v roce 2004. Po podepsání přístupové smlouvy byl proces dokončen v červnu 2013 a Chorvatsko se stalo 28. členským státem Evropské unie k 1. červenci 2013.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Chorvatsko požádalo o členství v EU v roce 2003, Evropská komise doporučila zemi za oficiálního kandidáta o rok později. Přístupové rozhovory byly zahájeny v říjnu 2005. Jednalo se celkem o pětatřiceti kapitolách - tzv. screening legislativy kandidátské země.

Přístupová jednání nejvíce komplikovaly hraniční spory se sousedním Slovinskem, které je členem EU od roku 2004. V roce 2009 došlo mezi oběma zeměmi k dohodě, že jejich vzájemný spor už nebude překážkou chorvatského členství v EU a že vše vyřeší mezinárodní arbitráž. To schválilo v červnu 2010 těsným výsledkem (51,5 % pro) i slovinské referendum.

Chorvatsko uzavřelo přístupová jednání na konci června 2011 a jeho vstup do Unie byl schválen Evropským parlamentem. Chorvatsko uzavřelo přístupová jednání na konci června 2011 a jeho vstup do Unie byl schválen Evropským parlamentem. V prosinci 2011 během summitu EU v Bruselu byla slavnostně podepsána přístupová smlouva.

Následně se v Chorvatsku konalo referendum, ve kterém se 66 procent hlasujících vyjádřilo pro vstup do EU. Zájem o hlasování byl však malý, zúčastnilo se ho pouhých 44 procent voličů. Přístupovou smlouvu následně schválily jednotlivé země EU.

Ratifikační proces byl dokončen v červnu 2013 a Chorvatsko se stalo 28. členským státem Evropské unie k 1. červenci 2013.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy