Vstup Chorvatska do EU 2013

30. 6. 2013 19:59
Chorvatsko se stalo kandidátskou zemí EU v roce 2004. Po podepsání přístupové smlouvy byl proces dokončen v červnu 2013 a Chorvatsko se stalo 28. členským státem Evropské unie k 1. červenci 2013.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Chorvatsko požádalo o členství v EU v roce 2003, Evropská komise doporučila zemi za oficiálního kandidáta o rok později. Přístupové rozhovory byly zahájeny v říjnu 2005. Jednalo se celkem o pětatřiceti kapitolách - tzv. screening legislativy kandidátské země.

Přístupová jednání nejvíce komplikovaly hraniční spory se sousedním Slovinskem, které je členem EU od roku 2004. V roce 2009 došlo mezi oběma zeměmi k dohodě, že jejich vzájemný spor už nebude překážkou chorvatského členství v EU a že vše vyřeší mezinárodní arbitráž. To schválilo v červnu 2010 těsným výsledkem (51,5 % pro) i slovinské referendum.

Chorvatsko uzavřelo přístupová jednání na konci června 2011 a jeho vstup do Unie byl schválen Evropským parlamentem. Chorvatsko uzavřelo přístupová jednání na konci června 2011 a jeho vstup do Unie byl schválen Evropským parlamentem. V prosinci 2011 během summitu EU v Bruselu byla slavnostně podepsána přístupová smlouva.

Následně se v Chorvatsku konalo referendum, ve kterém se 66 procent hlasujících vyjádřilo pro vstup do EU. Zájem o hlasování byl však malý, zúčastnilo se ho pouhých 44 procent voličů. Přístupovou smlouvu následně schválily jednotlivé země EU.

Ratifikační proces byl dokončen v červnu 2013 a Chorvatsko se stalo 28. členským státem Evropské unie k 1. červenci 2013.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Opravila tak původní informace o třech havarovaných autech a čtyřech zraněných.

"Dispečink to upřesňoval. Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy