Vstup Chorvatska do EU 2013

30. 6. 2013 19:59
Chorvatsko se stalo kandidátskou zemí EU v roce 2004. Po podepsání přístupové smlouvy byl proces dokončen v červnu 2013 a Chorvatsko se stalo 28. členským státem Evropské unie k 1. červenci 2013.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Chorvatsko požádalo o členství v EU v roce 2003, Evropská komise doporučila zemi za oficiálního kandidáta o rok později. Přístupové rozhovory byly zahájeny v říjnu 2005. Jednalo se celkem o pětatřiceti kapitolách - tzv. screening legislativy kandidátské země.

Přístupová jednání nejvíce komplikovaly hraniční spory se sousedním Slovinskem, které je členem EU od roku 2004. V roce 2009 došlo mezi oběma zeměmi k dohodě, že jejich vzájemný spor už nebude překážkou chorvatského členství v EU a že vše vyřeší mezinárodní arbitráž. To schválilo v červnu 2010 těsným výsledkem (51,5 % pro) i slovinské referendum.

Chorvatsko uzavřelo přístupová jednání na konci června 2011 a jeho vstup do Unie byl schválen Evropským parlamentem. Chorvatsko uzavřelo přístupová jednání na konci června 2011 a jeho vstup do Unie byl schválen Evropským parlamentem. V prosinci 2011 během summitu EU v Bruselu byla slavnostně podepsána přístupová smlouva.

Následně se v Chorvatsku konalo referendum, ve kterém se 66 procent hlasujících vyjádřilo pro vstup do EU. Zájem o hlasování byl však malý, zúčastnilo se ho pouhých 44 procent voličů. Přístupovou smlouvu následně schválily jednotlivé země EU.

Ratifikační proces byl dokončen v červnu 2013 a Chorvatsko se stalo 28. členským státem Evropské unie k 1. červenci 2013.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy