Evropská komise

22. 5. 2013 23:02
Evropská komise (EK) je nadnárodní orgán Evropské unie, který je nezávislý na členských státech a který hájí zájmy EU.
Evropská komise
Evropská komise | Foto: Reuters

Evropská komise (EK) je nadnárodní orgán Evropské unie, který je nezávislý na členských státech a který hájí zájmy EU. Evropská komise tak reprezentuje nadnárodní rozměr evropské integrace a tvoří protiváhu jednotlivým členským státům. Sídlem EK je Brusel.

Funkční období Komise je pětileté. Od 1. července 2013 je tvořena 28 komisaři (jeden komisař za každý členský stát, nově Chorvatsko), v jejím čele stojí předseda, který je volen Evropskou radou.

Současným šéfem EK je Portugalec José Manuel Barroso. Jednotlivé komisaře nominují členské státy a Evropskou komisi jako celek schvaluje Evropský parlament.

Prvním komisařem za Českou republiku se v roce 2004 stal Vladimír Špidla (komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti), členem současné EK je Štefan Füle (komisař pro rozšíření a politiku sousedství).

Po volbách do Evropského parlamentu v červnu 2014 vzniká složení nové komise. Jejím předsedou bude Jean-Claude Juncker, českým zástupcem bude Věra Jourová v pozici komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví.

Evropská komise má výsadní právo předkládat návrhy legislativních aktů Evropské unie. Nové normy pak schvaluje Rada EU a Evropský parlament. K pravomocem EK patří také dohled nad uplatňováním práva Evropské unie, řízení a provádění politik EU a zastupování EU na mezinárodní scéně.

Komise je jako sbor odpovědná Evropskému parlamentu, který jí může vyslovit nedůvěru.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy