Evropská komise

1. 12. 2019 23:02
Evropská komise (EK) je nadnárodní orgán Evropské unie, který je nezávislý na členských státech a který hájí zájmy EU.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | Foto: Reuters

Evropská komise (EK) je nadnárodní orgán Evropské unie, který je nezávislý na členských státech a který hájí zájmy EU. Evropská komise tak reprezentuje nadnárodní rozměr evropské integrace a tvoří protiváhu jednotlivým členským státům. Sídlem EK je Brusel.

Funkční období Komise je pětileté, je tvořena 28 komisaři (jeden komisař za každý členský stát,). V čele komise stojí předseda, který je volen Evropskou radou.

Současnou šéfkou EK je Ursula von der Leyenová. Jednotlivé komisaře nominují členské státy a Evropskou komisi jako celek schvaluje Evropský parlament.

Evropská komise má výsadní právo předkládat návrhy legislativních aktů Evropské unie. Nové normy pak schvaluje Rada EU a Evropský parlament. K pravomocem EK patří také dohled nad uplatňováním práva Evropské unie, řízení a provádění politik EU a zastupování EU na mezinárodní scéně. Komise je jako sbor odpovědná Evropskému parlamentu, který jí může vyslovit nedůvěru.

Komisaři za Česko

Prvním komisařem za Českou republiku byl od května do listopadu 2004 Pavel Telička (komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele, společně s komisařem Byrnem), následně Vladimír Špidla (2004-2010, komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti) a Štefan Füle (komisař pro rozšíření a politiku sousedství).

Od roku 2014 je komisařkou za Česko Věra Jourová. V komisi Jeana-Clauda Junckera byla komisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázku rovnosti pohlaví. V komisi Ursuly von der Leyenové je místopředsedkyní a komisařkou pro kontrolu dodržování hodnot EU.

 

Právě se děje

Další zprávy