Vietnam

15. 12. 2011 17:45
Stát v jihovýchodní Asii, na poloostrově Zadní Indie. Oficiální název je Vietnamská socialistická republika. Vládne tu komunistická strana, která umožňuje rozvoj soukromého sektoru.
Vietnam vlajka
Vietnam vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Historie

Oblast dnešního byla osidlována již od doby kamenné. Za zakladatele prvního vietnamského státu je považována dynastie Hong Bang. V roce 111 př. n. l. byly vietnamské kmeny porobeny a spojeny s čínskou říší, které vládla dynastie Chan. Číňané se pokoušeli o sinizaci obyvatelstva, což vedlo ke krvavým vzpourám. V 6. století se podařilo Vietnamu nakrátko osamostatnit. Po tisíci letech nadvlády se podařilo roku 938 odtržení od Číny.

Základní údaje

Hlavní město: Hanoj
Rozloha: 331 212 km²
Nejvyšší bod: Fan Si Pan (3 144 m n. m.)
Časové pásmo: +7
Světadíl: Asie
Počet obyvatel: 90 549 390 (2011)
Hustota zalidnění: 253 ob. / km²
Jazyk: vietnamština (úřední), angličtina, francouzština, čínština
Národnostní složení:  Vietnamci (85 %),
Náboženství: přes 80 % obyvatel je bez vyznání, největší skupinou věřící jsou buddhisté (9,3%), katolíci (6,7%), Hoa Hao (1,5%), Cao Dai (1,1%), protestanti, muslimové
Státní zřízení: socialistická republika
Vznik: 2. září 1945 (nezávislost na Francii)
Měna: vietnamský dong (VND)

V 17. století začali do Vietnamu přicházet Francouzi. V druhé polovině ovládli zemi silou a udělali z ní svou kolonii Francouzskou Indočínu. Za druhé světové války byl Vietnam obsazen Japonskem. Po válce byla vyhlášena nezávislá republika v čele s Ho Či Minem. Osm let pak trvala válka s Francií o nezávislost, která skončila v roce 1954 rozdělením Vietnamu na dvě části. Vznikla severní komunistická Vietnamská demokratická republika a jižní Vietnamská republika. Během následujícího období docházelo k vojenským a partyzánským operacím i na území Laosu a Kambodži.

Od roku 1964 začaly Jižní Vietnam podporovat Spojené státy americké. Válka byla velmi krutá, vedená i proti civilistům. Američané použili chemické zbraně, které zničily životní prostředí a zmrzačily miliony lidí. Po vietnamské válce byl Vietnam 2. 7. 1976 znovu spojen. Po pádu Saigonu vládne v celém Vietnamu komunistická strana.

Hospodářství

Zajímavosti

  • V subtropických pralesích rostou mj. aquilárie, které produkují uvnitř kmenů látku zvanou agarwood. Tato látka pomáhá při léčbě žloutenky a cirhózy jater, žaludečních vředů, žaludečních nevolnostech, zvracení, zácpě, škytavce, upravuje krevní oběh, zmírňuje bolest; používá se i jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny.
  • V národním parku Cat Tien žije velmi ohrožený nosorožec jávský.
  • Tet (Tet Nguyen Dan) je vietnamský lunární Nový rok a Vánoce v jednom; je to pohyblivý svátek, který se slaví mezi 21. lednem a 20. únorem, lunární nový rok začíná, když je měsíc v novu, oslavy pak trvají celý týden.
  • Národní den (Ngay Quoc Khanh) 2. září – vyhlášení Deklarace nezávislosti Vietnamské demokratické republiky prezidentem Ho Či Minem 2. 9. 1954
  • Vietnamská kuchyně patří mezi nejpestřejší na světě.
  • Zátoka Ha Long se pro svou fotogeničnost objevila  v bondovce Zítřek nikdy neumírá.

Asi polovina obyvatel se živí zemědělstvím. Hlavní plodinou je rýže, Vietnam je na druhém místě ve světovém exportu. Na prvním místě na světě je v produkci pepře. Významné je taky pěstování čajovníků, kávovníků, kukuřice, sóji, podzemnice olejné, zeleniny a ovoce. S tím souvisí růst zpracovatelského a potravinářského průmyslu. V posledních letech se rozvíjí obuvní, textilní a oděvní díky levné pracovní síle. Z těžkého průmyslu je typické hutnictví, strojírenství, elektrotechnický průmysl, těžba ropy, fosfátů a soli.

Obyvatelstvo a náboženství

Vietnamské obyvatelstvo tvoří 85 % Vietnamců a přes 50 menšin (Khmerové, Čamové, Hmongové, Číňané, chudé diskriminované horské kmeny). Každé etnikum má svou vlastní původní řeč (navzájem si jednotlivé jazyky bývají dost vzdálené – často totiž patří do zcela jiných jazykových skupin) a kulturu. Od konce 70. let se počet obyvatel zdvojnásobil. Přes 80 % obyvatel Vietnamu se nehlásí k žádnému náboženství, přes 9 % jsou buddhisté a skoro 7 % katolíci.

Politický systém

Země se dělí na 63 provincií a 5 měst ústřední správy - Hanoj, Ho Či Minovo Město, Hai Phong, Can Tho a Da Nang. Provincie tvoří městské a venkovské okresy, městské okresy se dělí na čtvrti a venkovské okresy se dělí na obce. Hlavním městem je Hanoj s 6,44 miliony obyvateli.

Dovolená a cestování

Vietnamská socialistická republika zaznamenala v posledních letech překotný rozvoj cestovního ruchu. V exotické zemi s dlouhou historií čekají na turisty jak hektické mnohamiliónové metropole Hanoi a Ho Či Minovo Město, tak venkovské oblasti, ve kterých žijí obyvatelé prostým životem v souladu se svým okolím. Více než tři tisíce kilometrů dlouhé pobřeží pak nabízí množství rezortů, v nichž lze strávit odpočinkovou dovolenou.

Na území severního Vietnamu se nachází i řada přírodních krás, například Národní park Cuc Phuong, domov kriticky ohrožených druhů gibonů i další vzácné zvěře. Největším přírodním lákadlem je však bezesporu zátoka Ha Long, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Vápencové skály, jakoby rozdrobené do mořské hladiny při březích Tonkinského zálivu, vytvářejí rozličné ostrůvky a jeskyně. V My Sonu, hlavním náboženském a kulturním centru dynastie Čampa, se nachází velký posvátný komplex, jenž zahrnuje více než 70 staveb vzniklých v období od 4. do 12. století.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Moneta Money Bank v loňském roce zvýšila čistý zisk o třetinu

Moneta Money Bank loni zvýšila čistý zisk meziročně o 30,2 procenta na 5,19 miliardy korun. Výsledek je lepší než výhled, pomohly k tomu vyšší úrokové sazby, příznivé náklady na riziko a nižší provozní náklady, než se očekávalo. Banka to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě. Provozní výnosy se zvýšily o 8,5 procenta na 12,12 miliardy korun.

"Výsledek překonal výhled na čistý zisk za rok 2022 zveřejněný v únoru 2022 o téměř 18 procent," uvedla banka k čistému zisku. Vedení banky oznámilo, že navrhne výplatu dividendy za rok 2022 ve výši osm korun na akcii.

Zatímco provozní výnosy se zvýšily o 8,5 procenta, provozní náklady vzrostly o procento na 5,59 miliardy korun. Banka mimo jiné snížila náklady na zaměstnance o 1,3 procenta. Náklady na riziko ve výši 90 milionů korun v loňském roce klesly o 87,1 procenta. Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF. S akciemi banky se obchoduje na pražské burze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nad USA se už několik dní pohybuje čínský špionážní balón

Nad Spojenými státy americkými se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, uvedl ve čtvrtek podle zahraničních agentur nejmenovaný vysoce postavený americký činitel z resortu obrany. USA pohyby balónu sledují, ministerstvo obrany také na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumalo možnost, že by ho sestřelilo. Nakonec se ale rozhodlo k tomuto kroku nepřikročit kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi na zemi, napsala agentura AFP. Přímou hrozbu však nyní balón nepředstavuje.

"Nepochybujeme o tom, že balón pochází z Číny," sdělil novinářům podle AFP činitel pod podmínkou zachování anonymity. Podle agentury AP také uvedl, že balón se pohybuje ve vysoké nadmořské výšce nad významnými místy s cílem shromáždit informace. Zařízení americká armáda zaznamenala konkrétně nad státem Montana, v němž leží jaderná základna Malmstrom.

Balón je podle citovaného činitele poměrně rozměrný. "Zhodnotili jsme, že je dost velký na to, aby jeho úlomky způsobily škody," sdělil.

Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder uvedl, že balón se pohybuje ve výrazně vyšší výšce, než v jaké funguje komerční doprava, a nepředstavuje hrozbu ani pro lidi na zemi. Uvedl také, že USA podnikly kroky, které stroji zabrání shromažďovat citlivé informace.

Washington v posledních letech už několikrát podobnou aktivitu zaznamenal, doplnil mluvčí. Tentokrát se ale balón nad územím USA pohybuje zřejmě déle než v předchozích případech, podotkla agentura Reuters.

Specialista na Čínu z Nadace pro obranu demokratických zemí (FDD) Craig Singleton Reuters sdělil, že podobné balóny často používaly v dobách studené války Sovětský svaz i USA jako nepříliš nákladnou metodu, jak nashromáždit zpravodajské informace.

"Načasování tohoto incidentu jen několik dní před plánovou návštěvou ministra (zahraničí Antonyho) Blinkena Pekingu je zvláštní," podotkl Singleton.

Washington se kvůli narušení svého prostoru obrátil na čínské úřady. "Uvědomili jsme je o závažnosti tohoto incidentu," citovala AFP výše zmíněného nejmenovaného činitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy