Kambodža

29. 11. 2016 15:58
Království Kambodža je jihoasijský stát s pohnutou historií. Hlavním městem je Phnompenh.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Kambodža je jihoasijský stát mezi Vietnamem, Laosem a Thajskem, rozkládající se v nížinách kolem řeky Mekong.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Phnompenh
Rozloha: 181 035 km²
Nejvyšší bod: Phnom Aural  (1 813 m n. m.)
Časové pásmo: +7
Světadíl: Asie
Počet obyvatel: 15, 7 mil.
Hustota zalidnění: 86 ob. / km²
Jazyk: khmérština
Národnostní složení: Khmérové 90 %
Náboženství: budhisté 96 %
Státní zřízení: konstituční monarchie
Vznik: 9. listopadu 1953 (nezávislost na Francii)
Měna: riel

Nejdávnější osídlení tu bylo už nejméně před 600 tisíci lety, jak dokázaly nálezy oblázkových nástrojů. Khmerové patřili k nejstarším obyvatelům Indočíny a žijí na území Kambodži dodnes. Nejslavnější érou v historii bylo období království Angkor. Khmerští panovníci se stále více stávali polobohy, tzv. dévarádži, tj. božskými králi. Architekturu Angkor Vatu je třeba vnímat jako přetvoření celého vesmíru do jakéhosi ukázkového mikrokosmu. Definitivní konec angkorské říše nastal v 15. století, kdy se kambodžští králové přestěhovali z Angkoru do oblasti poblíž Phnompenhu.
Ze země s propracovaným zemědělským systémem se Kambodža stala zemí, která začala znovu hojně využívat zámořského obchodu. Od 16. století se tu vedle převažujících malajských lodí zastavovaly také lodě portugalské a španělské. Kambodža se ocitla v sevření dvou roztahovačných mocností (Vietnamu a Thajska), které z jejího území stále ukrajovaly a mezi sebou sváděly boje. Záchranu v této situaci znamenal příchod Francouzů a podepsání smlouvy o francouzském protektorátu nad kambodžským královstvím v r. 1863.

V r. 1887 byla Kambodža začleněna do francouzské Indočínské unie, která zahrnovala i tři části dnešního Vietnamu (od téhož roku) a Laos (od 1899). V r. 1941 vtrhli do Indočíny Japonci. Nastalo jakési dvojvládí. Francouzský protektorát trval až do r. 1954, kdy odešli z Indočíny i Francouzi, což stvrdily tehdejší Ženevské dohody. Od poloviny 60. let 20. století však Kambodža byla vtažena do americké války ve Vietnamu. Američané v r. 1969 začali bombardovat rozsáhlé, především civilní oblasti Kambodže, a jejich akce pokračovaly i v dalších 4 letech.
Krvavou etapou kambodžských dějin, z níž se dodnes obyvatelé vzpamatovávají, byla éra Rudých Khmerů a polpotovský režim (1975 – 1979). Vůdci Rudých Khmerů chtěli vytvořit izolovanou, soběstačnou Kambodžu, která už nebude nikým zvenčí vykořisťována a zneužívána. Způsob, jakým k tomu došlo, byl velmi drastický: lidé byli zbavováni svého majetku, rodiny rozervány, všichni intelektuálové programově likvidováni jakožto největší potenciální hrozba. Byla zrušena identita každého jedince – hned v prvních dnech byly zničeny veškeré průkazy totožnosti. Toto „peklo“ ukončil až vpád vietnamských vojsk v r. 1979, proti němuž tehdy západní svět vehementně protestoval. V r. 1989 se vietnamské jednotky z území Kambodže stáhly. V r. 1991 proběhla v Paříži mezinárodní jednání, při nichž byla podepsána dohoda o urovnání konfliktu v Kambodži. Brzy na to byly do země poslány síly OSN, jež měly připravit podmínky pro nové volby. Rok 1991 byl zároveň i rokem návratu prince Norodoma Sihanuka z exilu – o dva roky později byl znovu prohlášen králem. Zůstal jím až do r. 2004, kdy předal funkci svému synovi Norodomu Sihamonimu, bývalému vyslanci země při UNESuneCO.

Hospodářství

Kambodža je agrární stát, jeden z nejchudších na světě. V posledních letech ale zažívá výrazný ekonomický růst. Hlavními tahouny kambodžské ekonomiky jsou vývoz, stavebnictví, cestovní ruch a zemědělství. Zemědělství je stále hlavním zdrojem obživy, průmysl zpracovává zemědělskou produkci a dřevo. Hlavní plodinou je rýže, dále zelenina, batáty, maniok, kukuřice, luštěniny, ovoce. V živočišné výrobě je to chov skotu, prasat, buvolů. Významný je rybolov.

Obyvatelstvo a náboženství

Naprostá většina obyvatel jsou Khmérové (90 %) a převládajícím náboženstvím je budhismbus (96 %).

Politický systém

Království Kambodža je konstituční monarchií v čele s králem voleným sedmičlennou trůnní radou, složenou ze dvou předsedů vlády, předsedy parlamentu, jeho náměstků a dvou zástupců buddhistické církve. Funkce není dědičná, králem se může stát jen mužský příslušník královského rodu starší 30 let.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Džajavarman VII. je nejspíš vůbec nejslovutnějším z angkorských králů. Právě tento panovník zřídil nové hlavní město, Angkor Thom s chrámem Bayonem, jenž je mnohými považován za nejzajímavější angkorskou památku.
    Novým panovníkem byl 14. října 2004 vybrán Sihanukův mladší syn Norodom Sihamoni, který dlouhá léta studoval v Praze a žil třináct let v Československu.

Země se díky své bohaté historii a památkám stává postupně stále oblíbenějším cílem zahraničních turistů. I když patří mezi nejchudší v celé oblasti, svým návštěvníkům nabízí v mnohém daleko víc než slavní sousedé Thajsko a Vietnam. Mezi lákadla patří krásná příroda, památky a také přívětivá atmosféra, kterou vytvářejí místní obyvatelé. Kambodža není jen slavný Angkor Wat, ale také nedotčená příroda plná barev a zvuků, nádherné pláže v Sihanoukville na pobřeží tyrkysového moře.
Angkor (khmérsky město) je jedna z nejvýznamnějších kulturních památek a jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v jihovýchodní Asii. Angkor se nachází v provincii Siem Reap a od r. 1992 je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy