Kambodža

29. 11. 2016 15:58
Království Kambodža je jihoasijský stát s pohnutou historií. Hlavním městem je Phnompenh.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Kambodža je jihoasijský stát mezi Vietnamem, Laosem a Thajskem, rozkládající se v nížinách kolem řeky Mekong.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Phnompenh
Rozloha: 181 035 km²
Nejvyšší bod: Phnom Aural  (1 813 m n. m.)
Časové pásmo: +7
Světadíl: Asie
Počet obyvatel: 15, 7 mil.
Hustota zalidnění: 86 ob. / km²
Jazyk: khmérština
Národnostní složení: Khmérové 90 %
Náboženství: budhisté 96 %
Státní zřízení: konstituční monarchie
Vznik: 9. listopadu 1953 (nezávislost na Francii)
Měna: riel

Nejdávnější osídlení tu bylo už nejméně před 600 tisíci lety, jak dokázaly nálezy oblázkových nástrojů. Khmerové patřili k nejstarším obyvatelům Indočíny a žijí na území Kambodži dodnes. Nejslavnější érou v historii bylo období království Angkor. Khmerští panovníci se stále více stávali polobohy, tzv. dévarádži, tj. božskými králi. Architekturu Angkor Vatu je třeba vnímat jako přetvoření celého vesmíru do jakéhosi ukázkového mikrokosmu. Definitivní konec angkorské říše nastal v 15. století, kdy se kambodžští králové přestěhovali z Angkoru do oblasti poblíž Phnompenhu.
Ze země s propracovaným zemědělským systémem se Kambodža stala zemí, která začala znovu hojně využívat zámořského obchodu. Od 16. století se tu vedle převažujících malajských lodí zastavovaly také lodě portugalské a španělské. Kambodža se ocitla v sevření dvou roztahovačných mocností (Vietnamu a Thajska), které z jejího území stále ukrajovaly a mezi sebou sváděly boje. Záchranu v této situaci znamenal příchod Francouzů a podepsání smlouvy o francouzském protektorátu nad kambodžským královstvím v r. 1863.

V r. 1887 byla Kambodža začleněna do francouzské Indočínské unie, která zahrnovala i tři části dnešního Vietnamu (od téhož roku) a Laos (od 1899). V r. 1941 vtrhli do Indočíny Japonci. Nastalo jakési dvojvládí. Francouzský protektorát trval až do r. 1954, kdy odešli z Indočíny i Francouzi, což stvrdily tehdejší Ženevské dohody. Od poloviny 60. let 20. století však Kambodža byla vtažena do americké války ve Vietnamu. Američané v r. 1969 začali bombardovat rozsáhlé, především civilní oblasti Kambodže, a jejich akce pokračovaly i v dalších 4 letech.
Krvavou etapou kambodžských dějin, z níž se dodnes obyvatelé vzpamatovávají, byla éra Rudých Khmerů a polpotovský režim (1975 – 1979). Vůdci Rudých Khmerů chtěli vytvořit izolovanou, soběstačnou Kambodžu, která už nebude nikým zvenčí vykořisťována a zneužívána. Způsob, jakým k tomu došlo, byl velmi drastický: lidé byli zbavováni svého majetku, rodiny rozervány, všichni intelektuálové programově likvidováni jakožto největší potenciální hrozba. Byla zrušena identita každého jedince – hned v prvních dnech byly zničeny veškeré průkazy totožnosti. Toto „peklo“ ukončil až vpád vietnamských vojsk v r. 1979, proti němuž tehdy západní svět vehementně protestoval. V r. 1989 se vietnamské jednotky z území Kambodže stáhly. V r. 1991 proběhla v Paříži mezinárodní jednání, při nichž byla podepsána dohoda o urovnání konfliktu v Kambodži. Brzy na to byly do země poslány síly OSN, jež měly připravit podmínky pro nové volby. Rok 1991 byl zároveň i rokem návratu prince Norodoma Sihanuka z exilu – o dva roky později byl znovu prohlášen králem. Zůstal jím až do r. 2004, kdy předal funkci svému synovi Norodomu Sihamonimu, bývalému vyslanci země při UNESuneCO.

Hospodářství

Kambodža je agrární stát, jeden z nejchudších na světě. V posledních letech ale zažívá výrazný ekonomický růst. Hlavními tahouny kambodžské ekonomiky jsou vývoz, stavebnictví, cestovní ruch a zemědělství. Zemědělství je stále hlavním zdrojem obživy, průmysl zpracovává zemědělskou produkci a dřevo. Hlavní plodinou je rýže, dále zelenina, batáty, maniok, kukuřice, luštěniny, ovoce. V živočišné výrobě je to chov skotu, prasat, buvolů. Významný je rybolov.

Obyvatelstvo a náboženství

Naprostá většina obyvatel jsou Khmérové (90 %) a převládajícím náboženstvím je budhismbus (96 %).

Politický systém

Království Kambodža je konstituční monarchií v čele s králem voleným sedmičlennou trůnní radou, složenou ze dvou předsedů vlády, předsedy parlamentu, jeho náměstků a dvou zástupců buddhistické církve. Funkce není dědičná, králem se může stát jen mužský příslušník královského rodu starší 30 let.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Džajavarman VII. je nejspíš vůbec nejslovutnějším z angkorských králů. Právě tento panovník zřídil nové hlavní město, Angkor Thom s chrámem Bayonem, jenž je mnohými považován za nejzajímavější angkorskou památku.
    Novým panovníkem byl 14. října 2004 vybrán Sihanukův mladší syn Norodom Sihamoni, který dlouhá léta studoval v Praze a žil třináct let v Československu.

Země se díky své bohaté historii a památkám stává postupně stále oblíbenějším cílem zahraničních turistů. I když patří mezi nejchudší v celé oblasti, svým návštěvníkům nabízí v mnohém daleko víc než slavní sousedé Thajsko a Vietnam. Mezi lákadla patří krásná příroda, památky a také přívětivá atmosféra, kterou vytvářejí místní obyvatelé. Kambodža není jen slavný Angkor Wat, ale také nedotčená příroda plná barev a zvuků, nádherné pláže v Sihanoukville na pobřeží tyrkysového moře.
Angkor (khmérsky město) je jedna z nejvýznamnějších kulturních památek a jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v jihovýchodní Asii. Angkor se nachází v provincii Siem Reap a od r. 1992 je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhráli konzervativci

Parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního premiéra Krišjánise Kariňše. Získala 22 procent hlasů, napsala s odkazem na lotyšskou tiskovou agenturu LETA a televizi LSM agentura Reuters. Úspěch potvrzují i první průběžné výsledky hlasování. To, zda se ministerský předseda udrží u moci, ale bude záviset na výsledku potenciálních koaličních partnerů. Do parlamentu se patrně nedostala sociální demokracie, která měla v končícím volebním období nejsilnější poslanecký klub a opírala se o ruskou menšinu.

V lotyšském parlamentu, který má 100 členů, bude podle odhadů zastoupeno osm stran. Tři z nich se ale pohybují jen lehce nad minimální hranicí pěti procent získaných hlasů. S preferencemi kolem 11 procent skončila patrně na druhém místě Sjednocená kandidátka a na třetím místě koalice Zelených a zemědělců. Tyto dvě strany by podle agentury AFP mohly vytvořit vládní koalici s Jednotou. Dosavadní Kariňšovi spojenci totiž podle odhadů utrpěli výrazné ztráty. Kariňš uvedl, že nebude spolupracovat s proruskými stranami.

Podle prvních průběžných výsledků má Jednota 22 procent preferencí a umístila se na prvním místě, uvedla stanice LSM. Podle ní by se do parlamentu dostalo jen pět stran.

Podle odhadů zůstala před branami parlamentu proruská sociální demokracie. Odhady ji přisuzují 3,5 procenta preferencí. V končícím volebním období byla sice v opozici, měla však nejsilnější parlamentní klub a ve volbách v roce 2018 dostala zhruba pětinu hlasů. Podle politologů je ovšem možné, že strana nakonec překoná pětiprocentní hranici, protože její příznivci obvykle méně často uvádějí, koho volili.

Strana odmítla ruskou agresi proti Ukrajině, čímž si znepřátelila tu část voličů, která je více nakloněna Moskvě. Naopak členové ruské menšiny, kteří válku odmítají, zřejmě volili více "státotvorné" strany. Podle analytika Paulse Raudsepse se tak hlasy ruské menšiny, která tvoří čtvrtinu obyvatel Lotyšska, roztříštily mezi více subjektů. Volby v malé pobaltské zemi ovlivnila válka na Ukrajině a také růst cen energií a vysoká inflace. Před volbami prezident Egils Levits vyzval 1,5 milionu voličů, aby nedali svůj hlas proruským stranám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy