Papež František

14. 3. 2013 14:42
V březnu 2013 byl jako papež vybrán argentinský arcibiskup a primas Jorge Mario Bergoglio, který si zvolil jméno František.
Papež František I.
Papež František I. | Foto: Reuters

František je papežem římskokatolické církve, ke které se hlásí po celém světě na 1,2 miliardy lidí. Konkláve kardinálů ho zvolilo ve středu 13. března 2013, druhý den volby v pátém kole. Vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio pochází z Argentiny, kde působil jako arcibiskup s hodností kardinála. Jeho kořeny jsou však italské.

Podle slov mluvčího papeže si přeje užívat pouze označení František, bez přídomku první.

Je prvním papežem, který přichází z Latinské Ameriky, prvním papežem, který přísluší k jezuitskému řádu a po mnoha staletí je také papežem z mimoevropské země (v osmém století jím byl Řehoř III.).

František je 266. papežem v řadě, jako první ze všech si vybral toto jméno.

Ze života Jorge Maria Bergoglia

Narodil se 17. prosince 1936 v Buenos Aires v Argentině, jeho rodiče byli italští imigranti. Pochází ze sedmi dětí, v mládí přišel kvůli infekci o jednu plíci. Vystudoval střední chemicko-průmyslovou školu, posléze se vydal na dráhu duchovního. Do jezuitského řádu vstoupil v roce 1958, po letech studií a výuky byl v roce 1969 vysvěcen na kněze. V sedmdesátých letech byl provinciálem jezuitského řádu v Argentině.

Jan Pavel II. ho jmenoval pomocným biskupem v roce 1992, o pár měsíců později prošel biskupským svěcením.

K arcibiskupské funkci se nejprve přiblížil v roce 1997 v pozici nástupce a po smrti Antonia Quarracina o rok později definitivně převzal jeho úřad v Buenos Aires. Kardinálem se stal v roce 2001. V roce 2005 patřil k favoritům volby papeže, jeho čas však přišel až o osm let později.

Je známý svými blízkými postoji k sociálně slabým, chudým a nemocným. Z jeho názorů patří k výrazným respekt k homosexuálům, přestože není přítelem sňatků homosexuálních párů a adopcí dětí homosexuálními páry.

Odchod Benedikta XVI. a volba papeže 2013

V únoru 2013 oznámil papež Benedikt XVI. úmysl rezignovat na svůj úřad k 28. únoru. Po několika staletích tak byl prvním papežem, který nezůstal římským biskupem až do své smrti. Vlastním jménem Joseph Ratzinger se stal hlavou římskokatolické církve v roce 2005 po úmrtí Jana Pavla II. Stejně jako Bergoglio byl i Ratzinger zvolen hned druhý den konkláve v Sixtinské kapli.

V prvním březnovém týdnu se sešla širší kardinálská kongregace, na níž se stanovil termín začátku konkláve, tj. shromáždění kardinálů mladších 80 let, kteří v tajném hlasování a izolaci od okolního světa vybírají nejvyššího církevního představitele katolíků. Začalo se v úterý 12. března, druhý den v 19:07 už bílý kouř oznamoval úspěšné hlasování. Ze 115 kardinálů muselo nového papeže podpořit alespoň 77 z nich.

Benediktovi XVI. zůstává titul emeritního papeže, nadále však nebude do rozhodování ve Vatikánu zasahovat. Hlavním důvodem, proč se Benedikt XVI. rozhodl abdikovat, byl zhoršující se zdravotní stav, k jeho odchodu však podle spekulací mohly přispět i mnohé z problémů, které církev trápí - ať už jde o činy kněžích, tak korupci a hospodářství Vatikánu.

 

Právě se děje

před 39 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy