Papež František

14. 3. 2013 14:42
V březnu 2013 byl jako papež vybrán argentinský arcibiskup a primas Jorge Mario Bergoglio, který si zvolil jméno František.
Papež František I.
Papež František I. | Foto: Reuters

František je papežem římskokatolické církve, ke které se hlásí po celém světě na 1,2 miliardy lidí. Konkláve kardinálů ho zvolilo ve středu 13. března 2013, druhý den volby v pátém kole. Vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio pochází z Argentiny, kde působil jako arcibiskup s hodností kardinála. Jeho kořeny jsou však italské.

Podle slov mluvčího papeže si přeje užívat pouze označení František, bez přídomku první.

Je prvním papežem, který přichází z Latinské Ameriky, prvním papežem, který přísluší k jezuitskému řádu a po mnoha staletí je také papežem z mimoevropské země (v osmém století jím byl Řehoř III.).

František je 266. papežem v řadě, jako první ze všech si vybral toto jméno.

Ze života Jorge Maria Bergoglia

Narodil se 17. prosince 1936 v Buenos Aires v Argentině, jeho rodiče byli italští imigranti. Pochází ze sedmi dětí, v mládí přišel kvůli infekci o jednu plíci. Vystudoval střední chemicko-průmyslovou školu, posléze se vydal na dráhu duchovního. Do jezuitského řádu vstoupil v roce 1958, po letech studií a výuky byl v roce 1969 vysvěcen na kněze. V sedmdesátých letech byl provinciálem jezuitského řádu v Argentině.

Jan Pavel II. ho jmenoval pomocným biskupem v roce 1992, o pár měsíců později prošel biskupským svěcením.

K arcibiskupské funkci se nejprve přiblížil v roce 1997 v pozici nástupce a po smrti Antonia Quarracina o rok později definitivně převzal jeho úřad v Buenos Aires. Kardinálem se stal v roce 2001. V roce 2005 patřil k favoritům volby papeže, jeho čas však přišel až o osm let později.

Je známý svými blízkými postoji k sociálně slabým, chudým a nemocným. Z jeho názorů patří k výrazným respekt k homosexuálům, přestože není přítelem sňatků homosexuálních párů a adopcí dětí homosexuálními páry.

Odchod Benedikta XVI. a volba papeže 2013

V únoru 2013 oznámil papež Benedikt XVI. úmysl rezignovat na svůj úřad k 28. únoru. Po několika staletích tak byl prvním papežem, který nezůstal římským biskupem až do své smrti. Vlastním jménem Joseph Ratzinger se stal hlavou římskokatolické církve v roce 2005 po úmrtí Jana Pavla II. Stejně jako Bergoglio byl i Ratzinger zvolen hned druhý den konkláve v Sixtinské kapli.

V prvním březnovém týdnu se sešla širší kardinálská kongregace, na níž se stanovil termín začátku konkláve, tj. shromáždění kardinálů mladších 80 let, kteří v tajném hlasování a izolaci od okolního světa vybírají nejvyššího církevního představitele katolíků. Začalo se v úterý 12. března, druhý den v 19:07 už bílý kouř oznamoval úspěšné hlasování. Ze 115 kardinálů muselo nového papeže podpořit alespoň 77 z nich.

Benediktovi XVI. zůstává titul emeritního papeže, nadále však nebude do rozhodování ve Vatikánu zasahovat. Hlavním důvodem, proč se Benedikt XVI. rozhodl abdikovat, byl zhoršující se zdravotní stav, k jeho odchodu však podle spekulací mohly přispět i mnohé z problémů, které církev trápí - ať už jde o činy kněžích, tak korupci a hospodářství Vatikánu.

 

Právě se děje

Další zprávy