Papež František

14. 3. 2013 14:42
V březnu 2013 byl jako papež vybrán argentinský arcibiskup a primas Jorge Mario Bergoglio, který si zvolil jméno František.
Papež František I.
Papež František I. | Foto: Reuters

František je papežem římskokatolické církve, ke které se hlásí po celém světě na 1,2 miliardy lidí. Konkláve kardinálů ho zvolilo ve středu 13. března 2013, druhý den volby v pátém kole. Vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio pochází z Argentiny, kde působil jako arcibiskup s hodností kardinála. Jeho kořeny jsou však italské.

Podle slov mluvčího papeže si přeje užívat pouze označení František, bez přídomku první.

Je prvním papežem, který přichází z Latinské Ameriky, prvním papežem, který přísluší k jezuitskému řádu a po mnoha staletí je také papežem z mimoevropské země (v osmém století jím byl Řehoř III.).

František je 266. papežem v řadě, jako první ze všech si vybral toto jméno.

Ze života Jorge Maria Bergoglia

Narodil se 17. prosince 1936 v Buenos Aires v Argentině, jeho rodiče byli italští imigranti. Pochází ze sedmi dětí, v mládí přišel kvůli infekci o jednu plíci. Vystudoval střední chemicko-průmyslovou školu, posléze se vydal na dráhu duchovního. Do jezuitského řádu vstoupil v roce 1958, po letech studií a výuky byl v roce 1969 vysvěcen na kněze. V sedmdesátých letech byl provinciálem jezuitského řádu v Argentině.

Jan Pavel II. ho jmenoval pomocným biskupem v roce 1992, o pár měsíců později prošel biskupským svěcením.

K arcibiskupské funkci se nejprve přiblížil v roce 1997 v pozici nástupce a po smrti Antonia Quarracina o rok později definitivně převzal jeho úřad v Buenos Aires. Kardinálem se stal v roce 2001. V roce 2005 patřil k favoritům volby papeže, jeho čas však přišel až o osm let později.

Je známý svými blízkými postoji k sociálně slabým, chudým a nemocným. Z jeho názorů patří k výrazným respekt k homosexuálům, přestože není přítelem sňatků homosexuálních párů a adopcí dětí homosexuálními páry.

Odchod Benedikta XVI. a volba papeže 2013

V únoru 2013 oznámil papež Benedikt XVI. úmysl rezignovat na svůj úřad k 28. únoru. Po několika staletích tak byl prvním papežem, který nezůstal římským biskupem až do své smrti. Vlastním jménem Joseph Ratzinger se stal hlavou římskokatolické církve v roce 2005 po úmrtí Jana Pavla II. Stejně jako Bergoglio byl i Ratzinger zvolen hned druhý den konkláve v Sixtinské kapli.

V prvním březnovém týdnu se sešla širší kardinálská kongregace, na níž se stanovil termín začátku konkláve, tj. shromáždění kardinálů mladších 80 let, kteří v tajném hlasování a izolaci od okolního světa vybírají nejvyššího církevního představitele katolíků. Začalo se v úterý 12. března, druhý den v 19:07 už bílý kouř oznamoval úspěšné hlasování. Ze 115 kardinálů muselo nového papeže podpořit alespoň 77 z nich.

Benediktovi XVI. zůstává titul emeritního papeže, nadále však nebude do rozhodování ve Vatikánu zasahovat. Hlavním důvodem, proč se Benedikt XVI. rozhodl abdikovat, byl zhoršující se zdravotní stav, k jeho odchodu však podle spekulací mohly přispět i mnohé z problémů, které církev trápí - ať už jde o činy kněžích, tak korupci a hospodářství Vatikánu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Hvězdonicích na Benešovsku se srazil vlak s dodávkou, nehoda se obešla bez zraněných

Na železničním přejezdu ve Hvězdonicích na Benešovsku se ve čtvrtek ráno srazil vlak s dodávkou, nikdo nebyl zraněn. Provoz vlaků mezi Samechovem a Hvězdonicemi je zastaven, příčinu a okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla mluvčí benešovské policie Veronika Čermáková.

Událost se stala krátce kolem 07:00 na přejezdu se světelnou signalizací bez závor. "Ve vlaku cestovalo šest lidí, při střetu nebyl nikdo zraněn. Po dobu vyšetřování bude trať uzavřena," uvedla Čermáková.

Náhradní autobusová doprava nebyla podle webu Českých drah zajištěna. Důvodem je nedostatečná kapacita dopravců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy