Svatba prince Williama a Kate Middletonové

23. 4. 2011 17:03
Kate Middletonová a britský princ William se po dlouholetém vztahu odhodlali ke svatbě. Ta je naplánována na 29. dubna a je jednou z nejočekávanějších společenských událostí roku 2011.
Svatba prince Williama a Kate Middletonové
Svatba prince Williama a Kate Middletonové | Foto: Reuters

Kate Middletonová a princ William se stali, během studia na skotské univerzitě v St. Andrews, nejprve přáteli a poté spolubydlícími. Postupně však jejich vztah přerostl v lásku.

Spolu jsou - s výjimkou několikaměsíční přestávky v roce 2007 - již od roku 2003.

16. listopadu 2010 konečně požádal princ William Kate Middletonovou o ruku.

29.dubna 2011 byl pár oddán ve Westminsterském opatství v Londýně. Jejich svazek uzavřel hlavní duchovní anglikánské církve, arcibiskup z Canterbury. Svatbu sledovaly stamiliony lidí u televizních obrazovek po celém světě.

Princ William a jeho choť nově nabyli titulu vévoda a vévodkyně z Cambridge.

Průběh svatby

Svatební den odstartoval v 9:30 našeho času, kdy se do katedrály začali sjíždět první z 1900 pozvaných hostů. Po 11:00 obsadili svá místa příslušníci královské rodiny. Ve 12 hodin přijela nevěsta a začal svatební obřad.

Po něm nastoupili novomanželé do kočáru před Westminsterským opatstvím (na obřad oproti tradici jeli auty) a vyjeli k Buckinghamskému paláci. Ve 14:25 se spolu se svými rodinami objevili na balkonu paláce, kde se, podle všeobecného očekávání, za mohutných ovací od přihlížejících diváků, políbili. O pár minut později sledovali vojenskou přehlídku historických i současných letounů královského vojenského letectva.

Podél asi dvoukilometrového úseku, po kterém projížděl svatební průvod, přihlížely desetitisíce lidí. Na trase nechyběly instalované tlampače přenášející rozhlasový přenos svatby, na Trafalgarském náměstí a v Hyde Parku pak velké obrazovky přenášely svatbu obrazem.

Svatebčané

Britský královský protokol dal, co se seznamu pozvaných hostů týče, přednost korunovaným hlavám a celebritám. Nedorazil tak například ani americký prezident Barack Obama, pozvaní naopak byli v Londýně působící diplomaté - za Českou republiku tak obřadu přihlížel Michael Žantovský.

Z celebrit dostali pozvánku například zpěvák a skladatel Elton John, režisér Guy Ritchie či Rowan Atkinson (představitel Mr.¨Beana).

Dorazili představitelé královských rodin z Bahrajnu, Dánska, Španělska nebo Maroka. Přítomni byli i členové britské vlády, veteráni z války v Afghánistánu či pracovníci charitativních organizací.

Kate Middletonová

Narodila se 9. ledna 1982 v hrabství Berkshire. Ačkoliv neurozeného původu, Kate pochází z rodiny majetného self-made milionáře.

Studovala na prestižních a drahých školách - nejprve Marlborough College ve Wiltshire a poté, v roce 2001, začala studovat dějiny umění na skotské St. Andrews.

Stejný obor zpočátku studoval i její budoucí manžel princ William, kterého potkala už o rok dříve na Raleighově mezinárodním programu v Chile.

Princ William

Princ William, celým jménem William Arthur Philip Louis, se narodil 21. června 1982 jako prvorozený syn Brity zbožňované waleské princezny Diany a prince Charlese.

Studoval na prestižní Eton College. V roce 1997, když bylo Williamovi 15 letech, zemřela jeho matka během autonehody.

Po vystudování zeměpisu na St. Andrews v Fife, kde potkal Kate, nastoupil princ William na Královskou vojenskou akademii.

 

Právě se děje

Další zprávy