Svatba prince Williama a Kate Middletonové

23. 4. 2011 17:03
Kate Middletonová a britský princ William se po dlouholetém vztahu odhodlali ke svatbě. Ta je naplánována na 29. dubna a je jednou z nejočekávanějších společenských událostí roku 2011.
Svatba prince Williama a Kate Middletonové
Svatba prince Williama a Kate Middletonové | Foto: Reuters

Kate Middletonová a princ William se stali, během studia na skotské univerzitě v St. Andrews, nejprve přáteli a poté spolubydlícími. Postupně však jejich vztah přerostl v lásku.

Spolu jsou - s výjimkou několikaměsíční přestávky v roce 2007 - již od roku 2003.

16. listopadu 2010 konečně požádal princ William Kate Middletonovou o ruku.

29.dubna 2011 byl pár oddán ve Westminsterském opatství v Londýně. Jejich svazek uzavřel hlavní duchovní anglikánské církve, arcibiskup z Canterbury. Svatbu sledovaly stamiliony lidí u televizních obrazovek po celém světě.

Princ William a jeho choť nově nabyli titulu vévoda a vévodkyně z Cambridge.

Průběh svatby

Svatební den odstartoval v 9:30 našeho času, kdy se do katedrály začali sjíždět první z 1900 pozvaných hostů. Po 11:00 obsadili svá místa příslušníci královské rodiny. Ve 12 hodin přijela nevěsta a začal svatební obřad.

Po něm nastoupili novomanželé do kočáru před Westminsterským opatstvím (na obřad oproti tradici jeli auty) a vyjeli k Buckinghamskému paláci. Ve 14:25 se spolu se svými rodinami objevili na balkonu paláce, kde se, podle všeobecného očekávání, za mohutných ovací od přihlížejících diváků, políbili. O pár minut později sledovali vojenskou přehlídku historických i současných letounů královského vojenského letectva.

Podél asi dvoukilometrového úseku, po kterém projížděl svatební průvod, přihlížely desetitisíce lidí. Na trase nechyběly instalované tlampače přenášející rozhlasový přenos svatby, na Trafalgarském náměstí a v Hyde Parku pak velké obrazovky přenášely svatbu obrazem.

Svatebčané

Britský královský protokol dal, co se seznamu pozvaných hostů týče, přednost korunovaným hlavám a celebritám. Nedorazil tak například ani americký prezident Barack Obama, pozvaní naopak byli v Londýně působící diplomaté - za Českou republiku tak obřadu přihlížel Michael Žantovský.

Z celebrit dostali pozvánku například zpěvák a skladatel Elton John, režisér Guy Ritchie či Rowan Atkinson (představitel Mr.¨Beana).

Dorazili představitelé královských rodin z Bahrajnu, Dánska, Španělska nebo Maroka. Přítomni byli i členové britské vlády, veteráni z války v Afghánistánu či pracovníci charitativních organizací.

Kate Middletonová

Narodila se 9. ledna 1982 v hrabství Berkshire. Ačkoliv neurozeného původu, Kate pochází z rodiny majetného self-made milionáře.

Studovala na prestižních a drahých školách - nejprve Marlborough College ve Wiltshire a poté, v roce 2001, začala studovat dějiny umění na skotské St. Andrews.

Stejný obor zpočátku studoval i její budoucí manžel princ William, kterého potkala už o rok dříve na Raleighově mezinárodním programu v Chile.

Princ William

Princ William, celým jménem William Arthur Philip Louis, se narodil 21. června 1982 jako prvorozený syn Brity zbožňované waleské princezny Diany a prince Charlese.

Studoval na prestižní Eton College. V roce 1997, když bylo Williamovi 15 letech, zemřela jeho matka během autonehody.

Po vystudování zeměpisu na St. Andrews v Fife, kde potkal Kate, nastoupil princ William na Královskou vojenskou akademii.

 

Právě se děje

před 9 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy