Svatba prince Williama a Kate Middletonové

23. 4. 2011 17:03
Kate Middletonová a britský princ William se po dlouholetém vztahu odhodlali ke svatbě. Ta je naplánována na 29. dubna a je jednou z nejočekávanějších společenských událostí roku 2011.
Svatba prince Williama a Kate Middletonové
Svatba prince Williama a Kate Middletonové | Foto: Reuters

Kate Middletonová a princ William se stali, během studia na skotské univerzitě v St. Andrews, nejprve přáteli a poté spolubydlícími. Postupně však jejich vztah přerostl v lásku.

Spolu jsou - s výjimkou několikaměsíční přestávky v roce 2007 - již od roku 2003.

16. listopadu 2010 konečně požádal princ William Kate Middletonovou o ruku.

29.dubna 2011 byl pár oddán ve Westminsterském opatství v Londýně. Jejich svazek uzavřel hlavní duchovní anglikánské církve, arcibiskup z Canterbury. Svatbu sledovaly stamiliony lidí u televizních obrazovek po celém světě.

Princ William a jeho choť nově nabyli titulu vévoda a vévodkyně z Cambridge.

Průběh svatby

Svatební den odstartoval v 9:30 našeho času, kdy se do katedrály začali sjíždět první z 1900 pozvaných hostů. Po 11:00 obsadili svá místa příslušníci královské rodiny. Ve 12 hodin přijela nevěsta a začal svatební obřad.

Po něm nastoupili novomanželé do kočáru před Westminsterským opatstvím (na obřad oproti tradici jeli auty) a vyjeli k Buckinghamskému paláci. Ve 14:25 se spolu se svými rodinami objevili na balkonu paláce, kde se, podle všeobecného očekávání, za mohutných ovací od přihlížejících diváků, políbili. O pár minut později sledovali vojenskou přehlídku historických i současných letounů královského vojenského letectva.

Podél asi dvoukilometrového úseku, po kterém projížděl svatební průvod, přihlížely desetitisíce lidí. Na trase nechyběly instalované tlampače přenášející rozhlasový přenos svatby, na Trafalgarském náměstí a v Hyde Parku pak velké obrazovky přenášely svatbu obrazem.

Svatebčané

Britský královský protokol dal, co se seznamu pozvaných hostů týče, přednost korunovaným hlavám a celebritám. Nedorazil tak například ani americký prezident Barack Obama, pozvaní naopak byli v Londýně působící diplomaté - za Českou republiku tak obřadu přihlížel Michael Žantovský.

Z celebrit dostali pozvánku například zpěvák a skladatel Elton John, režisér Guy Ritchie či Rowan Atkinson (představitel Mr.¨Beana).

Dorazili představitelé královských rodin z Bahrajnu, Dánska, Španělska nebo Maroka. Přítomni byli i členové britské vlády, veteráni z války v Afghánistánu či pracovníci charitativních organizací.

Kate Middletonová

Narodila se 9. ledna 1982 v hrabství Berkshire. Ačkoliv neurozeného původu, Kate pochází z rodiny majetného self-made milionáře.

Studovala na prestižních a drahých školách - nejprve Marlborough College ve Wiltshire a poté, v roce 2001, začala studovat dějiny umění na skotské St. Andrews.

Stejný obor zpočátku studoval i její budoucí manžel princ William, kterého potkala už o rok dříve na Raleighově mezinárodním programu v Chile.

Princ William

Princ William, celým jménem William Arthur Philip Louis, se narodil 21. června 1982 jako prvorozený syn Brity zbožňované waleské princezny Diany a prince Charlese.

Studoval na prestižní Eton College. V roce 1997, když bylo Williamovi 15 letech, zemřela jeho matka během autonehody.

Po vystudování zeměpisu na St. Andrews v Fife, kde potkal Kate, nastoupil princ William na Královskou vojenskou akademii.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy