Základní charakteristika
Republika Jižní Afrika je jedním z největších a nejvyspělejších afrických států. Sousedí s Namibií, Botswanou a Zimbabwe na severu, Mosambikem a Svazijskem na východě. Uvnitř jihoafrického území se nalézá samostatné království Lesotho.
Historie
Základní údaje
Hlavní město: Pretoria (výkonná moc), Kapské město (zákonodárná moc), Bloemfontein (justice) Rozloha: 1 219 912 km²
Nejvyšší bod: Mafadi (3450 m n. m.)
Časové pásmo: +2
Světadíl: Afrika
Počet obyvatel: 49 320 000
Hustota zalidnění: 41 ob. / km²
Jazyk: angličtina, afrikánština
Národnostní složení: původní africké obyvatelstvo (Zulu, Xhoza, Sotho, Ndbele, Swati) 79 %, běloši 9,2 %, míšenci 8, 8 %, Asiaté 2, 6 %
Náboženství: křesťanství 68 %, původní kmenová náboženství 28,5 %, muslimové 1,5 %
Státní zřízení: parlamentní republika
Vznik: 31. května 1910 (nezávislost na Velké Británii)
Měna: jihoafrický rand
Území bylo osídleno již v době kamenné, dochovaly se skalní malby a jednoduché nástroje. V polovině 17. století připlouvají tři lodě Východoindické společnosti pod velením Jana van Riebececka (1619 – 1677) s 90 lidmi různých národností na palubě. U Mysu Dobré naděje je založena první osada, jsou přiváženi otroci z jiných částí Afriky. V roce 1688 připlulo 800 francouzských hugenotů, kteří se zde usadili, vznikala i první smíšená manželství a začali se rodit míšenci.
V 18. století sem ročně připlouvá až 80 lodí, v oblasti se usazují kromě Holanďanů i Němci, Francouzi a Britové. Osadníky, ale zejména původní obyvatele decimují zavlečené neštovice. Na přelomu 18. a 19. století bylo území obsazeno Brity. V roce 1820 zakázala Británie obchod s otroky a o 14 let později zakázala otroctví. Mnoho farem zaniklo, protože otroci utíkali. Búrové založili ve vnitrozemí státy Natal, Transvaal a Oranžský svobodný stát. 1880-81 proběhla první anglo-búrská válka, v níž byli Britové poraženi. Roku 1886 byla ve Witwatersrandu objevena největší naleziště zlata na světě. To podnítilo hospodářský rozmach a nový příliv osadníků, ale také anglo-búrskou válku. Další přistěhovalce přilákala bohatá naleziště diamantů a dalších nerostů, také úrodná půda a mírné podnebí.
Území ovládaná afrikánsky a anglicky hovořícími potomky osadníků, kteří přijížděli do Kapska od konce 17. století, byla roku 1910 sjednocena v Jihoafrickou unii. Roku 1931 země získala úplnou nezávislost na Velké Británii. Když vláda v roce 1948 prosadila zákony o apartheidu (oddělenému vývoji ras), odsoudila tím většinu obyvatelstva k životu v nelidských podmínkách. Bělošská nadvláda skončila v roce 1994 po dlouhých letech agitace vedené Africkým národním kongresem. Černoši se mohli zúčastnit voleb a prezidentem se stal Nelson Mandela po 27 letech ve vězení.
Hospodářství
JAR je jednou z nejvyspělejších afrických zemí. Má největší zásoby zlata, rud chromu a vanadia a produkuje nejvíc platiny. Významná je těžba černého uhlí i železné rudy. V zemi jsou největší tepelné elektrárny na světě (v Transvaalu). JAR zajišťuje téměř 2/3 produkce elektřiny pro celou Afriku. V JAR se nachází jediná komerční jaderná elektrárna na africkém kontinentě.
Zemědělská výroba se soustředí na pěstování kukuřice, pšenice, cukrové třtiny a produkci vlny, kuřat, skotu, ovcí. Zavodňovací systémy nejsou dostatečné a rovněž eroze půdy představuje závažný problém. Převážně jihoafričtí černoši nemají pro sebe dostatek orné půdy a musejí hledat práci mimo své bydliště.
Obyvatelstvo a náboženství
Černoši tvoří lehce přes 80 % obyvatel JAR. Patří mezi ně Čwanové, Zuluové, Khosové, Matabelové, Sutové, Svazijci, Vendové a jiní. Bělochů, tzv. Afrikánců, je 8, 8 %, míšenců 8, 4 % A Asiatů 2, 5 %. Od roku 1994, po pádu apartheidu, odešly asi 2 miliony bílých obyvatel a desítky tisíc byly zavražděny. Asi 68 % obyvatel je křesťanského vyznání a 28, 5 % vyznává původní kmenová náboženství. Zbytek jsou muslimové, hinduisté a další.
Politický systém
Zajímavosti
- Krugerův národní park je jednou z největších a nejstarších přírodních rezervací na světě.
- Naleziště hominidů v lokalitách Sterkfontein, Swartkrans, Kromdraai, naleziště Taung Skull a v údolí Makapan, svědčí o přítomnosti člověka před mnoha miliony let.
- Vredefortský kráter vytvořil náraz velkého meteoritu zhruba před asi 2 miliony let v Severozápadní provincii, provincii Free State. Kráter o poloměru 190 km je největším a nejhlubším na světě.
Jihoafrická republika je demokratickým státem v čele s prezidentem. Prezident je zároveň i předsedou vlády, jmenuje členy vlády a má zvláštní pravomoci v oblasti ochrany zájmů jazykových a etnických menšin a jejich kultur. Je volen Národním shromážděním na pět let maximálně na dvě volební období. Zákonodárnou moc má dvoukomorový parlament, který tvoří Národní rada provincií (90 členů volených na 5 let, 10 zástupců z každé provincie) a Národní shromáždění (400 členů volených na 5 let v lidovém hlasování).
Dovolená a cestování
Jižní Afrika je veliká a mnohotvárná země. Na východě se tyčí Dračí hory a na jihu pohoří Velkého Karoo. Země má úchvatnou krajinu a turisticky přitažlivé přírodní rezervace. Návštěvník tu najde krásnou přírodu reprezentovanou Krugerovým parkem, nezaměnitelné panorama, které tvoří Stolová hora a pod ní ležící Kapské Město, mys Dobré naděje s krásnými výhledy nebo Blyde River Canyon, největší zelený kaňon světa.