Filipíny

26. 12. 2011 19:32
Filipínská republika je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, jehož hlavním městem je Manila. Rozkládají se na 7107 ostrovech v západním Tichém oceánu. S žádným státem nemají pozemní hranici. Ostrovy omývané čtyřmi moři byly pojmenovány na počest španělského krále Filipa II.
Filipíny vlajka
Filipíny vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Bývalá kolonie Španělska a později Spojených států amerických získala nezávislost na USA v roce 1934. Filipíny jsou mnohonárodnostní zemí a na ostrovech se hovoří přibližně devadesáti jazyky.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Manila
Rozloha: 300 000km²
Nejvyšší bod: Apo (2 954 m n. m.)
Časové pásmo: +8
Počet obyvatel:  100 mil.
Hustota zalidnění: 307 ob. / km²
Jazyk: filipínština, angličtina
Národnostní složení: Keňané
Náboženství: křesťanství 90 %, muslimové 5 %, ostatní 5 %
Státní zřízení: unitární prezidentská republika
Vznik: 12. června 1898 (nezávislost na Španělsku)
Měna: filipínské peso

První obyvatelé, Negrité, přišli na ostrovy již někdy v období před 30 000 lety. Ve čtrnáctém století sem přivezli arabští obchodníci islám, jehož vliv se postupně rozšiřoval z jižních ostrovů až k Luzonu. Pro Evropu objevil Filipíny v roce 1521 mořeplavec Ferdinand Magellan během své cesty kolem světa. Zastávka na ostrovech se Magallenovi stala osudnou, protože byl místními zabit. Po tragické Magellanově smrti se v roce 1564 Španělům pod vedením Miguela Lopeze de Legaspi podařilo získat kontrolu nad mnoha do té doby nezávislými komunitami. V roce 1571 Španělé založili Manilu a o tři roky později odrazili útok čínských pirátů.

Na konci šestnáctého století se Manila stala jedním z hlavních center regionu. Společně se Španěly získávala na území Filipín vliv katolická církev. V roce 1898 Američané podporovali filipínské vlastence, kterým se podařilo ovládnout celý Luzon s výjimkou Manily a vyhlásit nezávislost a první demokratickou ústavu v Asii. Filipínská svoboda však měla krátké trvání. Dohodami z Paříže, které ukončily španělsko-americkou válku, byla moc nad Filipínami  předána z rukou Španělů pod americkou správu.

Hospodářská krize ve třicátých letech však přivedla Američany k myšlence na filipínskou nezávislost. 7. prosince 1941 byly Filipíny bez varování přepadeny japonskými vojsky. Na začátku března dostal Mac Arthur rozkaz stáhnout se z Filipín, americký generál toto nařízení uposlechl se známým slibem Já se vrátím. Obležené filipínsko-americké jednotky byly 9. dubna 1942 donuceny kapitulovat v Bataanu. Přestože Japonci vyhlásili Filipínskou republiku, obyvatelstvo jejich brutalitou značně trpělo. 20. října 1944 se na Leyte vylodil generál Mac Arthur a splnil tak slib, který vyřkl při svém odchodu z Filipín. Bitva v zálivu Leyte se stala největším námořním střetnutím v dějinách. Po těžkých bojích mohlo být 5. července 1945  celé území Filipín prohlášeno za osvobozené. Na základě předchozích dohod byla zemi poskytnutá nezávislost, která byla vyhlášena 4. července 1946. V letech 1966-1986 zde vládl diktátor Ferdinand Marcos podporovaný Spojenými státy. Po jeho svržení jsou voleni prezidenti, kteří jsou hlavou státu. Ze 14 prezidentů byly 2 ženy (Corazon Aquinová a Gloria Macapagal-Arroyová).

Hospodářství

Filipíny jsou velmi bohaté na nerostné suroviny. Nachází se zde naleziště rud železa, mědi, zinku, olova, manganu, chromu, zlata, stříbra, rtuti a kobaltu, také ropy a černého uhlí. Donedávna zde převládala tradiční odvětví průmyslu – průmysl potravinářský, textilní, dřevařský a částečně chemický, v současnosti také strojírenský. Zemědělstvím se živí asi 40 % obyvatel. Nejvýznamnější plodinou je kokosová palma. Zpracováním dužiny jejich plodů (kokosové ořechy) se vyrábí tzv. kopra. Filipíny jsou v její výrobě a produkci první na světě. Ještě se zde pěstují ananasy, banány, batáty, cukrová třtina, kakao, kaučukovník, káva, kukuřice, mango, maniok, rýže a tabák. 

Obyvatelstvo a náboženství

Zajímavosti

  • Záhadná podzemní řeka Puerto Princesa na ostrově Palawan patří k sedmi přírodním divům světa.
  • Hornaté vnitrozemí Luzonu  je zázrakem přírody. Rýžové terasy sestupují do údolí jako obří zelený amfiteátr.
  • Nezapomenutelným velkolepým svátkem je zejména každoroční Sinulog v Cebu.
  • Čínský hřbitov v Manile opravdu připomíná spíše čtvrt lépe situovaných vrstev než místo posledního odpočinku.
  • Španělé v šestnáctém století ostrov Siquijor nazvali  Isla del Fuegoi, ostrov ohně, neboť je zmátly houfy světlušek vznášejících se nad pevninou.

Drtivou většinu populace ostrovů tvoří Filipínci (96%), kteří mluví jazyky malajsko-polynéské jazykové skupiny. Zbytek tvoří četné menšiny (např. Číňané). Mezi původní obyvatele se řadí Negritové nebo horští Ifugaové, kteří byli až do počátku 20. století obávanými lovci lebek. V pobřežních oblastech žijí tzv. mořští cikáni. K římskokatolické církvi se v současnosti hlásí 80,9 % Filipínců. Muslimští Morové obývají především oblasti na jihu země.

Politický systém

Filipíny mají prezidentský systém, kde prezident, volený každých šest let,  stojí v čele státu i vlády a je vrchním velitelem ozbrojených sil. Dvoukomorový kongres se skládá ze Senátu a Sněmovny reprezentantů. Administrativně se země dělí na 17 regionů.

Dovolená a cestování

Filipíny jsou křesťanská země nabízející mnohé zajímavosti - španělské katedrály z dob kolonizace, monumentální 2000 let staré rýžové terasy, aktivní vulkány a smaragdové moře s korálovými útesy lemovanými liduprázdnými plážemi. Z filipinskych turistických atrakcí vyniká 4 kilometry dlouhá, kouzelná pláž na ostrově Boracay , která patří do top ten nejhezčích pláží světa.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy