Edward Snowden stojí za jedním z největších úniků informací v historii amerických tajných služeb.
Třicetiletý Snowden pracoval v CIA jako správce sítě, odtud odešel do velké konzultantské firmy Booz Allen Hamilton, která americké vládě poskytuje různé služby – od managementu až po IT. Mezi klienty této společnosti patří i Národní bezpečnostní agentura (NSA), jež je součástí amerických tajných služeb. Snowdenovým pracovištěm se stala pobočka NSA na Havaji.
Snowden v NSA získal přístup k informacím s nejvyšším stupněm utajení. Byly mezi nimi i dokumenty dokazující existenci projektu PRISM, v rámci kterého americké tajné služby využívaly soukromých e-mailových zpráv, videokonferencí a dalších osobních materiálů z internetu ke špionážním účelům.
Snowden se rozhodl vyjít s těmito informacemi na veřejnost. Z Havaje odjel do Hongkongu, odkud utajené dokumenty poslal novinářům z britského Guardianu a amerického listu Washington Post. Jeho identita byla zpočátku utajena, pak se však k vynesení informací přihlásil.
Americká federální prokuratura ho následně obvinila ze špionáže, krádeže státních dokumentů a neoprávněné manipulace s nimi. V USA mu hrozí deset let vězení a pokuta.
Snowden poté odletěl z Hongkongu do Moskvy, kde přistál na letišti Šeremeťjevo. Ruské ministerstvo zahraničí obratem oznámilo, že Moskva má být pouze tranzitním místem. Vzhledem k tomu, že Snowden nemá ruské vízum, nemůže tranzit opustit.
Snowden se rozhodl požádat o azyl desítky zemí. Na seznamu, jenž zveřejnil server WikiLeaks, figurovaly Bolívie, Brazílie, Čína, Ekvádor, Finsko, Francie, Indie, Itálie, Irsko, Island, Kuba, Německo, Norsko, Nikaragua, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Rusko, Španělsko, Švýcarsko a Venezuela. Řada zemí už ale stihla odmítnout, a to z nejrůznějších důvodů. Počátkem července 2013 mu nabídly azyl pouze Venezuela, Nikaragua a Bolívie. USA však zrušily platnost Snowdenova pasu, tudíž nebylo jasné, jestli bude moct do některé z těchto zemí odletět.
Po více než měsící v tranzitním prostoru dostal nakonec americký whistleblower roční přechodný azyl v Rusku, kde žije na tajném místě pod ozbrojenou ochranou. Ruský prezident Vladimir Putin souhlasil s poskytnutím azylu pro Snowdena s podmínkou, že zanechá "protiamerické činnosti" a nebude publikovat další informace poškozující USA. Spojené státy opakovaně žádají o jeho vydání.
Na začátku října 2013 přiletěl do Moskvy Snowdenův otec, aby se setkal se synem i jeho advokátem Anatolijem Kučerenou.
Snowden byl letos nominován na Sacharovovu cenu udělovanou obráncům lidských práv.