Dominique Strauss-Kahn

18. 5. 2011 9:14
Ředitel Mezinárodního měnového fondu a úspěšný francouzský politik Dominique Strauss-Kahn je po sexuálním deliktu ve vazbě. Hrozí mu desítky let vězení.
Dominique Strauss-Kahn
Dominique Strauss-Kahn | Foto: Reuters

Desátý generální ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn na svůj post nastoupil 1. listopadu 2007 a ve funkci měl setrvat až do roku 2012. Poslední roky však více než ve washingtonském ústředí fondu trávil čas ve Francii a tím nepřímo podporoval tvrzení, že se chce účastnit prezidentských voleb v roce 2012. Z průzkumů vycházel jako dvakrát populárnější než současná hlava státu Nicolas Sarkozy a byl tak nejvážnějším kandidátem za opoziční socialisty.

Po sexuální aféře v newyorském hotelu, kdy od pokojské údajně vyžadoval orální sex, je však jeho další kariéra v ohrožení a hrozí mu až desítky let vězení.

V době, kdy byl Strauss-Kahn do čela MMF zvolen, řada lidí považovala instituci za zbytečnou. Po pádu Lehman Brothers v roce 2008, během propadu amerických finančních trhů a hluboké krize Wall Street, však právě MMF zaplnil určité politické a mocenské vakuum. Pod jeho vedením se podstatně rozrostla dosavadní elitní skupina zemí a zvětšený výpůjční kapitál se stal hlavní hrází v boji proti šíření paniky z finanční krize.

Strauss-Kahn je členem francouzské Socialistické strany, za níž se na prezidentský post pokoušel kandidovat už v roce 2006. Ve stranických primárkách ho ale porazila Ségoléne Royalová a do boje o hlavu státu zamířila ona.

Jeho politické zkušenosti jsou poměrně bohaté. V letech 1997-1999 byl ministrem financí, připravoval zemi na přijetí eura a podařilo se mu dosavadní přebujelý schodek státních financí snížit pod tři procenta. V letech 1991-1993 působil nejdříve jako ministr průmyslu, posléze zahraničního obchodu a roky 1995-1997 strávil jako starosta města Sarcelles.

Jeho slabost pro ženy už v minulosti byla terčem bulváru. Nejdříve vyšel najevo krátký románek s pracovnicí afrického odboru MMF a zároveň manželkou argentinského ekonoma. V roce 2010 pak dokonce spatřila světlo světa kniha Tajemství prezidentského kandidáta, která Strausse-Kahna představuje jako sexuálního predátora se sérií mimomanželských poměrů.

Je ženatý s televizní moderátorkou Anne Sinclairovou. Vystudoval ekonomii, práva, politologii a statistiku na Pařížské univerzitě, kde později sám několik let strávil jako profesor.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Experti z Francie budou vyšetřovat sobotní útok na saúdská ropná zařízení

"V reakci na saúdskou žádost prezident Macron potvrdil korunnímu princovi, že Francie vyšle experty do Saúdské Arábie, aby se podíleli vyšetřování s cílem odhalit původce a způsob provedení útoku," uvedl úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Ten útok odsoudil a ujistil saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, že Francie bude usilovat o stabilitu na Blízkém východě.

Útok, z nějž USA viní Írán, dočasně snížil těžbu Saúdské Arábie o polovinu a krátkodobě způsobil nárůst ceny ropy o téměř 20 procent. Kromě toho může zmařit diplomatické snažení Francie, která usiluje o odvrácení konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem, řekli diplomaté agentuře Reuters po jednání Macronova vyslance v Saúdské Arábii.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Peschkeová s Melicharovou v Ósace vítěznou šňůru neprodloužily

Zkušená deblistka Květa Peschkeová s Američankou českého původu Nicole Melicharovou v Ósace na titul z turnaje v Čeng-čou nenavážou. V prvním kole nestačily na ukrajinsko-americký tenisový pár Nadija Kičenoková, Abigail Spearsová a prohrály 2:6, 6:7. Nepřidají tak body do boje o účast na Turnaji mistryň.

Čtyřiačtyřicetiletá Peschkeová s šestadvacetiletou Melicharovou v neděli vybojovaly v čínském Čeng-čou třetí letošní a celkově pátý společný titul. V pořadí pro WTA Finals jsou pět týdnů před jeho začátkem stále na desátém místě, do Šen-čenu postoupí osm nejlepších dvojic sezony.

před 28 minutami

Tramvaj srazila na Masarykově třídě v Olomouci nezletilou chodkyní. Doprava do centra je zastavena

Nehoda se stala na páteřní tramvajové trati vedoucí od vlakového nádraží do centra města. Doprava je zde nyní zastavena, linky jsou odkloněny přes třídu Kosmonautů. Zastavení dopravy způsobilo kolaps na Masarykově třídě.

Nehoda se stala před osmou ráno. "Z prozatím přesně nezjištěných příčin se zde střetla tramvaj s nezletilou chodkyní. Ta utrpěla zranění, s nímž skončila v péči zdravotnické záchranné služby. Veškeré příčiny nehody, její okolnosti a souvislosti, stejně jako celý její průběh, jsou v šetření. V současné době je komunikace je v místě nehody z důvodu šetření uzavřena," uvedla policejní mluvčí.

Podle mluvčí dopravního podniku jsou tramvajové linky jedoucí po Masarykově třídě odkloněny. "Linky 2, 3, 4 a 6, které tudy jezdí, jsou odkloněny přes třídu Kosmonautů. Momentálně nedokážeme odhadnout, na jak dlouho," řekla mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Martina Krčová. Zastavení dopravy způsobilo na Masarykově třídě v ranní špičce kolaps, auta policisté odkláněli po okolních ulicích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy