Dominique Strauss-Kahn

18. 5. 2011 9:14
Ředitel Mezinárodního měnového fondu a úspěšný francouzský politik Dominique Strauss-Kahn je po sexuálním deliktu ve vazbě. Hrozí mu desítky let vězení.
Dominique Strauss-Kahn
Dominique Strauss-Kahn | Foto: Reuters

Desátý generální ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn na svůj post nastoupil 1. listopadu 2007 a ve funkci měl setrvat až do roku 2012. Poslední roky však více než ve washingtonském ústředí fondu trávil čas ve Francii a tím nepřímo podporoval tvrzení, že se chce účastnit prezidentských voleb v roce 2012. Z průzkumů vycházel jako dvakrát populárnější než současná hlava státu Nicolas Sarkozy a byl tak nejvážnějším kandidátem za opoziční socialisty.

Po sexuální aféře v newyorském hotelu, kdy od pokojské údajně vyžadoval orální sex, je však jeho další kariéra v ohrožení a hrozí mu až desítky let vězení.

V době, kdy byl Strauss-Kahn do čela MMF zvolen, řada lidí považovala instituci za zbytečnou. Po pádu Lehman Brothers v roce 2008, během propadu amerických finančních trhů a hluboké krize Wall Street, však právě MMF zaplnil určité politické a mocenské vakuum. Pod jeho vedením se podstatně rozrostla dosavadní elitní skupina zemí a zvětšený výpůjční kapitál se stal hlavní hrází v boji proti šíření paniky z finanční krize.

Strauss-Kahn je členem francouzské Socialistické strany, za níž se na prezidentský post pokoušel kandidovat už v roce 2006. Ve stranických primárkách ho ale porazila Ségoléne Royalová a do boje o hlavu státu zamířila ona.

Jeho politické zkušenosti jsou poměrně bohaté. V letech 1997-1999 byl ministrem financí, připravoval zemi na přijetí eura a podařilo se mu dosavadní přebujelý schodek státních financí snížit pod tři procenta. V letech 1991-1993 působil nejdříve jako ministr průmyslu, posléze zahraničního obchodu a roky 1995-1997 strávil jako starosta města Sarcelles.

Jeho slabost pro ženy už v minulosti byla terčem bulváru. Nejdříve vyšel najevo krátký románek s pracovnicí afrického odboru MMF a zároveň manželkou argentinského ekonoma. V roce 2010 pak dokonce spatřila světlo světa kniha Tajemství prezidentského kandidáta, která Strausse-Kahna představuje jako sexuálního predátora se sérií mimomanželských poměrů.

Je ženatý s televizní moderátorkou Anne Sinclairovou. Vystudoval ekonomii, práva, politologii a statistiku na Pařížské univerzitě, kde později sám několik let strávil jako profesor.

 

Právě se děje

před 20 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy