Dominique Strauss-Kahn

18. 5. 2011 9:14
Ředitel Mezinárodního měnového fondu a úspěšný francouzský politik Dominique Strauss-Kahn je po sexuálním deliktu ve vazbě. Hrozí mu desítky let vězení.
Dominique Strauss-Kahn
Dominique Strauss-Kahn | Foto: Reuters

Desátý generální ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn na svůj post nastoupil 1. listopadu 2007 a ve funkci měl setrvat až do roku 2012. Poslední roky však více než ve washingtonském ústředí fondu trávil čas ve Francii a tím nepřímo podporoval tvrzení, že se chce účastnit prezidentských voleb v roce 2012. Z průzkumů vycházel jako dvakrát populárnější než současná hlava státu Nicolas Sarkozy a byl tak nejvážnějším kandidátem za opoziční socialisty.

Po sexuální aféře v newyorském hotelu, kdy od pokojské údajně vyžadoval orální sex, je však jeho další kariéra v ohrožení a hrozí mu až desítky let vězení.

V době, kdy byl Strauss-Kahn do čela MMF zvolen, řada lidí považovala instituci za zbytečnou. Po pádu Lehman Brothers v roce 2008, během propadu amerických finančních trhů a hluboké krize Wall Street, však právě MMF zaplnil určité politické a mocenské vakuum. Pod jeho vedením se podstatně rozrostla dosavadní elitní skupina zemí a zvětšený výpůjční kapitál se stal hlavní hrází v boji proti šíření paniky z finanční krize.

Strauss-Kahn je členem francouzské Socialistické strany, za níž se na prezidentský post pokoušel kandidovat už v roce 2006. Ve stranických primárkách ho ale porazila Ségoléne Royalová a do boje o hlavu státu zamířila ona.

Jeho politické zkušenosti jsou poměrně bohaté. V letech 1997-1999 byl ministrem financí, připravoval zemi na přijetí eura a podařilo se mu dosavadní přebujelý schodek státních financí snížit pod tři procenta. V letech 1991-1993 působil nejdříve jako ministr průmyslu, posléze zahraničního obchodu a roky 1995-1997 strávil jako starosta města Sarcelles.

Jeho slabost pro ženy už v minulosti byla terčem bulváru. Nejdříve vyšel najevo krátký románek s pracovnicí afrického odboru MMF a zároveň manželkou argentinského ekonoma. V roce 2010 pak dokonce spatřila světlo světa kniha Tajemství prezidentského kandidáta, která Strausse-Kahna představuje jako sexuálního predátora se sérií mimomanželských poměrů.

Je ženatý s televizní moderátorkou Anne Sinclairovou. Vystudoval ekonomii, práva, politologii a statistiku na Pařížské univerzitě, kde později sám několik let strávil jako profesor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Německý prezident udělí záslužný řád českému spisovateli Jaroslavu Rudišovi

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ocení Záslužným řádem Spolkové republiky Německo 16 lidí za jejich kulturní činnost, mezi vyznamenanými bude i český spisovatel Jaroslav Rudiš. Oznámila to kancelář hlavy německého státu. Řády předá Steinmeier 1. října u příležitosti Dne německé jednoty, který země slaví 3. října.

Úřad německého prezidenta sdělil, že řády prezident udělí se zvláštním pohledem na kulturní život v Německu. "Šest žen a deset mužů se mimořádným způsobem zasadilo za umění a kulturní život, který byl koronavirovými omezeními obzvláště zasažen," uvedla Steinmeierova kancelář.

Rudiše, který dlouhodobě žije v Berlíně, označil Steinmeier za jednoho z nejangažovanějších stavitelů mostů mezi Německem a Českem. "Jaroslav Rudiš se jako společenskopoliticky angažovaný Evropan i v německém tisku opakovaně hlásí o slovo a svou prací ukazuje, že hranice lze překonat a že kultura to zvládne i pandemických časech," uvedla prezidentova kancelář.

Rudiš se proslavil romány jako Grandhotel nebo Konec punku v Helsinkách či komiksovou trilogií Alois Nebel. Román Winterbergova poslední cesta, který vyšel v roce 2019, napsal již německy. V němčině napsal i grafický román Nachtgestalten (Noční chodci), na kterém spolupracoval s rakouským ilustrátorem Nicolasem Mahlerem.

Další zprávy