Daňové ráje

Aktualizováno 3. 6. 2013 18:12
Jako daňový ráj se označují země s velmi nízkými daněmi a ekonomikou orientovanou na zahraniční kapitál. Obvykle se ještě dělí na onshore a offshore oblasti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: http://salehotel.borabora.net/BoraBora.html

Jako daňový ráj se označují země s velmi nízkými daněmi a ekonomikou orientovanou na zahraniční kapitál. Obvykle se ještě dělí na onshore a offshore oblasti.

Onshorové destinace se v principu neliší od běžných zemí s tím rozdílem, že danění firem je co nejmenší a zahraniční společnosti jsou zvýhodňovány rozmanitými investičními pobídkami či příznivějšími zákony.

Klasickými daňovými ráji jsou ovšem offshore destinace. Lákadla jsou poměrně jednoznačná; nulová daň z příjmu, paušální roční daň - obvykle velmi nízká, anonymita vlastníků, žádná omezení při převodech kapitálu a často ani neexistuje požadavek na vedení řádného účetnictví.

Aby z takovýchto volných pořádků dotyčné státy něco měly, existují na druhou stranu různé podmínky pro vedení offshore společnosti. Většinou je nezbytné, aby firemní prostředky byly v rukou cizinců a nepocházely přitom z hostitelské země, a také v ní nesmí probíhat její obchodní aktivity.

Z popsaného uspořádání jasně vyplývá, že při obchodování s offshorovými společnostmi, tedy s těmi se sídlem v daňovém ráji, je třeba mít se dvakrát na pozoru. Do těchto lokalit často proudí finance pochybného původu.

Na druhou stranu jde o pozitvní ekonomický činitel v tom smyslu, že občasné vlny odchodů firem do daňově vlídnějšího prostředí drží daňovou politiku většiny prozíravých vlád na pomyslné uzdě.

Většina zemí, včetně Česka, se snaží s představiteli těchto rájů dohodnout alespoň na poskytování daňových informací, což by de facto mělo zabránit daňovým únikům.

V daňových rájích mělo na konci března 2013 své sídlo celkem 12 632 českých firem. Vyplývá to ze statistiky společnosti ČEKIA.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy