Daňové ráje

Aktualizováno 3. 6. 2013 18:12
Jako daňový ráj se označují země s velmi nízkými daněmi a ekonomikou orientovanou na zahraniční kapitál. Obvykle se ještě dělí na onshore a offshore oblasti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: http://salehotel.borabora.net/BoraBora.html

Jako daňový ráj se označují země s velmi nízkými daněmi a ekonomikou orientovanou na zahraniční kapitál. Obvykle se ještě dělí na onshore a offshore oblasti.

Onshorové destinace se v principu neliší od běžných zemí s tím rozdílem, že danění firem je co nejmenší a zahraniční společnosti jsou zvýhodňovány rozmanitými investičními pobídkami či příznivějšími zákony.

Klasickými daňovými ráji jsou ovšem offshore destinace. Lákadla jsou poměrně jednoznačná; nulová daň z příjmu, paušální roční daň - obvykle velmi nízká, anonymita vlastníků, žádná omezení při převodech kapitálu a často ani neexistuje požadavek na vedení řádného účetnictví.

Aby z takovýchto volných pořádků dotyčné státy něco měly, existují na druhou stranu různé podmínky pro vedení offshore společnosti. Většinou je nezbytné, aby firemní prostředky byly v rukou cizinců a nepocházely přitom z hostitelské země, a také v ní nesmí probíhat její obchodní aktivity.

Z popsaného uspořádání jasně vyplývá, že při obchodování s offshorovými společnostmi, tedy s těmi se sídlem v daňovém ráji, je třeba mít se dvakrát na pozoru. Do těchto lokalit často proudí finance pochybného původu.

Na druhou stranu jde o pozitvní ekonomický činitel v tom smyslu, že občasné vlny odchodů firem do daňově vlídnějšího prostředí drží daňovou politiku většiny prozíravých vlád na pomyslné uzdě.

Většina zemí, včetně Česka, se snaží s představiteli těchto rájů dohodnout alespoň na poskytování daňových informací, což by de facto mělo zabránit daňovým únikům.

V daňových rájích mělo na konci března 2013 své sídlo celkem 12 632 českých firem. Vyplývá to ze statistiky společnosti ČEKIA.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy