Bahamy

30. 1. 2017 13:22
Bahamské společenství je ostrovní stát v Atlantickém oceánu, který je součástí Západoindických ostrovů. Hlavní město Baham je Nassau.
Bahamská vlajka.
Bahamská vlajka. | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Bahamy leží jihovýchodně od Floridy a severovýchodně od Kuby. Souostroví se nachází v Atlantském oceáně a tvoří ho 30 větších a 700 menších ostrovů.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Nassau
Rozloha: 13 940 km²
Nejvyšší bod: Mount Alvernia (63 m n. m.)
Časové pásmo: -5
Světadíl: Asie
Počet obyvatel: 390 tis.
Hustota zalidnění: 28 ob. / km²
Jazyk: angličtina
Národnostní složení:
Náboženství: křesťanství
Státní zřízení: konstituční monarchie
Vznik: 10. července 1973 (nezávislost na Velké Británii)
Měna: bahamský dolar

Kolem 7. století n. l. osídlil severní část Baham mořeplavecký národ Taino, který je znám pod názvem Lucayanové. Dostali se sem z ostrovů Hispaniola a Kuba. V čase Kolumbova příchodu v r. 1492 se jejich počet odhaduje na více než 30 tisíc. Španělé, kteří sem přišli po Kolumbovi, ostrov téměř vylidnili, většina domorodého obyvatelstva byla odvlečena jako otroci do zlatých dolů na Kubě a Haiti. V r. 1648 se zde usadili tzv. Eleutherští dobrodruzi, kteří přesídlili z Bermud. Tito angličtí puritáni zřídili na ostrově Eleuthera první stálou evropskou kolonii. V r. 1670 udělil král Karel II. ostrovy do držení Lordů Proprietorů Severní a Jižní Karolíny, kteří získali rovněž právo obchodu, vybírání daní, jmenování guvernérů a správy země. Během tohoto období správy se Bahamy staly rájem pirátů, mezi nimiž nechvalně proslul především Černovous.

Aby zde byla obnovena řádná vláda, byly Bahamy v r. 1718 prohlášeny za britskou kolonii pod vedením královského guvernéra Woodese Rogerse – jemu se zde podařilo pirátství potlačit. Obyvatelstvo sice tvoří z 85 % černoši, ale až v r. 1967 se stal prvním černošským premiérem této kolonie Lynden Pindling, člen Progresivně liberální strany. Plnou samostatnost získaly Bahamy v r. 1973, ale nadále zůstaly členem Britského Commonwealthu. Krátce po získání nezávislosti byl jmenován prvním černošským generálním guvernérem Sir Milo Butler. Bahamská ekonomika dobře prosperuje již od 50. let 20. století. Jejími dvěma hlavními pilíři jsou cestovní ruch a výhodné daňové podmínky. Stále je však třeba čelit některým velkým výzvám, jako jsou např. vzdělávání, zdravotní péče, mezinárodní obchod s narkotiky či ilegální imigrace z Haiti.

Hospodářství

Národní investiční politika je vytvářena tak, aby podporovala příznivé investiční klima, soulad mezi bahamskými a zahraničními investice, vhodně podporovala svazky mezi jednotlivými sektory ekonomiky, především sektory turistického ruchu a finančních služeb, podporovala ekologické využívání přírodních zdrojů, zajišťovala maximální úroveň zaměstnanosti, zabezpečovala přijatelnou ekonomickou jistotu a všeobecně podporovala ekonomický růst a rozvoj Baham. To se stalo i jedním z hlavních pilířů bahamského ekonomického zázraku, který přitahuje movité jedince, zahraniční jednotlivce a nadnárodní korporace k usídlení se na Bahamách. Cestovní ruch zajišťuje práci více než dvěma třetinám výdělečně činného obyvatelstva. Jinak se žije z těžby soli a dřeva. Jsou zde také rafinérie ropy. Významné je pěstování cukrové třtiny a ovoce, jako jsou ananasy a banány.

Obyvatelstvo a náboženství

Z více než 700 bahamských ostrovů je obydlených pouze 30. Dvě nejdůležitější města jsou hlavní město Nassau a Freeport. V obou městech žijí dohromady více než tři čtvrtiny všech bahamských obyvatel. Černoši tvoří 85 % obyvatelstva, 12 % běloši a 3 % ostatní. Úředním jazykem je angličtina, které rozumí většina obyvatelstva. Obyvatelé Baham jsou velmi zbožný národ, země má nejvíce kostelů na osobu na světě.

Politický systém

Ostrovy jsou od roku 1973 suverénním státem, zároveň jsou ale členem Commonwealthu. Proto je hlavou státu stále od roku 1952 panující královna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, královna Alžběta II. V Bahamách ji zastupuje generální guvernér, který je jmenován přímo královnou. Skutečnou hlavou státu je volený ministerský předseda, který se radí s devíti ministry vybranými z vysokého úřednictva.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Mnoho návštěvníků ocení také tu skutečnost, že tento ostrovní stát je od roku 1954 v bezdaňové a bezcelní zóně.
  • Ostrovy jsou navštěvovány také proto, že mnoho lidí chce na vlastní oči vidět, kde agent James Bond 007 pronásledoval zločince. Na Bahamách, respektive v Nassau, se natáčely filmy jako Casino Royale, Thunderball a jeho remake Nikdy neříkej nikdy v roce 1983.

Bahamy jsou nádherným souostrovím, které představuje skutečný pohádkový tropický ráj. Turisticky zajímavou součástí Baham jsou ostrůvky Bimini v těsné blízkosti pobřeží Floridy, kde nějakou dobu žil spisovatel Hemingway a kde strávil dětství herec S. Poitier. Atrakcí Baham jsou díry, neboli široké stupňovité tunely prostupující korálový základ ostrovů, jimiž proniká mořská voda. Ještě úchvatnějším jevem je korálový bariérový útes u pobřeží ostrova Andros, který se svými 200 km patří k nejdelším na světě. Díky poměrně mělkému moři jsou v okolí většiny ze 700 ostrovů ideální podmínky pro potápění, a proto nesmí nikdo zapomenout na výbavu pro šnorchlování. Bahamský národní park Trust s želvami a s více než 50 tisíci pestrobarevnými plameňáky je skvělá volba pro milovníky pěších výletů či ornitology. Skvělým zážitkem je plavba na ostrovy Abacos, kde vanou mírné tropické větry.

 

Právě se děje

Další zprávy