Offshore Leaks

5. 4. 2013 22:05
Offshore Leaks je finanční skandál, jehož detaily byly zveřejněny v dubnu 2013.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Offshore Leaks je finanční skandál, jehož detaily byly zveřejněny v dubnu 2013. Na jeho odhalení se podílelo mezinárodní konsorcium investigativních novinářů se sídlem ve Washingtonu, kteří se dostali ke zhruba dvěma milionům e-mailů a k dalším dokumentům, jež obsahují i jména těch, kdo se dopouští daňových úniků.

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů je síť, která spolupracuje už více než patnáct let na kauzách, které mají celosvětový dosah. Členy jsou žurnalisté ze 46 zemí, ale aktivní jsou hlavně Američané a Britové.

O nových odhaleních informovalo několik předních světových médií, jejichž novináři se na vyhodnocování a ověřování informací podíleli. Například německý list Süddeutsche Zeitung, britský deník Guardian nebo francouzský Le Monde.

Na soupisce je přibližně 130 tisíc lidí ze zhruba 170 států, tedy téměř z celého světa. Podle Guardianu figurují na dlouhém seznamu občané evropských zemí, Spojených států a Kanady. Stejně tak i diktátoři, politici a jejich rodinní příslušníci z mnoha států světa.

Média zatím zveřejnila jen málo podrobností, další informace slibují v nadcházejících týdnech.

Mezi daňové ráje patří například Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Cookovy ostrovy, Seychely, Bermudy a Belize.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy