Offshore Leaks

5. 4. 2013 22:05
Offshore Leaks je finanční skandál, jehož detaily byly zveřejněny v dubnu 2013.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Offshore Leaks je finanční skandál, jehož detaily byly zveřejněny v dubnu 2013. Na jeho odhalení se podílelo mezinárodní konsorcium investigativních novinářů se sídlem ve Washingtonu, kteří se dostali ke zhruba dvěma milionům e-mailů a k dalším dokumentům, jež obsahují i jména těch, kdo se dopouští daňových úniků.

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů je síť, která spolupracuje už více než patnáct let na kauzách, které mají celosvětový dosah. Členy jsou žurnalisté ze 46 zemí, ale aktivní jsou hlavně Američané a Britové.

O nových odhaleních informovalo několik předních světových médií, jejichž novináři se na vyhodnocování a ověřování informací podíleli. Například německý list Süddeutsche Zeitung, britský deník Guardian nebo francouzský Le Monde.

Na soupisce je přibližně 130 tisíc lidí ze zhruba 170 států, tedy téměř z celého světa. Podle Guardianu figurují na dlouhém seznamu občané evropských zemí, Spojených států a Kanady. Stejně tak i diktátoři, politici a jejich rodinní příslušníci z mnoha států světa.

Média zatím zveřejnila jen málo podrobností, další informace slibují v nadcházejících týdnech.

Mezi daňové ráje patří například Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Cookovy ostrovy, Seychely, Bermudy a Belize.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Zemřel trenérský rekordman Gutendorf, jenž vedl přes 50 týmů

Fotbalový svět přišel o trenérského světoběžníka Rudiho Gutendorfa, který vedl neuvěřitelných 55 týmů na pěti kontinentech. Rodák z německého Koblenzu se dožil 93 let. Proslavila ho exotická angažmá a neutuchající láska k fotbalu i objevování nových destinací, díky čemuž se dostal do Guinnessovy knihy rekordů.

 

Gutendorfa proslavily i výrazné brýle a široký úsměv. S aktivním fotbalem skončil už v 27 letech, pak se dal na trénování. Během kariéry trvající přes půl století působil v 32 zemích, u osmnácti reprezentačních týmů a k tomu trénoval dva olympijské výběry. U všech ale vydržel vždy jen krátce a jeho role nebyla jen fotbalová, ale často i diplomatická.

 

Začal ve Švýcarsku, po Curychu působil v Lucernu, pak vyrazil do Tuniska. Na chvíli se vrátil do rodného Německa, než zkusil další kluby. Reprezentace měnil skoro po měsících: Chile, Bolívie, Venezuela, Trinidad a Tobago, Grenada, Antigua a Barbuda, Botswana, Austrálie, Nová Kaledonie, Fidži, Nepál, Tonga, Tanzanie, Ghana, Mauricius, Zimbabwe, Rwanda, Samoa a olympijské výběry Číny a Íránu.

 

Gutendorf zemřel v pátek ve spánku obklopen rodinou.

Další zprávy