Offshore Leaks

5. 4. 2013 22:05
Offshore Leaks je finanční skandál, jehož detaily byly zveřejněny v dubnu 2013.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Offshore Leaks je finanční skandál, jehož detaily byly zveřejněny v dubnu 2013. Na jeho odhalení se podílelo mezinárodní konsorcium investigativních novinářů se sídlem ve Washingtonu, kteří se dostali ke zhruba dvěma milionům e-mailů a k dalším dokumentům, jež obsahují i jména těch, kdo se dopouští daňových úniků.

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů je síť, která spolupracuje už více než patnáct let na kauzách, které mají celosvětový dosah. Členy jsou žurnalisté ze 46 zemí, ale aktivní jsou hlavně Američané a Britové.

O nových odhaleních informovalo několik předních světových médií, jejichž novináři se na vyhodnocování a ověřování informací podíleli. Například německý list Süddeutsche Zeitung, britský deník Guardian nebo francouzský Le Monde.

Na soupisce je přibližně 130 tisíc lidí ze zhruba 170 států, tedy téměř z celého světa. Podle Guardianu figurují na dlouhém seznamu občané evropských zemí, Spojených států a Kanady. Stejně tak i diktátoři, politici a jejich rodinní příslušníci z mnoha států světa.

Média zatím zveřejnila jen málo podrobností, další informace slibují v nadcházejících týdnech.

Mezi daňové ráje patří například Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Cookovy ostrovy, Seychely, Bermudy a Belize.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Novém Jižním Walesu se zřítil hasící letoun s třemi lidmi na palubě

Australské úřady pátrají po hasícím letounu, který se zřítil, když kropil lesní požár v Novém Jižním Walesu v oblasti Snowy Monaro. Na palubě stroje byli podle úřadů tři lidé, informovala agentura AP. Letoun hledají helikoptéry. Další podrobnosti k nehodě zatím úřady neoznámily.

Ve čtvrtek bylo zároveň kvůli zuřícím lesním požárům uzavřeno letiště v Canbeře. Plameny se v oblasti rozhořely ve středu ráno a silný vítr a teplo situaci zhoršily. Dopravní policie na Twitteru napsala, že požár postupuje rychle a v oblasti bylo uzavřeno několik silnic. Místním pak policie doporučila se regionu vyhnout. Úřady také vyzvaly obyvatele australského hlavního města, aby se schovali do bezpečí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy