Offshore Leaks

5. 4. 2013 22:05
Offshore Leaks je finanční skandál, jehož detaily byly zveřejněny v dubnu 2013.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Offshore Leaks je finanční skandál, jehož detaily byly zveřejněny v dubnu 2013. Na jeho odhalení se podílelo mezinárodní konsorcium investigativních novinářů se sídlem ve Washingtonu, kteří se dostali ke zhruba dvěma milionům e-mailů a k dalším dokumentům, jež obsahují i jména těch, kdo se dopouští daňových úniků.

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů je síť, která spolupracuje už více než patnáct let na kauzách, které mají celosvětový dosah. Členy jsou žurnalisté ze 46 zemí, ale aktivní jsou hlavně Američané a Britové.

O nových odhaleních informovalo několik předních světových médií, jejichž novináři se na vyhodnocování a ověřování informací podíleli. Například německý list Süddeutsche Zeitung, britský deník Guardian nebo francouzský Le Monde.

Na soupisce je přibližně 130 tisíc lidí ze zhruba 170 států, tedy téměř z celého světa. Podle Guardianu figurují na dlouhém seznamu občané evropských zemí, Spojených států a Kanady. Stejně tak i diktátoři, politici a jejich rodinní příslušníci z mnoha států světa.

Média zatím zveřejnila jen málo podrobností, další informace slibují v nadcházejících týdnech.

Mezi daňové ráje patří například Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Cookovy ostrovy, Seychely, Bermudy a Belize.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

Další zprávy