Xbox 360

4. 11. 2011 12:25
Xbox 360 je nástupce herní konzole Xbox a v pořadí je tak již druhou konzolí vyvinutou společností Microsoft.
Xbox 360.
Xbox 360. | Foto: Shutterstock

Xbox One je nejnovější konzolí společnosti Microsoft. Firma ho uvedla ve stejném měsíci jako konkurence PlayStation 4 - listopad 2013, avšak v ČR se objeví až v prvních měsících 2014. Nový Xbox se prodává za víc (499 dolarů), ale disponuje rovnou pohybovým ovladačem Kinect. Výraznou novinkou je integrované hlasové ovládání, menu zůstalo podobné svému předchůdci ve spojení s dlaždicemi operačního systému Windows 8 Microsoftu, což zahrnuje i otevření dvou aplikací vedle sebe.

Dosavadní model Xbox 360 byl druhou generací původního Xboxu, konzole vyvinutou společností Microsoft. Přímo konkuroval výrobku Playstation 3 od firmy Sony, což se nyní přenese do další generace, a na trhu Xbox 360 soupeřil i s konzolí Wii od Nintenda. Od 22. listopadu 2005, kdy výrobek vstoupil na trh, se ho prodalo více než 57 milionů kusů (údaj ze září 2011).

Hlavní novinkou tehdy bylo spuštění služby Xbox Live, jež umožňuje online hraní, komunikaci s přáteli nebo stahování filmů či demo verzí jednotlivých her.

Na konferenci E3 v roce 2009 pak zástupci Microsoftu uvedli, že konzole je zhruba v polovině životního cyklu a měla by tak dožít zhruba do roku 2015. Spekulace předvídali nástup nové konzole na léto 2013 a příliš se nemýlily.

Hardware Xbox 360

Zatímco původní Xbox byl spíše jen speciálně upraveným počítačem, Xbox 360 se už od základu vyvíjel jako herní konzole. Pohání jej tříjádrový procesor s označením Xenon, o grafické výpočty se stará čip ATI Xenos a k ruce jim je operační paměť o velikosti 512 MB.

K ovládání slouží vlastní druh ovladače nebo speciální zařízení Kinect, k dispozici pak i poměrně rozsáhlá paleta dalšího příslušenství. Samotná konzole se prodává v černé nebo bílé variantě.

Poruchy

Ve svých počátcích se konzole potýkala s řadou výrobních vad a poruchovost přesáhla strašidelnou hranici 33 procent. Prvních devatenáct měsíců tak Xbox 360 sužoval takzvaný Red Ting of Death, který se po dlouhodobějším přehřívání projevoval rozsvícením červených diod kolem tlačítka pro zapnutí.

V reakci na tento problém Microsoft prodloužil záruční dobu na tři roky a reklamace vadných konzolí bezplatně obstarávali speciální kurýři. Některé servisy (např. ve Velké Británii) však ani nestíhaly opravovat, Xboxy se posílaly na opravy do jiných center a celkově se výrobek stal historicky vůbec neporuchovější herní konzolí.

Herní tituly

Microsoft má sice na trhu s konzolemi nejméně zkušeností ze současných velkých hráčů, přesto pro Xbox 360 získal řadu exkluzivních her či celých sérií. Mezi vůbec nejprodávanější patří například akční série Gears of War nebo titul Halo 3. Své verze pro Xbox pak jiné třeba i úspěšné hry Call of Duty, The Elder Scrolls IV: Oblivion, Ghost Recon Advanced Warfighter a mnoho dalších.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy