Xbox 360

4. 11. 2011 12:25
Xbox 360 je nástupce herní konzole Xbox a v pořadí je tak již druhou konzolí vyvinutou společností Microsoft.
Xbox 360.
Xbox 360. | Foto: Shutterstock

Xbox One je nejnovější konzolí společnosti Microsoft. Firma ho uvedla ve stejném měsíci jako konkurence PlayStation 4 - listopad 2013, avšak v ČR se objeví až v prvních měsících 2014. Nový Xbox se prodává za víc (499 dolarů), ale disponuje rovnou pohybovým ovladačem Kinect. Výraznou novinkou je integrované hlasové ovládání, menu zůstalo podobné svému předchůdci ve spojení s dlaždicemi operačního systému Windows 8 Microsoftu, což zahrnuje i otevření dvou aplikací vedle sebe.

Dosavadní model Xbox 360 byl druhou generací původního Xboxu, konzole vyvinutou společností Microsoft. Přímo konkuroval výrobku Playstation 3 od firmy Sony, což se nyní přenese do další generace, a na trhu Xbox 360 soupeřil i s konzolí Wii od Nintenda. Od 22. listopadu 2005, kdy výrobek vstoupil na trh, se ho prodalo více než 57 milionů kusů (údaj ze září 2011).

Hlavní novinkou tehdy bylo spuštění služby Xbox Live, jež umožňuje online hraní, komunikaci s přáteli nebo stahování filmů či demo verzí jednotlivých her.

Na konferenci E3 v roce 2009 pak zástupci Microsoftu uvedli, že konzole je zhruba v polovině životního cyklu a měla by tak dožít zhruba do roku 2015. Spekulace předvídali nástup nové konzole na léto 2013 a příliš se nemýlily.

Hardware Xbox 360

Zatímco původní Xbox byl spíše jen speciálně upraveným počítačem, Xbox 360 se už od základu vyvíjel jako herní konzole. Pohání jej tříjádrový procesor s označením Xenon, o grafické výpočty se stará čip ATI Xenos a k ruce jim je operační paměť o velikosti 512 MB.

K ovládání slouží vlastní druh ovladače nebo speciální zařízení Kinect, k dispozici pak i poměrně rozsáhlá paleta dalšího příslušenství. Samotná konzole se prodává v černé nebo bílé variantě.

Poruchy

Ve svých počátcích se konzole potýkala s řadou výrobních vad a poruchovost přesáhla strašidelnou hranici 33 procent. Prvních devatenáct měsíců tak Xbox 360 sužoval takzvaný Red Ting of Death, který se po dlouhodobějším přehřívání projevoval rozsvícením červených diod kolem tlačítka pro zapnutí.

V reakci na tento problém Microsoft prodloužil záruční dobu na tři roky a reklamace vadných konzolí bezplatně obstarávali speciální kurýři. Některé servisy (např. ve Velké Británii) však ani nestíhaly opravovat, Xboxy se posílaly na opravy do jiných center a celkově se výrobek stal historicky vůbec neporuchovější herní konzolí.

Herní tituly

Microsoft má sice na trhu s konzolemi nejméně zkušeností ze současných velkých hráčů, přesto pro Xbox 360 získal řadu exkluzivních her či celých sérií. Mezi vůbec nejprodávanější patří například akční série Gears of War nebo titul Halo 3. Své verze pro Xbox pak jiné třeba i úspěšné hry Call of Duty, The Elder Scrolls IV: Oblivion, Ghost Recon Advanced Warfighter a mnoho dalších.

 

Právě se děje

před 47 minutami

SpaceX dopravila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů Starlink, první stupeň rakety pak úspěšně přistál na plující plošině

Americká společnost SpaceX ve čtvrtek ráno úspěšně dopravila na oběžnou dráhu už osmou sérii 60 satelitů sítě Starlink, která má umožnit globální připojení k internetu. Kolem Země těchto družic nyní krouží kolem 480. První stupeň rakety Falcon 9 po vynesení satelitů opět úspěšně přistál na plovoucí plošině v Atlantském oceánu.

Falcon 9, jehož první stupeň byl využit rekordně popáté, zamířil do vesmíru z floridského kosmodromu na mysu Canaveral. Přibližně po 15 minutách letu se satelity po úspěšném vynesení na předběžnou orbitu oddělily od druhého stupně rakety. Nyní je čeká rozvinutí solárních panelů. Pak se od sebe vzdálí, aby s pomocí vlastního pohonu vystoupaly výš a začlenily se do konstelace družic sítě Starlink asi 550 kilometrů nad Zemí.

Čtvrteční start se SpaceX podařil něco málo přes čtyři dny poté, co jiná raketa Falcon 9 zdárně vynesla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) pilotovanou loď této soukromé společnosti Crew Dragon s dvoučlennou posádkou. Byl to první let amerických astronautů americkou lodí z území Spojených států. Historický byl přitom právě tím, že přepravu členů posádky na ISS vůbec poprvé zajistil soukromý dopravce.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Fajtův vyhazov z Národní galerie byl platný, potvrdil soud

Vyhazov ředitele Jiřího Fajta z pražské Národní galerie platí. Městský soud potvrdil prosincový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1, rozsudek je tak nyní pravomocný. Ve čtvrtek o tom informoval server Seznam Zprávy. Fajta vloni v dubnu zbavil funkce tehdejší ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD a na jeho místo jmenoval manažera Ivana Morávka. Ten pak Fajta propustil z galerie. Odvolaný ředitel u soudu argumentoval, že výpověď není platná, protože mu ji nedala oprávněná osoba - Morávek byl toho času pouze "pověřený řízením", nikoliv jmenovaný. Prvoinstanční soud ale loni řekl, že Morávek měl stejná oprávnění, jako by jmenován byl.

Další zprávy