Nintendo Wii

18. 7. 2011 16:16
Nintendo Wii je stolní konzole sedmé generace.
Nintendo Wii.
Nintendo Wii. | Foto: Hratelně.cz

Nintendo Wii je stolní konzole sedmé generace. Největším přínosem této konzole bylo, že naučila lidi "skákat před televizí" - spustila celosvětový trend pohybového ovládání, ke kterému se později připojily i společnosti Sony a Microsoft.

Její prototyp byl poprvé představen v roce 2005 (tehdy ještě pod názvem Revolution). Od roku 2006 nese název Wii (výslovnost We jako "My").

Jde o nejúspěšnější konzoli v historii firmy Nintendo, podařilo se jí dokonce porazit i svoje největší konkurenty PlayStation 3 a XBOX 360. K dubnu 2011 se jí prodalo 86 milionů kusů.

Hardware

Hardware přístroje je o něco výkonnější než u předchozích konzolí od Nintenda. Procesor navrhla společnost IBM a grafickým čipem je Hollywood od společnosti ATI.

Důležitou součástí je i zabudované Wi-Fi, které umožňuje připojení k internetu, stejně jako propojení s přenosnou herní konzolí Nintendo DS.

Dostupné hry

Kromě samotných her, jichž bylo při uvedení konzole k dispozici celkem šestnáct (například Call of Duty 3, Wii Sports, The Legend of Zelda: Twilight Princess, Madden NFL 07 a další), nabízí i možnost připojení k internetu, kanál s přenosem elektronických informací (News Channel), aplikaci pro prohlížení a úpravu fotek (Photo Channel) či předpověď počasí (Forecast Channel).

Wii dovoluje hrát hry prakticky ze všech ostatních konzolí od Nintenda: NES, SNES, N64, TurboGrafx-16 nebo GameCube.

Důležité komponenty

Ovladač Wii nese název Wii Remote a je podobný dálkovému ovladači televize. V zadní části Wii Remote se připojuje takzvaný Nunchuck, potřebný k ovládání zbraní a dohromady s Wii Remote tvoří ovládací prvek pro obě ruce. Nunchuck se s Wii Remote propojuje vlastním kabelem, nabízena je však i bezdrátová verze.

K Wii Remote se dají připojit další prvky, umožňující například simulaci řízení auta, ovládání golfové hole nebo hraní ping - pongu. Wii Zapper je určen pro pistole, Wii Wheel umožňuje řízení a Wii MotionPlus zase zpřesňuje ovladače a snímání pohybů.

Součástí konzole je i aplikace zvaná WiiConnect24, která funguje i ve chvíli, kdy je konzole samotná přepojena do úsporného režimu. Jejími nejdůležitějšími výhodami je možnost stahovat aktualizace firmware (specifické operační systémy) a nové kanály i přijímat a odesílat zprávy pomoci nástroje Message Board.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy