Nintendo Wii

18. 7. 2011 16:16
Nintendo Wii je stolní konzole sedmé generace.
Nintendo Wii.
Nintendo Wii. | Foto: Hratelně.cz

Nintendo Wii je stolní konzole sedmé generace. Největším přínosem této konzole bylo, že naučila lidi "skákat před televizí" - spustila celosvětový trend pohybového ovládání, ke kterému se později připojily i společnosti Sony a Microsoft.

Její prototyp byl poprvé představen v roce 2005 (tehdy ještě pod názvem Revolution). Od roku 2006 nese název Wii (výslovnost We jako "My").

Jde o nejúspěšnější konzoli v historii firmy Nintendo, podařilo se jí dokonce porazit i svoje největší konkurenty PlayStation 3 a XBOX 360. K dubnu 2011 se jí prodalo 86 milionů kusů.

Hardware

Hardware přístroje je o něco výkonnější než u předchozích konzolí od Nintenda. Procesor navrhla společnost IBM a grafickým čipem je Hollywood od společnosti ATI.

Důležitou součástí je i zabudované Wi-Fi, které umožňuje připojení k internetu, stejně jako propojení s přenosnou herní konzolí Nintendo DS.

Dostupné hry

Kromě samotných her, jichž bylo při uvedení konzole k dispozici celkem šestnáct (například Call of Duty 3, Wii Sports, The Legend of Zelda: Twilight Princess, Madden NFL 07 a další), nabízí i možnost připojení k internetu, kanál s přenosem elektronických informací (News Channel), aplikaci pro prohlížení a úpravu fotek (Photo Channel) či předpověď počasí (Forecast Channel).

Wii dovoluje hrát hry prakticky ze všech ostatních konzolí od Nintenda: NES, SNES, N64, TurboGrafx-16 nebo GameCube.

Důležité komponenty

Ovladač Wii nese název Wii Remote a je podobný dálkovému ovladači televize. V zadní části Wii Remote se připojuje takzvaný Nunchuck, potřebný k ovládání zbraní a dohromady s Wii Remote tvoří ovládací prvek pro obě ruce. Nunchuck se s Wii Remote propojuje vlastním kabelem, nabízena je však i bezdrátová verze.

K Wii Remote se dají připojit další prvky, umožňující například simulaci řízení auta, ovládání golfové hole nebo hraní ping - pongu. Wii Zapper je určen pro pistole, Wii Wheel umožňuje řízení a Wii MotionPlus zase zpřesňuje ovladače a snímání pohybů.

Součástí konzole je i aplikace zvaná WiiConnect24, která funguje i ve chvíli, kdy je konzole samotná přepojena do úsporného režimu. Jejími nejdůležitějšími výhodami je možnost stahovat aktualizace firmware (specifické operační systémy) a nové kanály i přijímat a odesílat zprávy pomoci nástroje Message Board.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Policie se omluvila muži, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

Policisté se setkali se slovenským studentem Vysoké školy báňské a omluvili se mu za to, že v úterý zveřejnili jeho fotografii a označili ho za podezřelého ze střelby v ostravské nemocnici. Až později informaci opravili a uvedli, že může jít o svědka tragické události.

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili. "Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě.

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla ČTK mluvčí školy Petra Halíková.

Student se do médií nechce vyjadřovat, dnes má volno. Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. Muži se v úterý veřejně omluvili policejní ředitel Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Další zprávy