Nintendo Wii

18. 7. 2011 16:16
Nintendo Wii je stolní konzole sedmé generace.
Nintendo Wii.
Nintendo Wii. | Foto: Hratelně.cz

Nintendo Wii je stolní konzole sedmé generace. Největším přínosem této konzole bylo, že naučila lidi "skákat před televizí" - spustila celosvětový trend pohybového ovládání, ke kterému se později připojily i společnosti Sony a Microsoft.

Její prototyp byl poprvé představen v roce 2005 (tehdy ještě pod názvem Revolution). Od roku 2006 nese název Wii (výslovnost We jako "My").

Jde o nejúspěšnější konzoli v historii firmy Nintendo, podařilo se jí dokonce porazit i svoje největší konkurenty PlayStation 3 a XBOX 360. K dubnu 2011 se jí prodalo 86 milionů kusů.

Hardware

Hardware přístroje je o něco výkonnější než u předchozích konzolí od Nintenda. Procesor navrhla společnost IBM a grafickým čipem je Hollywood od společnosti ATI.

Důležitou součástí je i zabudované Wi-Fi, které umožňuje připojení k internetu, stejně jako propojení s přenosnou herní konzolí Nintendo DS.

Dostupné hry

Kromě samotných her, jichž bylo při uvedení konzole k dispozici celkem šestnáct (například Call of Duty 3, Wii Sports, The Legend of Zelda: Twilight Princess, Madden NFL 07 a další), nabízí i možnost připojení k internetu, kanál s přenosem elektronických informací (News Channel), aplikaci pro prohlížení a úpravu fotek (Photo Channel) či předpověď počasí (Forecast Channel).

Wii dovoluje hrát hry prakticky ze všech ostatních konzolí od Nintenda: NES, SNES, N64, TurboGrafx-16 nebo GameCube.

Důležité komponenty

Ovladač Wii nese název Wii Remote a je podobný dálkovému ovladači televize. V zadní části Wii Remote se připojuje takzvaný Nunchuck, potřebný k ovládání zbraní a dohromady s Wii Remote tvoří ovládací prvek pro obě ruce. Nunchuck se s Wii Remote propojuje vlastním kabelem, nabízena je však i bezdrátová verze.

K Wii Remote se dají připojit další prvky, umožňující například simulaci řízení auta, ovládání golfové hole nebo hraní ping - pongu. Wii Zapper je určen pro pistole, Wii Wheel umožňuje řízení a Wii MotionPlus zase zpřesňuje ovladače a snímání pohybů.

Součástí konzole je i aplikace zvaná WiiConnect24, která funguje i ve chvíli, kdy je konzole samotná přepojena do úsporného režimu. Jejími nejdůležitějšími výhodami je možnost stahovat aktualizace firmware (specifické operační systémy) a nové kanály i přijímat a odesílat zprávy pomoci nástroje Message Board.

 

Právě se děje

Další zprávy