Nintendo Wii

18. 7. 2011 16:16
Nintendo Wii je stolní konzole sedmé generace.
Nintendo Wii.
Nintendo Wii. | Foto: Hratelně.cz

Nintendo Wii je stolní konzole sedmé generace. Největším přínosem této konzole bylo, že naučila lidi "skákat před televizí" - spustila celosvětový trend pohybového ovládání, ke kterému se později připojily i společnosti Sony a Microsoft.

Její prototyp byl poprvé představen v roce 2005 (tehdy ještě pod názvem Revolution). Od roku 2006 nese název Wii (výslovnost We jako "My").

Jde o nejúspěšnější konzoli v historii firmy Nintendo, podařilo se jí dokonce porazit i svoje největší konkurenty PlayStation 3 a XBOX 360. K dubnu 2011 se jí prodalo 86 milionů kusů.

Hardware

Hardware přístroje je o něco výkonnější než u předchozích konzolí od Nintenda. Procesor navrhla společnost IBM a grafickým čipem je Hollywood od společnosti ATI.

Důležitou součástí je i zabudované Wi-Fi, které umožňuje připojení k internetu, stejně jako propojení s přenosnou herní konzolí Nintendo DS.

Dostupné hry

Kromě samotných her, jichž bylo při uvedení konzole k dispozici celkem šestnáct (například Call of Duty 3, Wii Sports, The Legend of Zelda: Twilight Princess, Madden NFL 07 a další), nabízí i možnost připojení k internetu, kanál s přenosem elektronických informací (News Channel), aplikaci pro prohlížení a úpravu fotek (Photo Channel) či předpověď počasí (Forecast Channel).

Wii dovoluje hrát hry prakticky ze všech ostatních konzolí od Nintenda: NES, SNES, N64, TurboGrafx-16 nebo GameCube.

Důležité komponenty

Ovladač Wii nese název Wii Remote a je podobný dálkovému ovladači televize. V zadní části Wii Remote se připojuje takzvaný Nunchuck, potřebný k ovládání zbraní a dohromady s Wii Remote tvoří ovládací prvek pro obě ruce. Nunchuck se s Wii Remote propojuje vlastním kabelem, nabízena je však i bezdrátová verze.

K Wii Remote se dají připojit další prvky, umožňující například simulaci řízení auta, ovládání golfové hole nebo hraní ping - pongu. Wii Zapper je určen pro pistole, Wii Wheel umožňuje řízení a Wii MotionPlus zase zpřesňuje ovladače a snímání pohybů.

Součástí konzole je i aplikace zvaná WiiConnect24, která funguje i ve chvíli, kdy je konzole samotná přepojena do úsporného režimu. Jejími nejdůležitějšími výhodami je možnost stahovat aktualizace firmware (specifické operační systémy) a nové kanály i přijímat a odesílat zprávy pomoci nástroje Message Board.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy