Nintendo Wii U

18. 7. 2011 17:29
Nintendo Wii U je novinkou mezi herními konzolemi společnosti. Na trh má přijít v první polovině roku 2012.
Nintendo Wii U.
Nintendo Wii U. | Foto: MYNINTENDONEWS.COM

Nintendo Wii U je novinkou mezi herními konzolemi společnosti Nintendo, představenou na veletrhu zábavního průmyslu E3 v červnu 2011. Na trh má být uvedena v první polovině roku 2012. Wii U je tak první oznámenou konzolí osmé generace.

Nejnovější verze je výjimečná novým unikátním ovladačem a dotykovou obrazovkou, která umožňuje hrát, i když je televize vypnutá. Nová konzole Wii U však nebude kompatibilní se všemi výrobky od Nintenda, například konzolí GameCube a zřejmě ani s původním ovladačem Wii Remote, který ještě nebyl vybaven technologií MotionPlus, pro přesnější snímání pohybů.

Součástí konzole je elektronická tužka, umožňuje na obrazovce kreslit, či prohlížeč fotografií a webových stránek.

Představení konzole nedopadlo příliš ideálně, což naznačil i následný pád akcií Nintenda po oznámení nové verze - sáhly si až na své pětileté dno. Podle odborníků bylo příčinou zejména nesplněné očekávání - společnost totiž představila pouze samotný ovladač, samotnou konzoli nechala v utajení. Dalším z důvodů pak bylo zřejmě napadení Nintenda hackery ze skupiny LulzSec.

Jinak avizovaná cena, jak je už u Nintenda téměř tradicí, vypadá příznivě - měla by se pohybovat kolem 4000 korun.

Předností Wii U má být především zkvalitnění online služeb. Díky kameře vestavěné v novém ovladači by tak konzole Wii U mohla například v aplikacích využívat i technologii rozeznávání obličeje. Mezi zveřejněnými hrami, dostupnými pro tuto konzoli, jsou třeba LEGO City Stories, Super Smash Bros., nová hra ze série Pikmin, Driver: San Francisco nebo FIFA 2012.

Společnosti Electronic Arts a Ubisoft zároveň potvrdily, že budou dodávat hry i pro konzole Wii U.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy