Skupina Sony sdružuje společnosti věnující se zejména vývoji audio-vizuální techniky, informačním technologiím a oblasti trávení volného času - hernímu byznysu (konzole PlayStation), hudbě (Sony Music Entertainment) a filmu (Sony Pictures Entertainment).
Kromě toho se skupina, sídlící v japonském hlavním městě Tokiu, věnuje mimo jiné i telekomunikacím (50% podíl ve společnosti Sony Ericsson) či finančnictví.
Jméno společnosti, Sony, bylo vybráno jako kombinace latinského "sonus" (znamenajícího zvuk) a anglického "sonny" (požívaného jako označení mladého chlapce). Výhodou tohoto názvu je jeho jednoduchá a univerzální výslovnost.
Aktuálním heslem společnosti je BE MOVED (tj. být zasažen, pohnut). V letech 2009 až 2014 se mottem společnosti stalo "make.belive" ("vytvoř.věř"). Tečka mezi slovy má představovat spojení obou aspektů, pojítko mezi realitou a představivostí.
V čele společnosti stojí od dubna 2012 Kazuro Hirai, jeho předchůdce Welšan Sir Howard Stringer byl ve funkci od roku 2005.
Finance
Za fiskální rok končící k 31. březnu 2011 činil tržní obrat společností spadajících pod skupinu Sony asi 87 miliard dolarů. Čistý příjem (včetně zisku společnosti Sony Ericsson) činil 3,128 miliardy dolarů.
Ačkoliv byly tržby oproti předchozímu fiskálnímu roku nižší asi o půl procenta, příjem společnosti byl 6,3-krát vyšší. Hlavní podíl na tomto nárůstu měly zejména síťové služby a produkty, a to především v herní oblasti.
Akcie Sony jsou obchodovatelné na burzách v Londýně, New Yorku, Osace a Tokiu.
Ke konci března 2011 zaměstnávala společnost Sony celosvětově přes 168 tisíc lidí.
Sony pod palbou
Cílem hackerů jsou velmi často velké nadnárodní společnosti. A právě Sony čelila v roce 2011 těžkým útokům, během kterých velmi doplatila na nedostatky ve svém internetovém zabezpečení poté, co se podařilo prolomit zabezpečení konzole Playstation 3 (což byla odpověď na zákaz používání alternativního operačního systému - zejména Linuxu - na konzoli).
Mladý hacker George "Geohot" Hotz zveřejnil na začátku ledna 2011 klíč k prolomení zabezpečení konzole Playstation 3. Okamžitě byl kvůli tomu zažalován společností Sony. Výsledek slyšení měl sloužit jako precedent odpovídající na otázku, do jaké míry má majitel hardwaru právo nakládat s ním jako se svým majetkem - soud však nakonec skončil dohodou.
Další útoky na Sony na sebe nenechaly dlouho čekat - během dubna došlo ke zcizení osobních dat asi 77 milionů uživatelů sítě Playstation Network (PSN) a více než 24 milionů uživatelů služby Sony Online Entertainment.
K podtržení bídné situace zabezpečení Sony přispěl i útok z června 2011, který měla na svědomí skupina LulzSec - paradoxní je, že získaná data byla údajně nešifrovaná a i přesto, že byl útok týden dopředu oznámen na Twitteru, nepodniklo Sony žádné konkrétní zabezpečovací kroky.
Historie
V poválečném roce 1946 (konkrétně sedmého května) odstartovala v tokijské Nihonbashi svou existenci společnost Tokyo Tsushin Kogyo K.K. (Tokijská telekomunikačně - inženýrská společnost) - také známá jako Totsuko. Počáteční kapitál činil 190 tisíc yenů (jeden yen odpovídá přibližně dvaceti jedna haléřům). Sídlo společnosti poté několikrát přesídlilo. Současné sídlo společnosti je však i přesto stále v Tokiu - v části zvané Minato-ku.
Od vývoje a výroby megafonů, magnetických pásek, transistorů a dalších elektronických zařízení, postupovala Sony stále dál - přibyla audio - vizuální technika, výroba polovodičů a podobně, až do současné podoby.
V roce 1958 vstoupila společnost Sony na tokijskou burzu. O deset let později pak došlo ke spojení dceřinné Sony Records a CBS. Z počátečního "půl na půl" se v roce 1988 stala společnost plně vlastněná Sony, o tři roky později přejmenovaná na Sony Music Entertainment.
Další ze společností zaměřených na oblast využití volného času, Sony Pictures Entertainment, vznikla koupí společnosti Columbia Pictures Entertainment v roce 1989.
Telekomunikační Sony Ericsson Mobile Communications pak spatřila světlo světa v roce 2001.