Sony Ericsson

22. 11. 2011 20:32
Sony Ericsson Mobile Communications AB je společný podnik japonského výrobce Sony se švédskou telekomunikační společností Ericsson.
Sony Ericsson
Sony Ericsson | Foto: Aktuálně.cz

Sony Ericsson Mobile Communications AB je společný podnik japonského výrobce Sony se švédskou telekomunikační společností Ericsson. Podnik vznikl sloučením mobilních divizí obou společností, převzal za ně výrobu mobilních telefonů a obě firmy v něm ještě donedávna měly padesátiprocentní podíl. V roce 2011 však společnost kompletně převzalo Sony.

Zpočátku se prodávaly produkty jednotlivých partnerů, brzy ale odstartoval společný vývoj nových telefonů. V roce 2009 si značka držela čtvrté místo v objemu výroby telefonních přístrojů a zaostávala pouze za společnostmi Nokia, Samsung a LG. Postupně ji předběhly ještě Apple, Research In Motion a další a Sony Ericsson je aktuálně až devátým největším výrobcem mobilů na světě.

Zisk se v roce 2010 pohyboval kolem dvou set milionů eur a společnost celosvětově zaměstnává zhruba 7,5 tisíce lidí.

Historie

V roce 2000 bylo Sony jedním z menších hráčů na trhu s mobilními telefony a drželo si zhruba jednoprocentní podíl na trhu. Zato Ericsson byl tehdy třetím největším výrobcem, ovšem po požáru v areálu dodavatele čipů se potýkal se značnými ztrátami. Dokonce se spekulovalo o prodeji značky, nicméně prezident společnosti jej razantně odmítl a v srpnu 2001 se Sony s Ericssonem dohodly na vzájemné spolupráci.

V prvních dvou letech se už nové značce Sony Ericsson příliš nedařilo a chvílemi se uvažovalo o ukončení partnerství. Začátkem roku 2003 se pak zainvestovalo do vývoje nových modelů s barevnými displeji a digitálním foťákem, nicméně kýžený úspěch stále nepřicházel a plán stát se největším výrobcem mobilů selhal.

Změna přišla až s telefony z modelové řady Cyber-shot a Walkmen, s nimiž zisky vzrostly více než na dvojnásobek. Sony Ericsson W800i se stal vůbec prvním telefonem schopným přehrávat hudbu více než 30 hodin v kuse, dalším modelům také připadlo několik prvenství a rozjetou společnost zastavil až úspěch telefonů iPhone, které se objevily v roce 2007.

Nepříznivé časy po iPhonu

Na podzim roku 2007 došlo k výraznému poklesu v objemu produkce (z třiceti na zhruba osm milionů kusů) a pozici firmy oslabil i úpadek operačního systému Symbian, který začaly vytlačovat dnes dominantní iOS a Android.

Následujícího roku společnost nastartovala úsporný program, došlo k rozsáhlému propouštění a zavřelo se několik poboček. Neúspěch pak vygradoval v říjnu 2011, kdy se Ericsson zbavil svého podílu v podniku a přenechal výrobu čistě na společnosti Sony. Transakce by měla být dokončena začátkem roku 2012.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Holaň povede dál hokejisty Vítkovic, klub s ním prodloužil smlouvu

Hokejisty Vítkovic povedou i v příští sezoně kouč Miloš Holaň s asistentem Radkem Philippem. Vedení klubu uplatnilo opci a prodloužilo s nimi smlouvu. Ostravský celek o tom dnes informoval na svých internetových stránkách.

"Byla to jasná volba. Od příchodu nových trenérů jsme si v prosinci slibovali zlepšení výkonů, hry a především výsledků. Vše se povedlo. Náš hokej je pohledný, daří se nám vyhrávat, porážet i největší favority, mužstvo v každém zápase podává výkon na hranici maxima," uvedl sportovní ředitel Vítkovic Roman Šimíček.

Holaň se týmu, v němž v minulosti působil jako hráč a jako trenér už v letech 2005 až 2007, ujal na začátku prosince. Pod jeho vedením Vítkovice v 35 zápasech získaly 55 bodů a kolo před koncem základní části jim patří osmé místo s jistou účastí v předkole play off.

"Mám velkou radost a je to pro mě velká čest. Stejně jako tomu bylo na začátku, když jsem dostal příležitost vrátit se do Vítkovic a znovu je vést. Šestnáctiletá absence byla u mě dost znát. Pro mě a nejen pro mě, ale pro celou moji rodinu včetně táty a rodičů je to opravdu velká pocta, uvedl Holaň.

"Doufám, že to je ocenění mé práce, kterou jsem tady zatím ukázal. Tímto to ale nekončí, pokračujeme dál v tvrdé práci, která je před námi a ještě je toho hodně, i z pohledu té nadcházející sezony i z pohledu té současné," přidal devětačtyřicetiletý Holaň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy