Sony Ericsson

22. 11. 2011 20:32
Sony Ericsson Mobile Communications AB je společný podnik japonského výrobce Sony se švédskou telekomunikační společností Ericsson.
Sony Ericsson
Sony Ericsson | Foto: Aktuálně.cz

Sony Ericsson Mobile Communications AB je společný podnik japonského výrobce Sony se švédskou telekomunikační společností Ericsson. Podnik vznikl sloučením mobilních divizí obou společností, převzal za ně výrobu mobilních telefonů a obě firmy v něm ještě donedávna měly padesátiprocentní podíl. V roce 2011 však společnost kompletně převzalo Sony.

Zpočátku se prodávaly produkty jednotlivých partnerů, brzy ale odstartoval společný vývoj nových telefonů. V roce 2009 si značka držela čtvrté místo v objemu výroby telefonních přístrojů a zaostávala pouze za společnostmi Nokia, Samsung a LG. Postupně ji předběhly ještě Apple, Research In Motion a další a Sony Ericsson je aktuálně až devátým největším výrobcem mobilů na světě.

Zisk se v roce 2010 pohyboval kolem dvou set milionů eur a společnost celosvětově zaměstnává zhruba 7,5 tisíce lidí.

Historie

V roce 2000 bylo Sony jedním z menších hráčů na trhu s mobilními telefony a drželo si zhruba jednoprocentní podíl na trhu. Zato Ericsson byl tehdy třetím největším výrobcem, ovšem po požáru v areálu dodavatele čipů se potýkal se značnými ztrátami. Dokonce se spekulovalo o prodeji značky, nicméně prezident společnosti jej razantně odmítl a v srpnu 2001 se Sony s Ericssonem dohodly na vzájemné spolupráci.

V prvních dvou letech se už nové značce Sony Ericsson příliš nedařilo a chvílemi se uvažovalo o ukončení partnerství. Začátkem roku 2003 se pak zainvestovalo do vývoje nových modelů s barevnými displeji a digitálním foťákem, nicméně kýžený úspěch stále nepřicházel a plán stát se největším výrobcem mobilů selhal.

Změna přišla až s telefony z modelové řady Cyber-shot a Walkmen, s nimiž zisky vzrostly více než na dvojnásobek. Sony Ericsson W800i se stal vůbec prvním telefonem schopným přehrávat hudbu více než 30 hodin v kuse, dalším modelům také připadlo několik prvenství a rozjetou společnost zastavil až úspěch telefonů iPhone, které se objevily v roce 2007.

Nepříznivé časy po iPhonu

Na podzim roku 2007 došlo k výraznému poklesu v objemu produkce (z třiceti na zhruba osm milionů kusů) a pozici firmy oslabil i úpadek operačního systému Symbian, který začaly vytlačovat dnes dominantní iOS a Android.

Následujícího roku společnost nastartovala úsporný program, došlo k rozsáhlému propouštění a zavřelo se několik poboček. Neúspěch pak vygradoval v říjnu 2011, kdy se Ericsson zbavil svého podílu v podniku a přenechal výrobu čistě na společnosti Sony. Transakce by měla být dokončena začátkem roku 2012.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy