Sony Ericsson

22. 11. 2011 20:32
Sony Ericsson Mobile Communications AB je společný podnik japonského výrobce Sony se švédskou telekomunikační společností Ericsson.
Sony Ericsson
Sony Ericsson | Foto: Aktuálně.cz

Sony Ericsson Mobile Communications AB je společný podnik japonského výrobce Sony se švédskou telekomunikační společností Ericsson. Podnik vznikl sloučením mobilních divizí obou společností, převzal za ně výrobu mobilních telefonů a obě firmy v něm ještě donedávna měly padesátiprocentní podíl. V roce 2011 však společnost kompletně převzalo Sony.

Zpočátku se prodávaly produkty jednotlivých partnerů, brzy ale odstartoval společný vývoj nových telefonů. V roce 2009 si značka držela čtvrté místo v objemu výroby telefonních přístrojů a zaostávala pouze za společnostmi Nokia, Samsung a LG. Postupně ji předběhly ještě Apple, Research In Motion a další a Sony Ericsson je aktuálně až devátým největším výrobcem mobilů na světě.

Zisk se v roce 2010 pohyboval kolem dvou set milionů eur a společnost celosvětově zaměstnává zhruba 7,5 tisíce lidí.

Historie

V roce 2000 bylo Sony jedním z menších hráčů na trhu s mobilními telefony a drželo si zhruba jednoprocentní podíl na trhu. Zato Ericsson byl tehdy třetím největším výrobcem, ovšem po požáru v areálu dodavatele čipů se potýkal se značnými ztrátami. Dokonce se spekulovalo o prodeji značky, nicméně prezident společnosti jej razantně odmítl a v srpnu 2001 se Sony s Ericssonem dohodly na vzájemné spolupráci.

V prvních dvou letech se už nové značce Sony Ericsson příliš nedařilo a chvílemi se uvažovalo o ukončení partnerství. Začátkem roku 2003 se pak zainvestovalo do vývoje nových modelů s barevnými displeji a digitálním foťákem, nicméně kýžený úspěch stále nepřicházel a plán stát se největším výrobcem mobilů selhal.

Změna přišla až s telefony z modelové řady Cyber-shot a Walkmen, s nimiž zisky vzrostly více než na dvojnásobek. Sony Ericsson W800i se stal vůbec prvním telefonem schopným přehrávat hudbu více než 30 hodin v kuse, dalším modelům také připadlo několik prvenství a rozjetou společnost zastavil až úspěch telefonů iPhone, které se objevily v roce 2007.

Nepříznivé časy po iPhonu

Na podzim roku 2007 došlo k výraznému poklesu v objemu produkce (z třiceti na zhruba osm milionů kusů) a pozici firmy oslabil i úpadek operačního systému Symbian, který začaly vytlačovat dnes dominantní iOS a Android.

Následujícího roku společnost nastartovala úsporný program, došlo k rozsáhlému propouštění a zavřelo se několik poboček. Neúspěch pak vygradoval v říjnu 2011, kdy se Ericsson zbavil svého podílu v podniku a přenechal výrobu čistě na společnosti Sony. Transakce by měla být dokončena začátkem roku 2012.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy