Kinect

7. 11. 2011 18:59
Bezdotykové a bezdrátové ovládání konzole Xbox 360 od Microsoftu.
Kinect.
Kinect. | Foto: ENGADGET.COM

Doplňkové zařízení herní konzole Xbox 360 od společnosti Microsoft. Jeho primární schopností je bezdotykové ovládání konzolového přístroje. Není proto zapotřebí ani žádný bezdrátový ovladač. Všechno hráč kontroluje pouze pomocí pohybu těla a hlasových příkazů. Jedná se tak o další posun v přístupu k hernímu prostředí a konzole pak nabízí nový zážitek ze hry. Kinect má podobu horizontálně položeného sloupku. Díky RGB kameře, senzoru hloubky a sadě mikrofonů nabízí plně trojrozměrné zachycení pohybu, rozpoznání obličeje i hlasu. Na trhu je od listopadu 2010. Drží rekord v prodejnosti za prvních šedesát dnů, kdy si zájemci rozebrali osm milionů kusů. Verze kompatibilní s Windows je plánována na jaro 2012.

O technologii

Na zařízení Kinect má podíl přidružená společnost od Microsoft Game Studios jménem Rare, která vytvořila softwarové prostředí, a izraelské vývojářské studio PrimeSense, které se postaralo o technologii snímací kamery. Kinect díky infračervenému projektoru, kameře a speciálnímu mikročipu dokáže rozeznat a tím pádem si i správně vyložit určité množství pohybů a gest. Sleduje pohyb i celkovou pozici všech objektů v rámci tří rozměrů. 3D skener se nazývá Light Coding.

Historie

O vývoji projektu se poprvé veřejnost dozvěděla na výročním videoherním veletrhu E3 2009. V červnu tohoto roku se Kinect objevil pod kódovým označením Projekt Natal. Pojmenování se odvodilo od názvu brazilského města Natal a jednalo se o vedoucímu projektu v Microsoftu Alexu Kipmanovi, který má v této zemi kořeny a inicioval Kinect. Mimo to tento postup následoval tradici Microsoftu pojmenovávat projekty ve vývoji podle měst. V souvislosti s předvedením Kinectu se zařízení ozkoušelo na trojici počítačových her Ricochet, Paint Party a Milo & Kate.

Kolovaly zvěsti, že kvůli uvedení tohoto snímacího, bezdotykového zařízení oznámí Microsoft i novou generaci konzole Xbox, nebo nějaký radikální upgrade dosavadní třistašedesátky. To se nepotvrdilo, naopak se od začátku propagovalo, že Kinect bude kompatibilní se všemi konzolemi Xbox 360 a že se stane stejně přirozenou součástí konzole jako Xbox Live.

Až o rok později na výstavě E3 roku 2010 odhalili zástupce Microsoftu skutečné jméno - Kinect, které vzniklo jako sloučenina slov ,,kinetic" (pohybový) a ,,connect" (spojení). Na americký trh se konzolové zařízení Kinect dostalo 4. listopadu 2010. Evropský prodej (včetně ČR) byl zahájen desátého listopadu, v Japonsku byl k mání od 20. listopadu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Nejsledovanějším YouTube klipem poslední dekády je Despacito, následuje Sheeranovo Shape of You a video od Wiz Khalify

Klip k tanečnímu hitu Despacito portorického zpěváka Luise Fonsiho se stal na platformě YouTube nejsledovanějším hudebním videem uplynulého desetiletí, celkem nasbíral 6,5 miliardy zhlédnutí. Úctyhodných 4,5 miliardy přehrání pak figuruje u klipu zpěváka Eda Sheerana natočeného k písni Shape of You. První trojici nejpopulárnějších videí pak uzavírá rapper Wiz Khalifa, jehož klip See You Again má na YouTube 4,3 miliardy zhlédnutí.

Top ten nejoblíbenějších klipů tvoří zejména starší hity, například píseň Uptown Funk Marka Ronsona a Bruna Marse z roku 2015. Tato skladba skončila v žebříčku na čtvrtém místě s počtem 3,7 miliardy zhlédnutí. V závěsu za ní figuruje hit Gangnam Style jihokorejského rappera PSY, který si celý svět podmanil už v roce 2012 a který do současnosti nasbíral 3,4 miliardy přehrání.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy