Kinect

7. 11. 2011 18:59
Bezdotykové a bezdrátové ovládání konzole Xbox 360 od Microsoftu.
Kinect.
Kinect. | Foto: ENGADGET.COM

Doplňkové zařízení herní konzole Xbox 360 od společnosti Microsoft. Jeho primární schopností je bezdotykové ovládání konzolového přístroje. Není proto zapotřebí ani žádný bezdrátový ovladač. Všechno hráč kontroluje pouze pomocí pohybu těla a hlasových příkazů. Jedná se tak o další posun v přístupu k hernímu prostředí a konzole pak nabízí nový zážitek ze hry. Kinect má podobu horizontálně položeného sloupku. Díky RGB kameře, senzoru hloubky a sadě mikrofonů nabízí plně trojrozměrné zachycení pohybu, rozpoznání obličeje i hlasu. Na trhu je od listopadu 2010. Drží rekord v prodejnosti za prvních šedesát dnů, kdy si zájemci rozebrali osm milionů kusů. Verze kompatibilní s Windows je plánována na jaro 2012.

O technologii

Na zařízení Kinect má podíl přidružená společnost od Microsoft Game Studios jménem Rare, která vytvořila softwarové prostředí, a izraelské vývojářské studio PrimeSense, které se postaralo o technologii snímací kamery. Kinect díky infračervenému projektoru, kameře a speciálnímu mikročipu dokáže rozeznat a tím pádem si i správně vyložit určité množství pohybů a gest. Sleduje pohyb i celkovou pozici všech objektů v rámci tří rozměrů. 3D skener se nazývá Light Coding.

Historie

O vývoji projektu se poprvé veřejnost dozvěděla na výročním videoherním veletrhu E3 2009. V červnu tohoto roku se Kinect objevil pod kódovým označením Projekt Natal. Pojmenování se odvodilo od názvu brazilského města Natal a jednalo se o vedoucímu projektu v Microsoftu Alexu Kipmanovi, který má v této zemi kořeny a inicioval Kinect. Mimo to tento postup následoval tradici Microsoftu pojmenovávat projekty ve vývoji podle měst. V souvislosti s předvedením Kinectu se zařízení ozkoušelo na trojici počítačových her Ricochet, Paint Party a Milo & Kate.

Kolovaly zvěsti, že kvůli uvedení tohoto snímacího, bezdotykového zařízení oznámí Microsoft i novou generaci konzole Xbox, nebo nějaký radikální upgrade dosavadní třistašedesátky. To se nepotvrdilo, naopak se od začátku propagovalo, že Kinect bude kompatibilní se všemi konzolemi Xbox 360 a že se stane stejně přirozenou součástí konzole jako Xbox Live.

Až o rok později na výstavě E3 roku 2010 odhalili zástupce Microsoftu skutečné jméno - Kinect, které vzniklo jako sloučenina slov ,,kinetic" (pohybový) a ,,connect" (spojení). Na americký trh se konzolové zařízení Kinect dostalo 4. listopadu 2010. Evropský prodej (včetně ČR) byl zahájen desátého listopadu, v Japonsku byl k mání od 20. listopadu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy