Krajské volby 2012 v Pardubickém kraji

Aktualizováno 17. 10. 2012 20:03
Krajské volby v Pardubickém kraji se konaly na podzim roku 2012. Hejtmanem kraje byl Radko Martínek z ČSSD.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Volby do zastupitelstev českých krajů konané v roce 2012 skončily. V Pardubickém kraji získala největší počet hlasů a tím pádem i mandátů Česká strana sociálně demokratická, což je jeden z devíti jasných úspěchů sociální demokraci v krajských volbách. Zisk ČSSD činí v Pardubickém kraji 21,3 % a 12 křesel. Na druhém místě skončila KSČM s 18,86 % (11 křesel), na třetím Koalice pro Pardubický kraj se 17,74 % (10 křesel), pak ODS s 10,9 % (6 křesel), TOP 09 a STAN se 6,25 % (3 křesla) a Zemanovci 5,31 % (také 3 křesla).

Volební účast byla 39,47 %.

V Pardubickém kraji vznikla po volbách koalice ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj a SPOZ. Hejtmanem se stal lídr kandidátky ČSSD Martin Netolický (ve svých třiceti letech se stal historicky nejmladším hejtmanem). Socialisté v radě obsadili pět křesel, KPK tři a SPOZ jedno.

Voliči ve všech krajích rozhodovali ve dnech 12. a 13. října. Dosud v kraji vládla ČSSD spolu s Koalicí pro Pardubický kraj, která je tvořená KDU-ČSL, SNK-ED a politickým hnutím Nestraníci. Hejtmanem kraje byl Radko Martínek z ČSSD. Výsledky naznačují, že by tato varianta spolu s podporou dalšího subjektu ani tentokrát nemusela být nemožná.

Nynější hejtman za sociální demokraty post obhajovat nebude, stranu do voleb vedl Martin Netolický. Za ODS se o funkci ucházel Petr Tupec.

Pardubickou KSČM v krajských volbách vedla radní Moravské Třebové Hana Horská.

V posledních krajských volbách, které se konaly v roce 2008, získala nejvíce mandátů ČSSD. Sociální demokraté mají celkem 19 zastupitelů, úspěšná byla také ODS s 11 mandáty. Dále se do krajského zastupitelstva dostala Koalice pro Pardubický kraj s 9 křesly a KSČM se šesti.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V Rakousku jsou kvůli sněhu stovky domácností bez proudu, zavřené jsou i školy

Po hustém sněžení, které v noci na středu postihlo část Rakouska, zůstává v alpské republice stále několik stovek domácností bez elektřiny. Uzavřeno je také několik škol a kvůli lavinovému nebezpečí i některé silnice.

Nejproblematičtější situace je ve východotyrolském údolí Defereggen, kde je bez proudu 1800 domácností. Energetici nicméně předpokládají, že se během dne dodávky podaří obnovit. V údolí je ale komplikovaná situace na silnicích, které jsou uzavřeny kvůli riziku pádu lavin. Na kritická místa se proto technici vydají v helikoptérách.

Vrtulníky chtějí energetici použít i k odstranění sněhu z větví nad některými částmi vedení, aby předešli jejich zlomení a pádu na dráty. Očištění stromů vírem z rotorů helikoptér je podle údržbářů nutné, neboť na pátek a sobotu předpovídají meteorologové další sněžení.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Za vyzrazení razie Vidkun uložil soud bývalému kriminalistovi Luďku Vokálovi třináctiměsíční podmínku a zákaz činnosti. Rozsudek není pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy