Radko Martínek

15. 11. 2010 14:21
Radko Martínek je člen ČSSD a od roku 2012 senátorem za volební obvod Svitavy.
Radko Martínek.
Radko Martínek. | Foto: Ludvík Hradilek

Radko Martínek je od roku 2012 senátorem za volební obvod Svitavy. V letech 2008 až 2012 zastával funkci hejtmana Pardubického kraje. Před rokem 1989 byl členem komunistické strany, do ČSSD vstoupil v roce 1996. Byl starostou Moravské Třebové, poslancem (jako poslanec působil na různých pozicích ve Výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí Poslanecké sněmovny) a v letech 2005/2006 ministrem pro místní rozvoj v Paroubkově vládě. V současnosti je členem předsednictva Ústředního výkonného výboru ČSSD.

V lednu 2012 na Radko Martínka podal jeho stranický kolega Vladimír Dryml trestní oznámení. Podle něj se Martínek dopustil korupčního jednání ve spojitosti s rozdělováním evropských dotací. Výměnou za místa v kandidátce pro podzimní krajské volby měl současný hejtman Pardubického kraje přislíbit finanční podporu ze zdrojů EU. Jako důkaz slouží nahrávky bývalého krajského místopředsedy strany Miroslava Petržílka, který o možnosti získání dotace mluvil. Radko Martínek jakoukoli vinu popírá.

Radko Martínek se narodil 6. června 1956 v Brně. Vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Palackého (magisterské studium - dějepis, občanská nauka), vzdělání si doplnil na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého, kde studoval zeměpis. Poté pracoval jako středoškolský učitel.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy