Radko Martínek

15. 11. 2010 14:21
Radko Martínek je člen ČSSD a od roku 2012 senátorem za volební obvod Svitavy.
Radko Martínek.
Radko Martínek. | Foto: Ludvík Hradilek

Radko Martínek je od roku 2012 senátorem za volební obvod Svitavy. V letech 2008 až 2012 zastával funkci hejtmana Pardubického kraje. Před rokem 1989 byl členem komunistické strany, do ČSSD vstoupil v roce 1996. Byl starostou Moravské Třebové, poslancem (jako poslanec působil na různých pozicích ve Výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí Poslanecké sněmovny) a v letech 2005/2006 ministrem pro místní rozvoj v Paroubkově vládě. V současnosti je členem předsednictva Ústředního výkonného výboru ČSSD.

V lednu 2012 na Radko Martínka podal jeho stranický kolega Vladimír Dryml trestní oznámení. Podle něj se Martínek dopustil korupčního jednání ve spojitosti s rozdělováním evropských dotací. Výměnou za místa v kandidátce pro podzimní krajské volby měl současný hejtman Pardubického kraje přislíbit finanční podporu ze zdrojů EU. Jako důkaz slouží nahrávky bývalého krajského místopředsedy strany Miroslava Petržílka, který o možnosti získání dotace mluvil. Radko Martínek jakoukoli vinu popírá.

Radko Martínek se narodil 6. června 1956 v Brně. Vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Palackého (magisterské studium - dějepis, občanská nauka), vzdělání si doplnil na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého, kde studoval zeměpis. Poté pracoval jako středoškolský učitel.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií připojovat upozornění, že dané redakce jsou částečně nebo zcela kontrolované státem. Na firemním webu to ve čtvrtek oznámil šéf bezpečnostního oddělení Facebooku Nathaniel Gleicher. Označení se ale ihned neobjevilo u příspěvků vybraných médií na domovských stránkách uživatelů, to se prý začne dít až v následujících dnech a pouze ve Spojených státech.

Nový prvek byl v momentě spuštění zapracován pouze do tzv. knihovny reklam a na facebookové stránky jednotlivých organizací. Podle agentury AP se změna ihned týkala asi 200 stránek včetně těch patřících ruskému webu Sputnik, čínské zpravodajské agentuře Nová Čína a íránské Press TV.

Například na stránce ruské RT se nyní čeští uživatelé v okénku "Transparentnost stránek" dočtou, že tato státem financovaná televizní stanice patří mezi "státem kontrolovaná média v zemi Rusko". Podrobnější popisek pak uvádí: "Tento vydavatel zcela nebo částečně podléhá ediční kontrole státu. Je to určeno celou řadou faktorů, zejména financováním, strukturou a novinářskými standardy."

Podle Gleichera by uživatelé měli mít přehled o tom, zda zprávy, které se jim zobrazují, pocházejí od média, které "může být pod vlivem vlády". Facebook prý opatření připravoval ve spolupráci s desítkami expertů na média, jejich regulaci, či lidská práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy