Radko Martínek

15. 11. 2010 14:21
Radko Martínek je člen ČSSD a od roku 2012 senátorem za volební obvod Svitavy.
Radko Martínek.
Radko Martínek. | Foto: Ludvík Hradilek

Radko Martínek je od roku 2012 senátorem za volební obvod Svitavy. V letech 2008 až 2012 zastával funkci hejtmana Pardubického kraje. Před rokem 1989 byl členem komunistické strany, do ČSSD vstoupil v roce 1996. Byl starostou Moravské Třebové, poslancem (jako poslanec působil na různých pozicích ve Výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí Poslanecké sněmovny) a v letech 2005/2006 ministrem pro místní rozvoj v Paroubkově vládě. V současnosti je členem předsednictva Ústředního výkonného výboru ČSSD.

V lednu 2012 na Radko Martínka podal jeho stranický kolega Vladimír Dryml trestní oznámení. Podle něj se Martínek dopustil korupčního jednání ve spojitosti s rozdělováním evropských dotací. Výměnou za místa v kandidátce pro podzimní krajské volby měl současný hejtman Pardubického kraje přislíbit finanční podporu ze zdrojů EU. Jako důkaz slouží nahrávky bývalého krajského místopředsedy strany Miroslava Petržílka, který o možnosti získání dotace mluvil. Radko Martínek jakoukoli vinu popírá.

Radko Martínek se narodil 6. června 1956 v Brně. Vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Palackého (magisterské studium - dějepis, občanská nauka), vzdělání si doplnil na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého, kde studoval zeměpis. Poté pracoval jako středoškolský učitel.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy