Radko Martínek

15. 11. 2010 14:21
Radko Martínek je člen ČSSD a od roku 2012 senátorem za volební obvod Svitavy.
Radko Martínek.
Radko Martínek. | Foto: Ludvík Hradilek

Radko Martínek je od roku 2012 senátorem za volební obvod Svitavy. V letech 2008 až 2012 zastával funkci hejtmana Pardubického kraje. Před rokem 1989 byl členem komunistické strany, do ČSSD vstoupil v roce 1996. Byl starostou Moravské Třebové, poslancem (jako poslanec působil na různých pozicích ve Výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí Poslanecké sněmovny) a v letech 2005/2006 ministrem pro místní rozvoj v Paroubkově vládě. V současnosti je členem předsednictva Ústředního výkonného výboru ČSSD.

V lednu 2012 na Radko Martínka podal jeho stranický kolega Vladimír Dryml trestní oznámení. Podle něj se Martínek dopustil korupčního jednání ve spojitosti s rozdělováním evropských dotací. Výměnou za místa v kandidátce pro podzimní krajské volby měl současný hejtman Pardubického kraje přislíbit finanční podporu ze zdrojů EU. Jako důkaz slouží nahrávky bývalého krajského místopředsedy strany Miroslava Petržílka, který o možnosti získání dotace mluvil. Radko Martínek jakoukoli vinu popírá.

Radko Martínek se narodil 6. června 1956 v Brně. Vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Palackého (magisterské studium - dějepis, občanská nauka), vzdělání si doplnil na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého, kde studoval zeměpis. Poté pracoval jako středoškolský učitel.

 

Právě se děje

Další zprávy