Krajské volby 2012 v Jihomoravském kraji

8. 3. 2012 10:55
Krajské volby se konaly 12. a 13. října roku 2012. V Jihomoravském kraji zvítězila ČSSD, která získala 23 křesel.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Krajské volby se konaly 12. a 13. října roku 2012. V Jihomoravském kraji zvítězila ČSSD, která získala 23 křesel. Hned za ní se umístili komunisté se 16 mandáty. Do krajského zastupitelstva se dále dostali lidovci (14 mandátů), ODS (7 mandátů) a TOP 09+STAN (5 mandátů). Voleb se zúčastnilo téměř 38 procent voličů.

V Jihomoravském kraji vznikla po volbách koalice ČSSD a KDU-ČSL. Hejtmanem se opět stal lídr kandidátky ČSSD Michal Hašek. Socialisté obsadili sedm křesel, lidovci čtyři.

V předchozím volebním období vláda v Jihomoravském kraji koalice ČSSD a KDU-ČSL. Hejtmanem kraje byl Michal Hašek z ČSSD.

Kandidáti:

Jako první zveřejnila svého kandidáta na post hejtmana ODS, je jím Jiří Crha. Lídrem ČSSD zůstal Michal Hašek, TOP 09 zvolila Jana Vitulu, který kvůli kandidatuře na hejtmana rezignoval na post kvestora Masarykovy univerzity.

Volby 2008:

V posledních krajských volbách, které se konaly v roce 2008, získala nejvíce mandátů ČSSD. Sociální demokraté měli celkem 26 zastupitelů, úspěšná byla také KDU-ČSL s 18 mandáty. Dále se do krajského zastupitelstva dostala ODS s 11 křesly a KSČM s deseti.

Po volbách vznikla v Jihomoravském kraji koalice složená z ČSSD a ODS. V létě roku 2010 se však po neshodách mezi stranami rozpadla. ČSSD poté vytvořila nové vedení kraje s KDU-ČSL.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy