Krajské volby 2012 v Jihomoravském kraji

8. 3. 2012 10:55
Krajské volby se konaly 12. a 13. října roku 2012. V Jihomoravském kraji zvítězila ČSSD, která získala 23 křesel.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Krajské volby se konaly 12. a 13. října roku 2012. V Jihomoravském kraji zvítězila ČSSD, která získala 23 křesel. Hned za ní se umístili komunisté se 16 mandáty. Do krajského zastupitelstva se dále dostali lidovci (14 mandátů), ODS (7 mandátů) a TOP 09+STAN (5 mandátů). Voleb se zúčastnilo téměř 38 procent voličů.

V Jihomoravském kraji vznikla po volbách koalice ČSSD a KDU-ČSL. Hejtmanem se opět stal lídr kandidátky ČSSD Michal Hašek. Socialisté obsadili sedm křesel, lidovci čtyři.

V předchozím volebním období vláda v Jihomoravském kraji koalice ČSSD a KDU-ČSL. Hejtmanem kraje byl Michal Hašek z ČSSD.

Kandidáti:

Jako první zveřejnila svého kandidáta na post hejtmana ODS, je jím Jiří Crha. Lídrem ČSSD zůstal Michal Hašek, TOP 09 zvolila Jana Vitulu, který kvůli kandidatuře na hejtmana rezignoval na post kvestora Masarykovy univerzity.

Volby 2008:

V posledních krajských volbách, které se konaly v roce 2008, získala nejvíce mandátů ČSSD. Sociální demokraté měli celkem 26 zastupitelů, úspěšná byla také KDU-ČSL s 18 mandáty. Dále se do krajského zastupitelstva dostala ODS s 11 křesly a KSČM s deseti.

Po volbách vznikla v Jihomoravském kraji koalice složená z ČSSD a ODS. V létě roku 2010 se však po neshodách mezi stranami rozpadla. ČSSD poté vytvořila nové vedení kraje s KDU-ČSL.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Senátorský klub ODS povede namísto Vostrčila bývalý policejní prezident Červíček

Novým předsedou senátorského klubu ODS se stal někdejší policejní prezident Martin Červíček. Dosud byl prvním místopředsedou frakce. Nahradil Miloše Vystrčila, který byl zvolen předsedou Senátu. Změnu ve vedení klubu oznámil mluvčí strany Václav Smolka.

Červíček klub povede do podzimních senátních voleb. "Považuji za svoji povinnost pomoci s řízením klubu a vzít na sebe v tomto složitém a přechodném osmiměsíčním období zodpovědnost," uvedl v tiskovém prohlášení. Senátor za Náchodsko uznal, že zastoupit Vystrčila v pozici předsedy klubu nebude nic jednoduchého.

Červíčkovým zástupcem v klubu se stal ostravský senátor Zdeněk Nytra, který je také předsedou senátní komise k posouzení auditů EU ohledně premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací pro Agrofert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy