Miliardy ve Švýcarsku

Aktualizováno 22. 11. 2011 17:01
Miliony z ilegální činnosti Tomáše Kadlece, bývalého ředitele Čepra. A miliardy z pochybné privatizace Mostecké uhelné
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Miliardy ve Švýcarsku - slovní spojení, které se od podzimu 2011 váže v Česku ke dvěma kauzám praní špinavých peněz; o první informovalo Aktuálně.cz v říjnu 2011. Kvůli podezřelým transakcím v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti (MUS) bylo obviněno sedm lidí. U soudu jich stanulo šest, dvě měsíce před začátkem líčení jeden z obviněných zemřel na srdeční příhodu.

Druhá následovala hned počátkem listopadu téhož roku a týká se ilegálního příjmu bývalého významného státního úředníka Tomáše Kadlece.

MUS byla privatizována v roce 1998 a jejím většinovým vlastníkem je společnost Czech Coal a.s.

Kdo je obviněn v kauze MUS

Mezi sedmi obviněnými v této kauze, pro kterou je přiléhavější označení Miliardy ve Švýcarsku, jsou také dva bývalí majoritní akcionáři Czech Coal Luboš Měkota a Antonín Koláček. Měkota je však tím, kdo v březnu 2013 zemřel, české státní zastupitelství jeho případ zastavilo.

Dalšími vyšetřovanými jsou Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš a někdejší přední manažer Mezinárodního měnového fondu Jacques de Groot. Federální prokuratura v Bernu je po šestiletém vyšetřování obvinila, mimo jiné, z praní špinavých peněz a padělání úředních listin.

Vedení MUS podle obvinění zpronevěřilo majetek společnosti za účelem jejího faktického převzetí, a státu tak způsobilo ztrátu. Na švýcarských účtech bylo zablokováno více než 12 miliard korun. Celou kauzu provází faux pas českých úřadů a justice, která do listopadu 2011 nebyla od oznámení případu v květnu 2010 schopna efektivně reagovat a připojit s k trestnímu řízení, což by jí umožňilo přístup k blokovaným financím.

Tomáš Kadlec

Kauza týkající se milionů ve Švýcarsku mocného úředníka Tomáše Kadlece tématicky doplňuje story praní českých špinavých peněz ve švýcarských bankách.

Vyšetřování stamilionových ztrát z nevýhodných obchodů, vzniklých za Kadlecova působení na ředitelském postu v Čepru, odstartovalo nové vedení společnosti.

V přepočtu více než 30 milionů korun se ve Švýcarsku objevilo právě v inkriminovaném období.

Podezřelé finance švýcarské orgány vypátraly v odpovědi na podnět od českých vyšetřovatelů, kteří šetří zmíněné pochybné transakce uskutečněné pod taktovkou Tomáše Kadlece. V celé kauze rovněž figuruje Radovan Krejčíř, který se nevýhodných obchodů zúčastnil.

Kadlec v polistopadovém období pracoval nejdříve jako šéf odboru ekonomické kriminality v Bezpečnostní informační službě (BIS). S přičiněním někdejšího guvernéra ČNB a premiéra Josefa Tošovského nastoupil do Úřadu vlády jako poradce v problematice tajných služeb.

Později se stal ředitelem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), jehož hlavní úlohou je provádění prověrek osob a udělování povolení k nakládání s tajnými informacemi.

Za jeho působení čelil úřad dosud nevyvrácenému podezření, že s prověrkami v podstatě obchodoval. Během působení na NBÚ vznikla aféra jeho kontaktů se zavražděným kmotrem českého podsvětí, podnikatelem Františkem Mrázkem. Po tomto období byl Kadlec v roce 2003 premiérem Stanislavem Grossem dosazen do vedení společnosti Čepro, která je ovládána státem a jejíž úloha spočívá v hospodaření s hmotnými rezervami, jež jsou udržovány pro případ krize.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy