Radovan Krejčíř

23. 3. 2011 14:04
Český podnikatel Radovan Krejčíř je v České republice obviněný z podvodů, zločinného spolčení a z přípravy vraždy. Uprchl na Seychely a od roku 2007 pobývá v JAR.
Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř | Foto: Reuters

Český podnikatel Radovan Krejčíř je v České republice obviněný (a odsouzený) z podvodů, zločinného spolčení a z přípravy vraždy celníka. Uprchl na Seychely, jejichž občanství si koupil v roce 1996. Během své cesty do Jihoafrické republiky byl zadržen tamější policií. České úřady od té doby usilují o Krejčířovo vydání do Čech.

V listopadu 2013 zatkla Krejčíře jihoafrická policie kvůli podezření z únosu a přípravy vraždy. Krejčíř, který byl zadržen spolu se svým komplicem, bude předveden před soud. Během výslechu měl však utrpět zranění, kvůli kterým soud rozhodl o jeho přemístění do nemocnice. O propuštění na kauci se bude rozhodovat 2. prosince.

Během roku 2013 se jeho případem zabýval soud v JAR 6. května a 5. srpna, jednání bylo dále odročeno na 29. srpna. Soudní líčení ve věci extradice Radovana Krejčíře do ČR se neuskutečnilo, a to kvůli omluvené nepřítomnosti magistrátního soudce a obhájce. Radovan Krejčíř se na základě dohody k soudu nedostavil.

2005: Útěk do zahraničí

V průběhu domovní prohlídky v roce 2005 policistům uprchl, což vedlo k ostudě policejního sboru a následné rezignaci tehdejšího policejního prezidenta Koláře a dalších úředníků, včetně postavení mimo službu policistů, kteří zasahovali a roční podmíněný trest pro velitele zásahu Jana Špitálského.

Krejčíř poté uprchl spolu se svou ženou a synem na Seychely, kde si zařídil občanství. Tamější úřady ho odmítly vydat do Čech. Při jeho cestě do JAR v roce 2007 byl pod falešnou identitou zadržen jihoafrickou policií. Z vězení se mu díky chybě úřadů opět podařilo uniknout. Útěk trval až do 25. března 2011, kdy se Krejčíř sám vydal jihoafrické policii.

Krejčíř v JAR

Do Čech se ho nepodařilo vydat, ačkoliv se o to úřady stále snaží, ve světle některých skutečností je tato možnost stále méně pravděpodobná. Soud v jihoafrickém Johannesburgu v únoru 2008 rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán z JAR k trestnímu stíhání do Česka. Vyšší jihoafrický soud ale v září 2010 rozhodl o tom, že se žádostí o Krejčířovo vydání bude znovu zabývat nižší soud.

Zdá se, že od podvodů se Krejčíř nezdržel ani během svého pobytu v JAR - na základě falešných vyšetření, která ukazovala, že trpí rakovinou, měl spáchat pojišťovací podvod. Dané dokumenty pak měl též použít v žádosti o milost.

Krejčíř a Čepro

Jednou z největších Krejčířových akcí byl útok na státní firmu Čepro, ve kterém měl podnik přijít o miliardy korun. Případ se však nakonec dostal do slepé uličky a vyšetřování bylo zastaveno, stejně jako Krejčířovo stíhání za účast v této kauze.

 

Právě se děje

Další zprávy