Martin Stropnický - ministr obrany

1. 10. 2013 16:16
Martin Stropnický, herec a bývalý diplomat, je ministrem obrany v Sobotkově vládě. V předčasných volbách byl zvolen poslancem za hnutí ANO z pozice lídra kandidátky v Jihomoravském kraji.
Martin Stropnický.
Martin Stropnický. | Foto: Ludvík Hradilek

Divadelní herec, režisér a bývalý diplomat Martin Stropnický je ministrem obrany ve vládě Bohuslava Sobotky. Poslancem byl zvolen z pozice lídra kandidátky ANO v Jihomoravském kraji v předčasných volbách do sněmovny. Konaly se 25. a 26. října 2013, Stropnický získal 10 203 preferenčních hlasů a hnutí ANO na jihu Moravy 17,34 % hlasů.

Herec, autor a ředitel divadla

Martin Stropnický vystudoval obor herectví na DAMU v letech 1976-1980. Následně byl angažován v představeních Městských divadel pražských. V letech 1987-1990 působil v Divadle na Vinohradech. Změna politického režimu přinesla i změnu kariérní orientace Stropnického, a tak se v dalších letech pohyboval v diplomatických kruzích.

K divadelnímu herectví se vrátil v roce 2002, opět účinkoval na Vinohradech. O rok později se zde stal i zdejším uměleckých šéfem a v této úloze setrval až do dubna 2012.

V roce 2002 získal cenu Thálie za roli Howarda Katze ve stejnojmenné hře Patricka Marbera. Aktuálně uvádí Divadlo na Vinohradech jím zrežírovanou hru Jistě, pane ministře, založenou na televizní sérii BBC. Jako herec se objevuje v inscenaci Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! coby titulní postava.

V roce 2013 hostoval jako režisér v brněnském Národním divadle při uvedení české verze Královy řeči, která je známá jako oscarový film.

Mimo divadlo se objevil v mnoha filmech a televizních seriálech a věnuje se i dabingu.

Diplomat a politik

V letech 1990-1991 studoval na Diplomatické akademii ve Vídni, v průběhu studia začal začal pracovat na Ministerstvu zahraničí.

Diplomatické úkoly plnil ve třech zemích. V letech 1993-1994 v Portugalsku, 1994-1997 v Itálii a 1999-2002 ve Vatikánu.

Kromě toho se v roce 1998 na několik měsíců stal ministrem kultury v úřednické vládě Josefa Tošovského.
V roce 2013 se k politice vrací prostřednictvím kandidatury do Poslanecké sněmovny. Stal se jednou z tváří politického uskupení ANO Andreje Babiše, ve kterém je zároveň členem předsednictva.

Osobní život

Narodil se 19. prosince 1956 v Praze. Je potřetí ženatý, manželka Veronika Žilková je herečka. Mají spolu dceru Kordulu. Z dřívějšího svazku s Lucií Borovcovou, kterou si bral dvakrát, má syna Matěje, který se angažuje ve Straně zelených, a další dva potomky.

V dětství studoval na francouzském lyceu, protože rodina cestovala v Itálii a Turecku. Maturitu ale skládal na Gymnáziu Jana Nerudy, v roce 1980 vystudoval DAMU.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy