Martin Stropnický - ministr obrany

1. 10. 2013 16:16
Martin Stropnický, herec a bývalý diplomat, je ministrem obrany v Sobotkově vládě. V předčasných volbách byl zvolen poslancem za hnutí ANO z pozice lídra kandidátky v Jihomoravském kraji.
Martin Stropnický.
Martin Stropnický. | Foto: Ludvík Hradilek

Divadelní herec, režisér a bývalý diplomat Martin Stropnický je ministrem obrany ve vládě Bohuslava Sobotky. Poslancem byl zvolen z pozice lídra kandidátky ANO v Jihomoravském kraji v předčasných volbách do sněmovny. Konaly se 25. a 26. října 2013, Stropnický získal 10 203 preferenčních hlasů a hnutí ANO na jihu Moravy 17,34 % hlasů.

Herec, autor a ředitel divadla

Martin Stropnický vystudoval obor herectví na DAMU v letech 1976-1980. Následně byl angažován v představeních Městských divadel pražských. V letech 1987-1990 působil v Divadle na Vinohradech. Změna politického režimu přinesla i změnu kariérní orientace Stropnického, a tak se v dalších letech pohyboval v diplomatických kruzích.

K divadelnímu herectví se vrátil v roce 2002, opět účinkoval na Vinohradech. O rok později se zde stal i zdejším uměleckých šéfem a v této úloze setrval až do dubna 2012.

V roce 2002 získal cenu Thálie za roli Howarda Katze ve stejnojmenné hře Patricka Marbera. Aktuálně uvádí Divadlo na Vinohradech jím zrežírovanou hru Jistě, pane ministře, založenou na televizní sérii BBC. Jako herec se objevuje v inscenaci Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! coby titulní postava.

V roce 2013 hostoval jako režisér v brněnském Národním divadle při uvedení české verze Královy řeči, která je známá jako oscarový film.

Mimo divadlo se objevil v mnoha filmech a televizních seriálech a věnuje se i dabingu.

Diplomat a politik

V letech 1990-1991 studoval na Diplomatické akademii ve Vídni, v průběhu studia začal začal pracovat na Ministerstvu zahraničí.

Diplomatické úkoly plnil ve třech zemích. V letech 1993-1994 v Portugalsku, 1994-1997 v Itálii a 1999-2002 ve Vatikánu.

Kromě toho se v roce 1998 na několik měsíců stal ministrem kultury v úřednické vládě Josefa Tošovského.
V roce 2013 se k politice vrací prostřednictvím kandidatury do Poslanecké sněmovny. Stal se jednou z tváří politického uskupení ANO Andreje Babiše, ve kterém je zároveň členem předsednictva.

Osobní život

Narodil se 19. prosince 1956 v Praze. Je potřetí ženatý, manželka Veronika Žilková je herečka. Mají spolu dceru Kordulu. Z dřívějšího svazku s Lucií Borovcovou, kterou si bral dvakrát, má syna Matěje, který se angažuje ve Straně zelených, a další dva potomky.

V dětství studoval na francouzském lyceu, protože rodina cestovala v Itálii a Turecku. Maturitu ale skládal na Gymnáziu Jana Nerudy, v roce 1980 vystudoval DAMU.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy