Martin Stropnický - ministr obrany

1. 10. 2013 16:16
Martin Stropnický, herec a bývalý diplomat, je ministrem obrany v Sobotkově vládě. V předčasných volbách byl zvolen poslancem za hnutí ANO z pozice lídra kandidátky v Jihomoravském kraji.
Martin Stropnický.
Martin Stropnický. | Foto: Ludvík Hradilek

Divadelní herec, režisér a bývalý diplomat Martin Stropnický je ministrem obrany ve vládě Bohuslava Sobotky. Poslancem byl zvolen z pozice lídra kandidátky ANO v Jihomoravském kraji v předčasných volbách do sněmovny. Konaly se 25. a 26. října 2013, Stropnický získal 10 203 preferenčních hlasů a hnutí ANO na jihu Moravy 17,34 % hlasů.

Herec, autor a ředitel divadla

Martin Stropnický vystudoval obor herectví na DAMU v letech 1976-1980. Následně byl angažován v představeních Městských divadel pražských. V letech 1987-1990 působil v Divadle na Vinohradech. Změna politického režimu přinesla i změnu kariérní orientace Stropnického, a tak se v dalších letech pohyboval v diplomatických kruzích.

K divadelnímu herectví se vrátil v roce 2002, opět účinkoval na Vinohradech. O rok později se zde stal i zdejším uměleckých šéfem a v této úloze setrval až do dubna 2012.

V roce 2002 získal cenu Thálie za roli Howarda Katze ve stejnojmenné hře Patricka Marbera. Aktuálně uvádí Divadlo na Vinohradech jím zrežírovanou hru Jistě, pane ministře, založenou na televizní sérii BBC. Jako herec se objevuje v inscenaci Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! coby titulní postava.

V roce 2013 hostoval jako režisér v brněnském Národním divadle při uvedení české verze Královy řeči, která je známá jako oscarový film.

Mimo divadlo se objevil v mnoha filmech a televizních seriálech a věnuje se i dabingu.

Diplomat a politik

V letech 1990-1991 studoval na Diplomatické akademii ve Vídni, v průběhu studia začal začal pracovat na Ministerstvu zahraničí.

Diplomatické úkoly plnil ve třech zemích. V letech 1993-1994 v Portugalsku, 1994-1997 v Itálii a 1999-2002 ve Vatikánu.

Kromě toho se v roce 1998 na několik měsíců stal ministrem kultury v úřednické vládě Josefa Tošovského.
V roce 2013 se k politice vrací prostřednictvím kandidatury do Poslanecké sněmovny. Stal se jednou z tváří politického uskupení ANO Andreje Babiše, ve kterém je zároveň členem předsednictva.

Osobní život

Narodil se 19. prosince 1956 v Praze. Je potřetí ženatý, manželka Veronika Žilková je herečka. Mají spolu dceru Kordulu. Z dřívějšího svazku s Lucií Borovcovou, kterou si bral dvakrát, má syna Matěje, který se angažuje ve Straně zelených, a další dva potomky.

V dětství studoval na francouzském lyceu, protože rodina cestovala v Itálii a Turecku. Maturitu ale skládal na Gymnáziu Jana Nerudy, v roce 1980 vystudoval DAMU.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy