Zuzana Roithová

24. 2. 2012 12:44
Zuzana Roithová je od roku 2004 českou europoslankyní za KDU-ČSL. V únoru 2012 oznámila svoji kandidaturu v prezidentských volbách, prvních, které budou probíhat systémem přímé volby.
Zuzana Roithová.
Zuzana Roithová. | Foto: Ludvík Hradilek

Zuzana Roithová je česká politička, od roku 2004 europoslankyní za KDU-ČSL. V roce 2013 se neúspěšně ucházela o post hlavy státu v historicky první přímé volbě.

Původní profesí je Zuzana Roithová lékařka - vystudovala všeobecné lékařství na Univerzitě Karlově v Praze. Její specializací byla radiodiagnostika. V letech 1990 - 1998 byla ředitelkou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV).

Politické působení:

Roithová vstoupila politiky v roce 1998 jako nestranická ministryně zdravotnictví ve vládě Josefa Tošovskéo. V letech 1999 až 2004 byla senátorkou za volební obvod Praha 10. Jako senátorka se věnovala zejména zdravotnictví, neziskovému sektoru a vstupu České republiky do EU.

Členkou KDU-ČSL se stala v roce 1999, v letech 2001-2003 byla místopředsedkyní strany.

Do Evropského parlamentu byla zvolena v roce 2004, v roce 2009 svůj post obhájila. V europarlamentu působí jako předsedkyně české národní delegace v rámci poslaneckého klubu Evropské lidové strany. Zabývá se především problematikou ochrany a právy spotřebitelů, lidských práv a zdravotnictví. Je členkou Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele a zastupující členkou ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Dále je ve Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví a v Podvýboru pro bezpečnost a obranu.

Z jejích aktivních vystoupení na půdě europarlamentu je známá například kritika praxe některých výrobců, kteří dodávají na východní trhy potravinové zboží s jiným složením, než s jakým je prodávají na západě. Také kritizovala některé body Obchodní dohody proti padělatelství ACTA a byla jedním z iniciátorů jejího zveřejnění.

Roithová v únoru 2012 oznámila svoji kandidaturu v historicky první přímé volbě prezidenta. Do 6. listopadu 2012, kdy byla uzávěrka přihlášek na prezidentskou kandidaturu, získala 80 tisíc podpisů (minimum je 50 tisíc), a tak se zařadila mezi devět oficiálních kandidátů na prezidentský post.

První kolo voleb proběhlo 11. a 12. ledna 2013. Zuzana Roithová se umístila na šesté pozici se ziskem 4.95 % hlasů. Do druhého kola, které se konalo 25. a 26. ledna 2013, nepostoupila.

Roithová je známou zastánkyní "babyboxů", pro které ČR kritizoval Výbor OSN pro práva dětí a jehož doporučení na zrušení Roithová odmítla. V otázkách Evropské unie a evropské integrace, jejímž je silným zastáncem, vystupuje jako bojovník za základní křesťanské ideály a práva křesťanů v Evropě.

V letech 2008 až 2009 byla vůdčí postavou kampaně za podepsáni Lisabonské smlouvy a vyzývala prezidenta Klause, aby odstoupil, pokud ji nepodepíše.

Zuzana Roithová se narodila v roce 1953. Kromě Fakulty všeobecného lékařství UK studovala dálkově také management na Sheffield Hallam University ve Velké Británii, kde získala titul MBA. Roithová je vdaná, má jednoho syna.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy