Zuzana Roithová

24. 2. 2012 12:44
Zuzana Roithová je od roku 2004 českou europoslankyní za KDU-ČSL. V únoru 2012 oznámila svoji kandidaturu v prezidentských volbách, prvních, které budou probíhat systémem přímé volby.
Zuzana Roithová.
Zuzana Roithová. | Foto: Ludvík Hradilek

Zuzana Roithová je česká politička, od roku 2004 europoslankyní za KDU-ČSL. V roce 2013 se neúspěšně ucházela o post hlavy státu v historicky první přímé volbě.

Původní profesí je Zuzana Roithová lékařka - vystudovala všeobecné lékařství na Univerzitě Karlově v Praze. Její specializací byla radiodiagnostika. V letech 1990 - 1998 byla ředitelkou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV).

Politické působení:

Roithová vstoupila politiky v roce 1998 jako nestranická ministryně zdravotnictví ve vládě Josefa Tošovskéo. V letech 1999 až 2004 byla senátorkou za volební obvod Praha 10. Jako senátorka se věnovala zejména zdravotnictví, neziskovému sektoru a vstupu České republiky do EU.

Členkou KDU-ČSL se stala v roce 1999, v letech 2001-2003 byla místopředsedkyní strany.

Do Evropského parlamentu byla zvolena v roce 2004, v roce 2009 svůj post obhájila. V europarlamentu působí jako předsedkyně české národní delegace v rámci poslaneckého klubu Evropské lidové strany. Zabývá se především problematikou ochrany a právy spotřebitelů, lidských práv a zdravotnictví. Je členkou Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele a zastupující členkou ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Dále je ve Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví a v Podvýboru pro bezpečnost a obranu.

Z jejích aktivních vystoupení na půdě europarlamentu je známá například kritika praxe některých výrobců, kteří dodávají na východní trhy potravinové zboží s jiným složením, než s jakým je prodávají na západě. Také kritizovala některé body Obchodní dohody proti padělatelství ACTA a byla jedním z iniciátorů jejího zveřejnění.

Roithová v únoru 2012 oznámila svoji kandidaturu v historicky první přímé volbě prezidenta. Do 6. listopadu 2012, kdy byla uzávěrka přihlášek na prezidentskou kandidaturu, získala 80 tisíc podpisů (minimum je 50 tisíc), a tak se zařadila mezi devět oficiálních kandidátů na prezidentský post.

První kolo voleb proběhlo 11. a 12. ledna 2013. Zuzana Roithová se umístila na šesté pozici se ziskem 4.95 % hlasů. Do druhého kola, které se konalo 25. a 26. ledna 2013, nepostoupila.

Roithová je známou zastánkyní "babyboxů", pro které ČR kritizoval Výbor OSN pro práva dětí a jehož doporučení na zrušení Roithová odmítla. V otázkách Evropské unie a evropské integrace, jejímž je silným zastáncem, vystupuje jako bojovník za základní křesťanské ideály a práva křesťanů v Evropě.

V letech 2008 až 2009 byla vůdčí postavou kampaně za podepsáni Lisabonské smlouvy a vyzývala prezidenta Klause, aby odstoupil, pokud ji nepodepíše.

Zuzana Roithová se narodila v roce 1953. Kromě Fakulty všeobecného lékařství UK studovala dálkově také management na Sheffield Hallam University ve Velké Británii, kde získala titul MBA. Roithová je vdaná, má jednoho syna.

 

Právě se děje

Další zprávy