Martin Tesařík

Aktualizováno 17. 10. 2012 14:56
Martin Tesařík byl hejtmanem Olomouckého kraje v letech 2008 až 2012.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Martin Tesařík, bývalý hejtman Olomouckého kraje, získal v krajských volbách 2012 4390 preferenčních hlasů a skončil tak na 2. místě hned za stranickým kolegou Jiřím Rozbořilem, který obdržel 4390 hlasů. Pod sebou nechal Martin Tesařík Mariana Jurečka z Koal_OIK a Markétu Záleskou z ODS. Volby proběhly 12. a 13. října

Martin Tesařík byl v říjnu 2008 zvolen hejtmanem Olomouckého kraje za ČSSD. V květnu 2010 se vzdal poslaneckého křesla a v říjnu téhož roku byl zvolen senátorem za Olomouc a okolí. V Poslanecké sněmovně byl členem výboru pro obranu, předsedou podvýboru pro kontrolu plnění úkolů reformy Armády ČR, členem podvýboru pro integrovaný záchranný systém a místopředsedou podvýboru pro obecní a městské policie.

V olomouckém zastupitelstvu strávil pět funkčních období, od roku 1990 do roku 2010, mezi lety 1998 a 2006 byl navíc olomouckým primátorem, předtím působil krátce jako náměstek primátora pro oblast školství.

Při sestavování koalice po krajských volbách odmítl koalici s KSČM. "Komunisté jsou pro nás vzhledem ke své minulosti jako partneři nepřijatelní," vysvětlil Tesařík.

Vystudoval Střední průmyslovou školu strojní v Olomouci a inženýrský titul získal na VUT v Brně. Působil jako ekonom ve Strojním a vývojovém závodě n.p. Prefa Olomouc a na Územním odboru Ministerstva zemědělství ČR v Olomouci.

Martin Tesařík se narodil 3. července 1954 v Prostějově. Žije v Olomouci, je ženatý a má dvě děti.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, nejvíce u podnikatelů ve službách

Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu. Snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Nejvýraznější pokles zaznamenali statistici u podnikatelů ve vybraných službách a obchodě, kterých se přímo dotkla protiepidemická opatření.

Indikátor důvěry podnikatelů klesl v listopadu o 4,8 bodu na 81,7 bodu, v případě spotřebitelů se důvěra snížila o 2,9 bodu na 83,1 bodu. "Aktuální situace v lidech stále vyvolává velké obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Strmě též stoupá počet spotřebitelů, kteří se obávají růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Další zprávy