Martin Tesařík

Aktualizováno 17. 10. 2012 14:56
Martin Tesařík byl hejtmanem Olomouckého kraje v letech 2008 až 2012.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Martin Tesařík, bývalý hejtman Olomouckého kraje, získal v krajských volbách 2012 4390 preferenčních hlasů a skončil tak na 2. místě hned za stranickým kolegou Jiřím Rozbořilem, který obdržel 4390 hlasů. Pod sebou nechal Martin Tesařík Mariana Jurečka z Koal_OIK a Markétu Záleskou z ODS. Volby proběhly 12. a 13. října

Martin Tesařík byl v říjnu 2008 zvolen hejtmanem Olomouckého kraje za ČSSD. V květnu 2010 se vzdal poslaneckého křesla a v říjnu téhož roku byl zvolen senátorem za Olomouc a okolí. V Poslanecké sněmovně byl členem výboru pro obranu, předsedou podvýboru pro kontrolu plnění úkolů reformy Armády ČR, členem podvýboru pro integrovaný záchranný systém a místopředsedou podvýboru pro obecní a městské policie.

V olomouckém zastupitelstvu strávil pět funkčních období, od roku 1990 do roku 2010, mezi lety 1998 a 2006 byl navíc olomouckým primátorem, předtím působil krátce jako náměstek primátora pro oblast školství.

Při sestavování koalice po krajských volbách odmítl koalici s KSČM. "Komunisté jsou pro nás vzhledem ke své minulosti jako partneři nepřijatelní," vysvětlil Tesařík.

Vystudoval Střední průmyslovou školu strojní v Olomouci a inženýrský titul získal na VUT v Brně. Působil jako ekonom ve Strojním a vývojovém závodě n.p. Prefa Olomouc a na Územním odboru Ministerstva zemědělství ČR v Olomouci.

Martin Tesařík se narodil 3. července 1954 v Prostějově. Žije v Olomouci, je ženatý a má dvě děti.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy