Jan Korytář

19. 11. 2011 0:57
Jan Korytář je ekolog a aktivní politik. Byl libereckým zastupitelem a krajským předsedou strany. 1. prosince 2010 se stal libereckým primátorem, v polovině dubna 2011 byl ale zastupiteli odvolán.
Jan Korytář
Jan Korytář | Foto: Martina Machová

Jan Korytář je vystudovaný ekolog a aktivní politik. V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny kandidoval jako lídr hnutí Změna v Libereckém kraji. To však žádná křesla nezískalo.

V letech 2004 až 2012 byl členem Strany zelených. V roce 2012 založil hnutí Změna.

Od roku 2006 je libereckým zastupitelem. Veřejnost se o něm více dozvěděla, když se 1. prosince 2010 stal libereckým primátorem. V polovině dubna 2011 byl však zastupiteli odvolán.

Byl jednou z nových libereckých tváří, které v těchto převratných komunálních volbách lidé prosadili na úkor dlouholetým matadorům politické scény, které společnost obecně vinila z korupce, a to hlavně při zadávání veřejných zakázek.

Jan Korytář v čele uskupení Změna pro Liberec nahradil primátora z řad ODS Jiřího Kittnera. Ten byl v březnu 2011 spolu s dalšími zastupiteli obžalován právě z porušování zákona při zadávání veřejných zakázek. Neprůhledné praktiky při realizaci výběrových řízení a následně přidělených zakázek kritizovala i organizace Transparency International. Korytář odmítal sporné smlouvy podepsat a spory s koaličními partnery nakonec vyvrcholily jeho odvoláním z postu primátora 16. dubna 2011 poté, co koaliční smlouvu postupně vypověděly ČSSD, strana Liberec občanům a Unie pro sport a zdraví. V listopadu 2011 mu miliardář Andrej Babiš nabídl spolupráci na politickém projektu ANO 2011.

Jan Korytář se narodil 18. dubna 1972 v Libereci. Vystudoval střední ekonomickou školu a na Univerzitě Palackého v Olomouci obor Ochrana a tvorba životního prostředí. Před vstupem do politiky pracoval na několika ekologických projektech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 1 hodinou

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy