Jan Korytář

19. 11. 2011 0:57
Jan Korytář je ekolog a aktivní politik. Byl libereckým zastupitelem a krajským předsedou strany. 1. prosince 2010 se stal libereckým primátorem, v polovině dubna 2011 byl ale zastupiteli odvolán.
Jan Korytář
Jan Korytář | Foto: Martina Machová

Jan Korytář je vystudovaný ekolog a aktivní politik. V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny kandidoval jako lídr hnutí Změna v Libereckém kraji. To však žádná křesla nezískalo.

V letech 2004 až 2012 byl členem Strany zelených. V roce 2012 založil hnutí Změna.

Od roku 2006 je libereckým zastupitelem. Veřejnost se o něm více dozvěděla, když se 1. prosince 2010 stal libereckým primátorem. V polovině dubna 2011 byl však zastupiteli odvolán.

Byl jednou z nových libereckých tváří, které v těchto převratných komunálních volbách lidé prosadili na úkor dlouholetým matadorům politické scény, které společnost obecně vinila z korupce, a to hlavně při zadávání veřejných zakázek.

Jan Korytář v čele uskupení Změna pro Liberec nahradil primátora z řad ODS Jiřího Kittnera. Ten byl v březnu 2011 spolu s dalšími zastupiteli obžalován právě z porušování zákona při zadávání veřejných zakázek. Neprůhledné praktiky při realizaci výběrových řízení a následně přidělených zakázek kritizovala i organizace Transparency International. Korytář odmítal sporné smlouvy podepsat a spory s koaličními partnery nakonec vyvrcholily jeho odvoláním z postu primátora 16. dubna 2011 poté, co koaliční smlouvu postupně vypověděly ČSSD, strana Liberec občanům a Unie pro sport a zdraví. V listopadu 2011 mu miliardář Andrej Babiš nabídl spolupráci na politickém projektu ANO 2011.

Jan Korytář se narodil 18. dubna 1972 v Libereci. Vystudoval střední ekonomickou školu a na Univerzitě Palackého v Olomouci obor Ochrana a tvorba životního prostředí. Před vstupem do politiky pracoval na několika ekologických projektech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy