Vítězslav Hálek

10. 1. 2015 12:18
Vítězslav Hálek byl básník, dramatik, literární kritik a patřil ke skupině májovců. Mezi jeho nejznámější sbírky patří Večerní písně.
Portrét Vítězslava Hálka od Jana Vilímka
Portrét Vítězslava Hálka od Jana Vilímka | Foto: Wikipedia

Životopis

Vítězslav Hálek se narodil v roce 1835 ve vesnici Dolínek u Mělníka, kde prožil dětství a mládí. Otec se živil jako hostinský. Na přání rodičů začal studovat v Praze kněžský seminář, ale v roce 1847 přestoupil na Akademické gymnázium na Praze 1. Odmaturoval v roce 1855.

Studoval také filologická studia na Karlově univerzitě, na nichž navštěvoval přednášky z filosofie či estetiky, ale obor nedokončil. Rozhodl se pro spisovatelskou dráhu.

Základní údaje

Narození: 5. dubna 1835, Dolínek u Mělníka

Úmrtí: 8. října 1874, Praha

Rodina: manželka Dorota Horáčková, syn Ivan

Humanitní vzdělání a studentské prostředí, v němž bylo mnoho literárních kroužků, v Hálkovi podnítily zájem o literaturu. Psal do několika studentských časopisů a četl klasiky světové literatury, obrozeneckou poezii a podle nich psal lyriku i epiku.

Hálek psal do Národních listů, vydával básně v almanachu Máj, pracoval pro časopis Ruch. V roce 1865 společně s Janem Nerudou obnovil časopis Květy. Roku 1872 převzal a s Nerudou redigoval beletristický týdeník Lumír, který po roce přeměnil v ilustrovanou Zlatou Prahu.

Za manželku si vzal Dorotu Horáčkovou, která byla dcerou advokáta. Měli syna Ivana, který se stal významným lékařem a pedagogem.

Hálek byl nadaný literát, který psal divadelní kritiky, fejetony, povídky, básně, dramata a také epiku. Zemřel v roce 1874 v Praze ve věku 39 let na zánět pohrudnice. Jeho hrob se nalézá v Praze na Vyšehradě.

Dílo Vítězslava Hálka

První verše mu vyšly v roce 1854 v časopise Lumír a jednalo se o baladu Nekřtěncova dušička. Básnická sbírka Alfred (1858), která byla lyrickoepickou skladbou, byla inspirována Máchovým Májem. První lyrickou sbírku vydal v roce 1859 a jmenovala se Večerní písně.

Přehled nejdůležitějších děl

Večerní písně, V přírodě, Pohádky z naší vesnice, Muzikantská Liduška

Sbírka opěvovala lásku a byla napsána zpěvným stylem v pravidelných čtyřveršových strofách v optimistickém duchu. Dílo ho téměř okamžitě proslavilo a podle některých kritiků jej už nikdy nepřekonal.

Přelom 50. a 60. let pro Hálka znamenal angažování se ve škole májovců. Pomáhal sestavovat almanach Máj a sám redigoval druhý (1859), třetí (1860) a čtvrtý (1862) ročník.

V přírodě, XVIII. Tvá ústa sterou písní šumí, jsou mluvou lásky od věků, jež nejkrásněj zní člověku - a přec ti člověk nerozumí. Na rtech tvých sterý úsměv hrává, kam hledneš, jaro vyskočí, kam dýchneš, srdce poskočí - a přec tě člověk nepoznává. V tvých ňadrech zlatá zřídla plují, jež matku písní napájí, kdy v dítku svém sní o ráji - a přec tě lidé nemilují. Ó, těžko víru tomu soudit: po věků dlouhém provodu, mít za vůdkyni přírodu, být člověkem - a přec tak bloudit! úryvek ze sbírky V přírodě

Vítězslav Hálek

Ve stati Básnictví české v poměru k básnictví vůbec (1859) se postavil proti tematickému a ideovému omezování poezie. Chtěl, aby tehdejší literatura zobrazovala člověka se všemi jeho problémy, myšlenkami a city. Také si přál, aby bojovala za jeho přirozená práva.

Třídílná sbírka V přírodě (1872) obsahuje přes 170 básní, které autor opatřil pouze čísly. Verše pochází z posledních let básníkova života, vyznívají přesto optimisticky. Popisuje v ní krajinu Mělníka, častým tématem je jaro.

Pohádky z naší vesnice (1874) vyšly po Hálkově smrti. Obsahují básně o chudých vesničanech a jejich často tragických osudech. Sbírka obsahuje např. téma stáří versus mládí a upozorňuje na sociální nerovnosti.

Hálek je také autorem šesti divadelních dramat, a to Carevič Alexej (1860), Záviš z Falkenštejna (1860), Král Rudolf (1862), Král Vukašín (1862), Sergius Catalina (1863) a Amnon a Tamar (1866), které však nebyly úspěšné. Čerpaly z české i cizí historie a jejich postavy byly záměrnou analogií k problémům 60. let.

Mezi prozaická Hálkova díla patří povídky s vesnickou tematikou, např. Komediant (1861), Muzikantská Liduška (1861), Na statku a v chaloupce (1871), Pod chudým stromem (1872) a Na výminku (1873), které ovšem nedosahují kvalit jeho lyriky. Napsal také společenský román Komediant (1861), jehož hrdinové žijí v období okolo roku 1848.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy