Vítězslav Hálek

10. 1. 2015 12:18
Vítězslav Hálek byl básník, dramatik, literární kritik a patřil ke skupině májovců. Mezi jeho nejznámější sbírky patří Večerní písně.
Portrét Vítězslava Hálka od Jana Vilímka
Portrét Vítězslava Hálka od Jana Vilímka | Foto: Wikipedia

Životopis

Vítězslav Hálek se narodil v roce 1835 ve vesnici Dolínek u Mělníka, kde prožil dětství a mládí. Otec se živil jako hostinský. Na přání rodičů začal studovat v Praze kněžský seminář, ale v roce 1847 přestoupil na Akademické gymnázium na Praze 1. Odmaturoval v roce 1855.

Studoval také filologická studia na Karlově univerzitě, na nichž navštěvoval přednášky z filosofie či estetiky, ale obor nedokončil. Rozhodl se pro spisovatelskou dráhu.

Základní údaje

Narození: 5. dubna 1835, Dolínek u Mělníka

Úmrtí: 8. října 1874, Praha

Rodina: manželka Dorota Horáčková, syn Ivan

Humanitní vzdělání a studentské prostředí, v němž bylo mnoho literárních kroužků, v Hálkovi podnítily zájem o literaturu. Psal do několika studentských časopisů a četl klasiky světové literatury, obrozeneckou poezii a podle nich psal lyriku i epiku.

Hálek psal do Národních listů, vydával básně v almanachu Máj, pracoval pro časopis Ruch. V roce 1865 společně s Janem Nerudou obnovil časopis Květy. Roku 1872 převzal a s Nerudou redigoval beletristický týdeník Lumír, který po roce přeměnil v ilustrovanou Zlatou Prahu.

Za manželku si vzal Dorotu Horáčkovou, která byla dcerou advokáta. Měli syna Ivana, který se stal významným lékařem a pedagogem.

Hálek byl nadaný literát, který psal divadelní kritiky, fejetony, povídky, básně, dramata a také epiku. Zemřel v roce 1874 v Praze ve věku 39 let na zánět pohrudnice. Jeho hrob se nalézá v Praze na Vyšehradě.

Dílo Vítězslava Hálka

První verše mu vyšly v roce 1854 v časopise Lumír a jednalo se o baladu Nekřtěncova dušička. Básnická sbírka Alfred (1858), která byla lyrickoepickou skladbou, byla inspirována Máchovým Májem. První lyrickou sbírku vydal v roce 1859 a jmenovala se Večerní písně.

Přehled nejdůležitějších děl

Večerní písně, V přírodě, Pohádky z naší vesnice, Muzikantská Liduška

Sbírka opěvovala lásku a byla napsána zpěvným stylem v pravidelných čtyřveršových strofách v optimistickém duchu. Dílo ho téměř okamžitě proslavilo a podle některých kritiků jej už nikdy nepřekonal.

Přelom 50. a 60. let pro Hálka znamenal angažování se ve škole májovců. Pomáhal sestavovat almanach Máj a sám redigoval druhý (1859), třetí (1860) a čtvrtý (1862) ročník.

V přírodě, XVIII. Tvá ústa sterou písní šumí, jsou mluvou lásky od věků, jež nejkrásněj zní člověku - a přec ti člověk nerozumí. Na rtech tvých sterý úsměv hrává, kam hledneš, jaro vyskočí, kam dýchneš, srdce poskočí - a přec tě člověk nepoznává. V tvých ňadrech zlatá zřídla plují, jež matku písní napájí, kdy v dítku svém sní o ráji - a přec tě lidé nemilují. Ó, těžko víru tomu soudit: po věků dlouhém provodu, mít za vůdkyni přírodu, být člověkem - a přec tak bloudit! úryvek ze sbírky V přírodě

Vítězslav Hálek

Ve stati Básnictví české v poměru k básnictví vůbec (1859) se postavil proti tematickému a ideovému omezování poezie. Chtěl, aby tehdejší literatura zobrazovala člověka se všemi jeho problémy, myšlenkami a city. Také si přál, aby bojovala za jeho přirozená práva.

Třídílná sbírka V přírodě (1872) obsahuje přes 170 básní, které autor opatřil pouze čísly. Verše pochází z posledních let básníkova života, vyznívají přesto optimisticky. Popisuje v ní krajinu Mělníka, častým tématem je jaro.

Pohádky z naší vesnice (1874) vyšly po Hálkově smrti. Obsahují básně o chudých vesničanech a jejich často tragických osudech. Sbírka obsahuje např. téma stáří versus mládí a upozorňuje na sociální nerovnosti.

Hálek je také autorem šesti divadelních dramat, a to Carevič Alexej (1860), Záviš z Falkenštejna (1860), Král Rudolf (1862), Král Vukašín (1862), Sergius Catalina (1863) a Amnon a Tamar (1866), které však nebyly úspěšné. Čerpaly z české i cizí historie a jejich postavy byly záměrnou analogií k problémům 60. let.

Mezi prozaická Hálkova díla patří povídky s vesnickou tematikou, např. Komediant (1861), Muzikantská Liduška (1861), Na statku a v chaloupce (1871), Pod chudým stromem (1872) a Na výminku (1873), které ovšem nedosahují kvalit jeho lyriky. Napsal také společenský román Komediant (1861), jehož hrdinové žijí v období okolo roku 1848.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelci a Libanonci se sešli k mimořádným rozhovorům o námořní hranici

Představitelé Izraele a Libanonu se ve středu sešli k druhému kolu nepřímých rozhovorů o sporné námořní hranici, která pravděpodobně prochází plynovým ložiskem. S odvoláním na sdělení izraelského ministerstva energetiky o tom informovala agentura Reuters.

Jednání, v nichž prostředníka dělají Spojené státy, se uskutečnilo na základně prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) v Nakúře. Mise byla zřízena v roce 1978 a zajišťuje nárazníkovou zónu na izraelsko-libanonské hranici. První kolo rozhovorů trvalo zhruba hodinu a uskutečnilo se 14. října na stejném místě.

Izraelské ministerstvo energetiky dnes uvedlo, že cílem je "dospět k dohodě o demarkaci námořní hranice… v tom smyslu, aby bylo možné v oblasti těžit přírodní zdroje".

Izrael a Libanon neudržují diplomatické vztahy a jsou technicky dlouhodobě ve válečném stavu. Oba státy si nárokují zhruba 860 kilometrů čtverečních Středozemního moře jako svou výlučnou ekonomickou zónu. Spojené státy ve sporu podle AP dělají prostředníka více než deset let. Teprve tento měsíc však obě strany konfliktu přistoupily na formát jednání pod záštitou USA.

Vývoj se odehrává na pozadí prohlubující se libanonské ekonomické krize, která je označována za nejhorší v novodobých dějinách státu. Libanon doufá, že mu naleziště ropy a plynu v jeho teritoriálních vodách pomohou splatit obří dluh, který z něj činí jednu z nejzadluženějších zemí na světě. Izrael již rozvinul těžbu zemního plynu z vrtů ve svých vodách a produkuje dostatek suroviny pro domácí spotřebu i pro export do sousedního Egypta a Jordánska.

Obě strany zdůrazňují, že rozhovory jsou technického rázu a nepředstavují mírový proces.

před 2 hodinami

Turecko pohrozilo týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikaturu dnes zveřejnil na své první stránce francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za "darebáky". Redakce týdeníku na zprávu zatím nereagovala.

"Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře," uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje "nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu". Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování.

Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis "s Erdoganem je v soukromí velká legrace".

Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier dnes uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Çama, který na twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za "podvraťáky".

Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.

V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na twitteru a Erdogana označil za teroristu.

Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.

před 2 hodinami

V Polsku stávkují ženy kvůli omezení interupcí

Polsko dnes po čtyřech letech znovu zažívá stávku žen kvůli omezení možnosti podstoupit interrupci. Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě. K dnešní stávce se připojili studenti vysokých škol a akci podporují opoziční politici. Na různých místech je stejně jako v minulých dnech naplánováno mnoho protestů, které se konají v době, kdy v zemi nebývalým tempem přibývá nakažených koronavirem.

Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spraveldnost (PiS), minulý čtvrtek dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Před fakultní nemocnicí v Krakově se ráno na minutu sešli lékaři a lékařky gynekologicko-porodnického oddělení. Ujistili, že nechtějí opouštět své pacientky, a proto protest uspořádali před začátkem služby.

Gdaňská univerzita na dnešek vyhlásila rektorské volno, výuku zrušily také například některé fakulty Varšavské univerzity. Ve Varšavě jako výraz podpory stávkujícím ženám vozidla městské hromadné dopravy vyjela s vyvěšenými vlajkami Polska a polské metropole.

Starostka Lodži Hanna Zdanowská na svém twitterovém účtu zveřejnila fotku s prázdnou židlí za pracovním stolem s komentářem "Mimo kancelář". Liberální internetový portál gazeta.pl místo několika článků umístil upozornění, že "Tady měl být text, ale stávkujeme".

Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro dnešní pravicový list Gazeta Polska řekl, "otázka přípustnosti přerušení těhotenství vzbuzuje emoce všude na světě, ale rozsah agrese a projevů nenávisti z posledních dnů se nedá ničím ospravedlnit". Šéf PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii covidu-19 budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil portál wyborcza.pl, nález ústavního soudu z minulého týdne nepodporuje 73 procent lidí, 13 procent respondentů s ním souhlasí a 14 procent na něj nemá názor.

Před čtyřmi lety při jednodenní výstražné stávce kvůli potratové politice a přístupu vládnoucích konzervativců k ženským právům vyšly do ulic desetitisíce demonstrantek a demonstrantů.

Další zprávy