Colours of Ostrava

14. 7. 2011 18:37
Colours of Ostrava je multižánrový hudební festival, pořádaný pravidelně v polovině července v Ostravě. V roce 2011 oslavil festival deset let existence.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Kateřina Písačková

Colours of Ostrava je multižánrový hudební festival, pořádaný pravidelně v polovině července v moravskoslezské Ostravě.

Oproti jiným českým festivalům se vyznačuje odvážnější hudební dramaturgií a často na něm vystupují méně známí interpreti z oblasti nezávislé hudby nebo world music.

Colours až do roku 2012 byly jakýmsi "ostravským městským festivalem". Původně se konaly ve Stodolní ulici, na Černé louce a v klubu Boomerang, později došlo ještě k dalšímu rozšíření scén i mimo hlavní areál. S jedenáctým ročníkem se ale festival přesunul do industriálních objektů areálu Dolní oblast Vítkovice.

Ročník 2013

Pokračovalo se v tradici ustavené v předchozím roce, a tak festival zůstal v arálu Vítkovic. Naplánován byl na 18. - 21. července 2013.

Hlavní hvězdou dvanáctého ročníku byla islandská skupina Sigur Rós. Mezi dalšími účinkujícími se našli The Knife, Jamie Cullum, The xx, Tomahawk, Damien Rice, Bonobo či Woodkid.

Ročník 2012

Nejvýraznější novinkou jedenáctého ročníku bylo přesunutí festivalu do industriálních kulis areálu Dolní oblast Vítkovice, kde se festival odehrál ve dnech 12. až 15. července.

Hudební dramaturgií Colours částečně navazovaly na uplynulý ročník a přivedly velká jména alternativní hudební scény. Do vítkovických dolů a hutí tak zavítali monumentální psychedelici The Flaming Lips, hipster "celebrity" Animal Collective, androgyn s výjimečným hlasem Anthony and The Johnsons nebo legendární smyčcový Kronos Quartet.

Hlavní hvězdami festivalu pak byli kanadská zpěvačka Alanis Morisette a vokální improvizátor Bobby McFerrin.

Velký jménem měla být i islandská zpěvačka Björk, ale kvůli onemocnění nevystoupila.

Historie

Během prvního ročníku festivalu, v roce 2002, vystoupilo více než 50 kapel, včetně 14 zahraničních. Festival se odehrál na šesti scénách a navštívilo jej osm tisíc lidí. Zahrály jak evropské, například Transsylvanians nebo Senses, tak i africké kapely - z nich třeba Omar Ka & Fula Band či Africa MMA. Z českých kapel na festivalu vystoupili funkoví Monkey Businness, Buty nebo Richard Krajčo s kapelou Kryštof.

Druhý ročník přinesl již 60 kapel, opět včetně 14 zahraničních - zavítali sem třeba Goran Bregovič & Wedding and Funeral Band, Kosheen, Sheva či exotičtější soubory, například Geoffrey Oryema z Ugandy nebo Te Vaka z Polynesie. Rozrostl se počet scén (na deset) i počet návštěvníků, kterých přišlo devět tisíc.

V lednu 2007 přibyla k letnímu festivalu také jeho dvoudenní zimní varianta, která se uskutečnila v ostravském Paláci kultury (dnes ČEZ Arena). Vystoupili tu, mimo jiné, Boban i Marko Marković Orkestar, Dubioza Kolektiv či čeští Bratři Orffové nebo Tomáš Kočko & Orchestr.

V roce 2012 se festival přesunul z města do památkově chráněného areálu bývalého dolu, železáren a hutí Dolní oblast Vítkovice.

Hlavní hvězdy uplynulých let

Festival se postupně rozrostl na jeden z největších českých festivalů - v roce 2006 zde bylo dokonce 123 hudebních skupin; počet návštěvníků vystoupal až na 25 tisíc (2009 a 2010), čímž se prakticky vyčerpala kapacita areálu. I díky tomu je jeho netradiční line-up každý rok zpestřen o několik zahraničních hvězd.

Ze známých kapel a zpěváků tak v Ostravě vystoupili například Sinead O´Connor (2008), Gipsy Kings (2007), Gogol Bordello (2008), Morcheeba (2009), Jamie Cullum (2009), Stereo MC´s (2009) Jon Aderson (2009), The Cranberies (2010), Iggy Pop & The Stooges (2010), Grinderman (2011) nebo Yann Tiersen (2011).

Ocenění

Colours of Ostrava jsou držitelem cen Anděl za Hudební událost roku v letech 2005 a 2006, které lze označit za zlatou éru festivalu. V anketě ALMA (Akropolis Live Music Awards) získal festival ocenění za nejlepší hudební akci roku, v kategorii koncert / festival, v letech 2004, 2005 a 2006 .

Od roku 2003 je také členem European Forum of Worldwide Music Festivals, neziskové organizace, zavazující se podporovat světovou, etnickou, tradiční a původní kulturu jednotlivých světových národů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy