Colours of Ostrava

14. 7. 2011 18:37
Colours of Ostrava je multižánrový hudební festival, pořádaný pravidelně v polovině července v Ostravě. V roce 2011 oslavil festival deset let existence.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Kateřina Písačková

Colours of Ostrava je multižánrový hudební festival, pořádaný pravidelně v polovině července v moravskoslezské Ostravě.

Oproti jiným českým festivalům se vyznačuje odvážnější hudební dramaturgií a často na něm vystupují méně známí interpreti z oblasti nezávislé hudby nebo world music.

Colours až do roku 2012 byly jakýmsi "ostravským městským festivalem". Původně se konaly ve Stodolní ulici, na Černé louce a v klubu Boomerang, později došlo ještě k dalšímu rozšíření scén i mimo hlavní areál. S jedenáctým ročníkem se ale festival přesunul do industriálních objektů areálu Dolní oblast Vítkovice.

Ročník 2013

Pokračovalo se v tradici ustavené v předchozím roce, a tak festival zůstal v arálu Vítkovic. Naplánován byl na 18. - 21. července 2013.

Hlavní hvězdou dvanáctého ročníku byla islandská skupina Sigur Rós. Mezi dalšími účinkujícími se našli The Knife, Jamie Cullum, The xx, Tomahawk, Damien Rice, Bonobo či Woodkid.

Ročník 2012

Nejvýraznější novinkou jedenáctého ročníku bylo přesunutí festivalu do industriálních kulis areálu Dolní oblast Vítkovice, kde se festival odehrál ve dnech 12. až 15. července.

Hudební dramaturgií Colours částečně navazovaly na uplynulý ročník a přivedly velká jména alternativní hudební scény. Do vítkovických dolů a hutí tak zavítali monumentální psychedelici The Flaming Lips, hipster "celebrity" Animal Collective, androgyn s výjimečným hlasem Anthony and The Johnsons nebo legendární smyčcový Kronos Quartet.

Hlavní hvězdami festivalu pak byli kanadská zpěvačka Alanis Morisette a vokální improvizátor Bobby McFerrin.

Velký jménem měla být i islandská zpěvačka Björk, ale kvůli onemocnění nevystoupila.

Historie

Během prvního ročníku festivalu, v roce 2002, vystoupilo více než 50 kapel, včetně 14 zahraničních. Festival se odehrál na šesti scénách a navštívilo jej osm tisíc lidí. Zahrály jak evropské, například Transsylvanians nebo Senses, tak i africké kapely - z nich třeba Omar Ka & Fula Band či Africa MMA. Z českých kapel na festivalu vystoupili funkoví Monkey Businness, Buty nebo Richard Krajčo s kapelou Kryštof.

Druhý ročník přinesl již 60 kapel, opět včetně 14 zahraničních - zavítali sem třeba Goran Bregovič & Wedding and Funeral Band, Kosheen, Sheva či exotičtější soubory, například Geoffrey Oryema z Ugandy nebo Te Vaka z Polynesie. Rozrostl se počet scén (na deset) i počet návštěvníků, kterých přišlo devět tisíc.

V lednu 2007 přibyla k letnímu festivalu také jeho dvoudenní zimní varianta, která se uskutečnila v ostravském Paláci kultury (dnes ČEZ Arena). Vystoupili tu, mimo jiné, Boban i Marko Marković Orkestar, Dubioza Kolektiv či čeští Bratři Orffové nebo Tomáš Kočko & Orchestr.

V roce 2012 se festival přesunul z města do památkově chráněného areálu bývalého dolu, železáren a hutí Dolní oblast Vítkovice.

Hlavní hvězdy uplynulých let

Festival se postupně rozrostl na jeden z největších českých festivalů - v roce 2006 zde bylo dokonce 123 hudebních skupin; počet návštěvníků vystoupal až na 25 tisíc (2009 a 2010), čímž se prakticky vyčerpala kapacita areálu. I díky tomu je jeho netradiční line-up každý rok zpestřen o několik zahraničních hvězd.

Ze známých kapel a zpěváků tak v Ostravě vystoupili například Sinead O´Connor (2008), Gipsy Kings (2007), Gogol Bordello (2008), Morcheeba (2009), Jamie Cullum (2009), Stereo MC´s (2009) Jon Aderson (2009), The Cranberies (2010), Iggy Pop & The Stooges (2010), Grinderman (2011) nebo Yann Tiersen (2011).

Ocenění

Colours of Ostrava jsou držitelem cen Anděl za Hudební událost roku v letech 2005 a 2006, které lze označit za zlatou éru festivalu. V anketě ALMA (Akropolis Live Music Awards) získal festival ocenění za nejlepší hudební akci roku, v kategorii koncert / festival, v letech 2004, 2005 a 2006 .

Od roku 2003 je také členem European Forum of Worldwide Music Festivals, neziskové organizace, zavazující se podporovat světovou, etnickou, tradiční a původní kulturu jednotlivých světových národů.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

Další zprávy