Antonín Sova

30. 11. 2014 19:13
Antonín Sova byl český básník a prozaik. Jeho dílo bylo ovlivněno symbolismem a impresionismem.
Antonín Sova jako maturant
Antonín Sova jako maturant | Foto: Wikipedia

Životopis

Antonín Sova se narodil v roce 1864 v jihočeském Pacově do rodiny venkovského učitele a regenschoriho. O dva roky později se rodina přestěhovala do nedalekého Lukavce, kde Sova strávil dětství.

Při svých toulkách procházel jihočeskou přírodou, v níž si zamiloval rybníky a zapadlá místa, což ovlivnilo jeho básnickou tvorbu. Smrt jeho matky v roce 1878 pro něj byla tragickou událostí.

Gymnázium studoval nejdříve v Pelhřimově, Táboře a od roku 1880 v Písku. Již během studií publikoval verše v pražských časopisech. První básnické pokusy autora ovlivnila tvorba Jaroslava Vrchlického a Josefa Václava Sládka. První verše mu vyšly v roce 1883 pod pseudonymem Ilja Georgov, který používal ještě několik let.

Po neshodách s otcem se přestěhoval v roce 1885 do Prahy, kde studoval práva. Finanční situace ho však přinutila k tomu, aby se vrátil do Lukavce a odešel z vysoké školy. V roce 1898 se stal ředitelem městské knihovny v Praze a v pozici zůstal až do roku 1920. Zemřel roku 1928 v Pacově na bolestivou míšní chorobu.

Dílo Antonína Sovy

Sova je představitelem moderny a jeho dílo je ovlivněno impresionismem, symbolismem a realismem. V pozdějších dílech se zaměřil na přírodní a milostnou lyriku.

Jeho verše jsou mnohdy intimní, velice citlivé a upřímné. Symbolika je relativně snadno identifikovatelná, neboť se pojí s konkrétní realitou. Při popisování krajiny používal vjemy zachycené sluchem, zrakem i hmatem.

Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy? Když ona přišla na můj sad, vše právě odkvétalo. Tak nevrle a tulácky v obzoru slunce spalo. Ó, proč tak pozdě? řek jsem k ní. Poslední slunce na sítí, zvony mi v mlhách umlkly, jsou ptáci v travách ukrytí, mé louky teskní vůní mdlou a vody sešeřeny jsou a přes přívozy stíny jdou a všecko planou je už hrou. Že do daleka odplout chci kams na zelené ostrovy a zdvihám vlajky na stožár a bílé plachty, lanoví. Vás tenkrát z jara čekal jsem... V obzoru modrý zvučel jas. Já napjal struny z paprsků, by echem chyt se v nich váš hlas. úryvek ze sbírky Ještě jednou se vrátíme

Antonín Sova

Někdy se Sovovi říká "básník podzimu", protože v jeho lyrice je patrná melancholie a určitá tesknost. Milostnou poezii také často kombinoval s obrazy přírody. První básnická sbírka mu vyšla v roce 1890 a nesla název Realistické sloky. Ve sbírce jsou výjevy z všedního života a krátké anekdotické příběhy. Patrná je i ironizace prostředí pražských salonů a plesů.

Mezi nejznámější patří sbírka Květy intimních nálad (1891), která obsahuje impresionistickou přírodní lyriku. V roce 1893 vychází podobně laděná sbírka Z mého kraje.

Symbolismus je patrný ve Zlomené duši (1896), která je psána volným veršem. Vybouřené smutky (1897) a Ještě jednou se vrátíme (1900) jsou také symbolistickými sbírkami. Ve sbírce Zpěvy domova (1918) reaguje na první světovou válku a píše o svém odporu k ní.

Ve 20. letech mu vychází sbírky Krvácející bratrství (1920), Básníkovo jaro (1921), Jasná vidění (1922), Naděje a bolesti (1924). Jednou z nejznámějších Sovových básní je Kdo vám tam zcuchal tmavé vlasy? Tu recitoval a nahrál oblíbený český herec Zdeněk Štěpánek.

Sova je také autorem několika prozaických děl. V roce 1902 napsal Ivův román. Následovala díla Výpravy chudých (1903) nebo Pankrác Budecius, kantor (1916), který vyprávěl o venkovském učiteli z konce 18. století.

 

Právě se děje

před 37 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy