Jaroslav Vrchlický

6. 7. 2014 10:00
Básník, spisovatel, dramatik Jaroslav Vrchlický je autorem děl jako Noc na Karlštejně, Okna v bouři a Zlomky epopeje.
Foto: Aktuálně.cz

Životopis

Rodné jméno Jaroslav Vrchlického je Emil Frída (vznik pseudonymu je připisován příteli Josefu Thomayerovi). Narodil se v únoru 1853 v Lounech, ale ještě před složením maturity pobýval v různých městech. Dopad na něj měl pobyt v Ovčárech u Kolína u strýce faráře, který podněcoval Vrchlického další rozvoj. Střední školu studoval ve Slaném, v Praze a maturitu dělal v Klatovech.

Základní údaje

Narození: 17. února 1853, Louny

Úmrtí: 9. září 1912, Domažlice

Rodina: manželka Ludmila (rozená Podlipská), dcera Eva

Následovala teologická studia v arcibiskupském semináři v roce 1872, která po roce zaměnil za studium na filosofické fakultě, kde se kromě filosofie a historie zabýval románskými jazyky. Po třech letech vysokoškolského studia získal možnost vycestovat do Itálie, kde po dobu jednoho roku působil jako vychovatel v domě hraběte Montecuccoli-Laderchiho. Pobyt v tomto prostředí značně ovlivnil jeho umělecké poznání světa, projevoval se jak poezií nesvázanou národními hranicemi, tak inspirací v románských autorech poezie.

Už v roce 1873 se v Umělecké besedě seznámil se Sofií Podlipskou, s jejíž dcerou Ludmilou se v roce 1879 oženil.

Po italské cestě se v Čechách stal výraznou tváří v tiskovinách Světozor, Pokrok a Hlas národa. Psával často o divadle. Působil jako tajemník v České technice a České akademii věd a umění. V roce 1893 byl jmenován profesorem všeobecné literatury na Univerzitě Karlově. V roce 1901 byl jmenován do panské sněmovny.

Už od devadesátých let byl jeho soukromý i veřejný život poznamenán konflikty. Původně šťastné manželství se dostalo do krize a nové generace umělců kritizovali jeho tvorbu. Další literární činnost mu ale hlavně překazila mozková mrtvice, kterou utrpěl v roce 1908. Nemohl psát ani číst. Zemřel v roce 1912, pochován je na Vyšehradě.

Dílo Jaroslava Vrchlického

Za svého života vytvořil Vrchlický 270 publikací a je řazen jako významný představitel mezi lumírovce. Přestože byl mnohostranný autor, převážnou část jeho tvorby tvoří epická a lyrická poezie, ale zároveň nejznámější zůstávají jeho díla dramatická. Jeho zájem o románskou literaturu vyústil několik teoretických prací - Poezie francouzské nové doby, Poezie italské nové doby. Byl velmi činný v překladatelské oblasti a zasloužil se o převedení mnoha významných světových děl do českého jazyka - např. Faust, Tři mušketýři nebo Božská komedie. Opět platí jeho orientace na francouzské a italské autory.

Přehled nejdůležitějších děl

Poezie: Zlomky epopeje, Okna v bouři, Brevíř moderního člověka, Duch a svět

Drama: Hippodamie, Noc na Karlštějně

První sbírkou básní byla knížka Z hlubin publikovaná už v roce 1875, podstatná byla ale až v roce 1878 sbírka Duch a svět. Nejvýraznější dílo nazvané Zlomky epopeje vydává po třech letech práce v roce 1886 a je svou dějinnou linearitou obrazu lidstva přirovnávána k dílu Victora Huga Legenda věků. Zároveň se prosté historii vymezuje důrazem na legendy a mýty, ale nesouvislé propojení jednotlivých skladeb podporuje i množství lyrických básní a subjektivních reflexí. V úvodní části v básni Poezie vytváří paralelu mezi poezií a ptákem, na jehož křídlech se může tvůrce nechat vznést.

Z epických skladeb osmdesátých let lze zmínit Hilarion, Poutí k Eldoradu a Twardowski. V devadesátých letech vydal Brevíř moderního člověka, v němž obhajuje svůj umělecký postoj vůči realismu, v Bodláčí z parnasu zase převládá sarkasmus.

Ne, Bože, více štěstí! Jen klid, jen klid, jen klid! Železnou rozbils pěstí, co mohlo plát a kvésti, mou myšlenku i cit. Já více nechci štěstí, jen klid! jen klid! jen klid!" ze sbírky Okna v bouři

Jaroslav Vrchlický

Před devadesátými lety se datují také jeho nadšené lyrické skladby - Sny o štěstí (1876), Dojmy a rozmary (1880), Jak táhla mračna (1885), Hudba v duši (1886) nebo Motýli všech barev (1887). Následovalo období rozčarování v dílech Hořká jádra (1889), Okna v bouři (1894), Strom života (1909) nebo Meč Damoklův (1913).

V dramatické tvorbě pro divadelní zpracování vyčnívá Noc na Karlštejně z roku 1884, veselohra, která je dnes známá hlavně prostřednictvím stejnojmenného filmu Zdeňka Podskalského. Příznačně se i jeho další komediální hry vztahovaly k historii.

Zásadní je potom trilogie Hippodamie tvořená částmi Námluvy Pelopovy (1890), Smír Tantalův (1891) a Smrt Hippodamie (1891) . Melodramatický ráz spojený s hudbou Zdeňka Fibicha vytvářel osudový nádech antických mýtů. K českým kořenům se obracel v dramatech Drahomíra, Bratři a Knížata.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy