Štětí

28. 11. 2015 12:51
Město Štětí leží na pravém břehu řeky Labe na samé jihovýchodní hranici Ústeckého kraje. Do Prahy je to necelých 50 km jižně a do Mělníka jen 16 km. Východní část území spravovaného městem, je součástí Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Kokořínsko, založené r. 1976. Nevysokou dominantou okolí Štětí je čedičový kopec Špičák (280 m).
Radnice ve Štětí
Radnice ve Štětí | Foto: Wikimedia

Historie

První zmínku o městě nalézáme u kronikáře Hájka z Libočan, kdy prý bylo zaplaveno v roce 1203, avšak tato zmínka je neprůkazná. Skutečně doložitelné listiny pocházejí z roku 1312. Pečeť a znak města pochází z roku 1542 a českou podobu jména Štětí z roku 1572.

Základní údaje

Rozloha: 53,85 km2

Počet obyvatel: 8 893

Kraj: Ústecký

Okres: Litoměřice

Starosta: Tomáš Ryšánek (ČSSD)

PSČ: 411 08

Ve středověku bylo městečko Štětí skoro 550 let úzce spjato s osudy mělnického panství. Za ta léta se vytvořila silná vazba k městu a zámku Mělník.
 
Za třicetileté války bylo město několikrát dobyto a vypleněno vojsky obou stran. Po skončení konfliktu osídlili celou oblast němečtí přistěhovalci a město získalo německý charakter i jméno Wegstädtl. Štětí bylo stiženo mnohokrát živelnými pohromami. Velké požáry střídaly mnohé povodně, roku 1803 přišla epidemie cholery.

Po 2. světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto do Německa a Štětí se svým okolím opět osídlili Češi.

Poslední období města Štětí je spojeno s papírnami, které byly založeny 1. ledna 1949 jako národní podnik Papírny Štětí, tehdy největší v Evropě. Z toho vzniklo spojení „Štětí-město papíru“. Nyní se v areálu nachází několik firem zajišťujících výrobu různých druhů papíru a největší tuzemský výrobce papíru Mondi Štětí a. s. V areálu papíren je i velmi významná městská prádelna, která díky dobré kvalitě zakázkového praní prádla a kůží má ve své klientele také přední pražské i regionální nemocnice.

Turistické zajímavosti a kulturní akce

Z architektonických památek jsou hlavní kostel svatých Šimona a Judy, fara a kaple Nejsvětější trojice.

Nově byla v září 2015 přidána na národní seznam chráněných památek Kaple Narození svatého Jana Křtitele v blízkých Počeplicích. Tam také stojí barokní solnice, kam museli sedláci dovážet sůl z Prahy v rámci robotní povinnosti. Barokní budova solnice je dodnes nejvýznačnější stavbou ve vsi. V Radouni stojí kaple svatého Floriána a také jeho socha. Chráněnou památkou je tam i židovský hřbitov, bohužel jen částečně zachovalý.

Známé jsou závody v sousedních Račicích. V době výstavby závodiště a v prvých letech jeho provozu byla obec Račice integrovanou součástí města Štětí, ale po roce 1990 se opět osamostatnila. Račický veslařský kanál patří svým provedením mezi evropskou špičku a několikrát se na něm konalo i mistrovství světa ve veslování a kanoistice.

Významnou kulturní událostí je pořádání Festivalu dechových orchestrů, zkráceně nazývaných FEDO, které ve dvouletých intervalech zajišťuje město Štětí. Tento festival je po Kmochově Kolínu druhým nějvětším svého druhu v České republice. Město pořádá i další kulturní podniky, např. country festival Štětský tuplák a Rockový kotrmelec.
 
Instituce ve Štětí

Městský úřad Štětí tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.
Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Štětí patří do obvodu Okresního soudu v Litoměřicích. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.
Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Územní pracoviště Finančního úřadu pro Štětí se nachází v Litoměřicích. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.
Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Štětí kontaktní pracoviště.
Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy