Litoměřice

13. 8. 2014 12:36
Litoměřice jsou okresním městem Ústeckého kraje, s nímž se pojí jméno Karla Hynka Máchy.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře na jižním úpatí Českého středohoří. Díky teplému klimatu se na Litoměřicku odedávna pěstuje vinná réva.

Historie:

Litoměřice patří mezi nejstarší česká města. První písemná zmínka pochází z počátku 13. století. Díky své výhodné poloze bylo město důležitým obchodním centrem, a to zejména pro lodní dopravu, jelikož Litoměřicemi proplouvali obchodníci mířící do německých Drážďán. Litoměřice tak byly ve středověku jedním z nějdůležitějších přístavů na Labi.

Základní údaje

Rozloha: 17,99 km²

Počet obyvatel: 24 316

Kraj: Ústecký

Okres: Litoměřice

Starosta: Ladislav Chlupáč

PSČ: 412 01

V roce 1655 se město stalo centrem nově zřízené litoměřické diecéze. V převážně českých Litoměřicích se v 17. století začalo usazovat německé obyvatelstvo. Během třicetileté války (1618 až 1648) město značně utrpělo a řada jeho domů byla zničena. Po válečných útrapách se Litoměřice v 18. století hospodářsky opět zvedly a staly se centrem vinařství a pivovarnictví. Devatenácté století se pojí zejména se jménem Karla Hynka Máchy, který do města přišel v roce 1836 a po krátké době zde zemřel. Přestože Mácha v Litoměřicích strávil pouze čtyřicet dní, město dodnes žije památkou tohoto geniálního básníka. V roce 1874 byly Litoměřice s okolními městy spojeny železnicí. Narozdíl od jiných měst však nebyly výrazně zasaženy průmyslovou velkovýrobou.

Počátek 20. století se v Litoměřicích vyznačoval národnostními konflikty mezi Čechy a Němci. Ke konci první světové války zesílily snahy německých nacionalistů o odtržení od českého vnitrozemí, a tak vyhlásili provincie Deutschböhmen. Vládu nad městem však záhy převzal litoměřický Národní výbor.

V roce 1938 připadlo město podle Michovské dohody jako součást Sudet nacistickému Německu. V říjnu 1938 byly z iniciativy tehdejšího guvernéra Národní banky Československé Karla Engliše Máchovy tělesné ostatky exhumovány a převezeny do Prahy. Druhý Máchův pohřeb 7. května 1939 na vyšehradském hřbitově se stal národní manifestací proti nacismu. Po druhé světové válce došlo, jako v dalších částech pohraničí, k odsunu německého obyvatelstva a město bylo znovuosidlováno českým obyvatelstvem přicházejícím hlavně z Poohří.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Historické centrum města tvoří Mírové náměstí s architektonicky cennými stavbami. Nejstarší domy jsou gotické, další pocházejí z období renesance a baroka.

Katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích
Katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích | Foto: wikipedia.org

Historické jádro Litoměřic bylo v roce 1978 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Mezi významné památky patří katedrála sv. Štěpána ze 17. století. Nedaleko Litoměřic se nachází pevnostní město Terezín, které za druhé světové války sloužilo jako židovské ghetto.

Vedle historických zajímavostí město nabízí také kulturní vyžití. V Litoměřicích se nachází kamenné divadlo Karla Hynka Máchy, Vlastivědné muzeum v Litoměřicích nebo Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích. Každé září město pořádá Litoměřické vinobraní a veletrh Zahradu Čech.

Instituce v Litoměřicích:

Městský úřad Litoměřice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Litoměřicích se nachází v ulici Na Valech. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Litoměřicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkazy na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Litoměřicích kontaktní pracoviště.

Odkazy na kontakty.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy