Litoměřice

13. 8. 2014 12:36
Litoměřice jsou okresním městem Ústeckého kraje, s nímž se pojí jméno Karla Hynka Máchy.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře na jižním úpatí Českého středohoří. Díky teplému klimatu se na Litoměřicku odedávna pěstuje vinná réva.

Historie:

Litoměřice patří mezi nejstarší česká města. První písemná zmínka pochází z počátku 13. století. Díky své výhodné poloze bylo město důležitým obchodním centrem, a to zejména pro lodní dopravu, jelikož Litoměřicemi proplouvali obchodníci mířící do německých Drážďán. Litoměřice tak byly ve středověku jedním z nějdůležitějších přístavů na Labi.

Základní údaje

Rozloha: 17,99 km²

Počet obyvatel: 24 316

Kraj: Ústecký

Okres: Litoměřice

Starosta: Ladislav Chlupáč

PSČ: 412 01

V roce 1655 se město stalo centrem nově zřízené litoměřické diecéze. V převážně českých Litoměřicích se v 17. století začalo usazovat německé obyvatelstvo. Během třicetileté války (1618 až 1648) město značně utrpělo a řada jeho domů byla zničena. Po válečných útrapách se Litoměřice v 18. století hospodářsky opět zvedly a staly se centrem vinařství a pivovarnictví. Devatenácté století se pojí zejména se jménem Karla Hynka Máchy, který do města přišel v roce 1836 a po krátké době zde zemřel. Přestože Mácha v Litoměřicích strávil pouze čtyřicet dní, město dodnes žije památkou tohoto geniálního básníka. V roce 1874 byly Litoměřice s okolními městy spojeny železnicí. Narozdíl od jiných měst však nebyly výrazně zasaženy průmyslovou velkovýrobou.

Počátek 20. století se v Litoměřicích vyznačoval národnostními konflikty mezi Čechy a Němci. Ke konci první světové války zesílily snahy německých nacionalistů o odtržení od českého vnitrozemí, a tak vyhlásili provincie Deutschböhmen. Vládu nad městem však záhy převzal litoměřický Národní výbor.

V roce 1938 připadlo město podle Michovské dohody jako součást Sudet nacistickému Německu. V říjnu 1938 byly z iniciativy tehdejšího guvernéra Národní banky Československé Karla Engliše Máchovy tělesné ostatky exhumovány a převezeny do Prahy. Druhý Máchův pohřeb 7. května 1939 na vyšehradském hřbitově se stal národní manifestací proti nacismu. Po druhé světové válce došlo, jako v dalších částech pohraničí, k odsunu německého obyvatelstva a město bylo znovuosidlováno českým obyvatelstvem přicházejícím hlavně z Poohří.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Historické centrum města tvoří Mírové náměstí s architektonicky cennými stavbami. Nejstarší domy jsou gotické, další pocházejí z období renesance a baroka.

Katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích
Katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích | Foto: wikipedia.org

Historické jádro Litoměřic bylo v roce 1978 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Mezi významné památky patří katedrála sv. Štěpána ze 17. století. Nedaleko Litoměřic se nachází pevnostní město Terezín, které za druhé světové války sloužilo jako židovské ghetto.

Vedle historických zajímavostí město nabízí také kulturní vyžití. V Litoměřicích se nachází kamenné divadlo Karla Hynka Máchy, Vlastivědné muzeum v Litoměřicích nebo Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích. Každé září město pořádá Litoměřické vinobraní a veletrh Zahradu Čech.

Instituce v Litoměřicích:

Městský úřad Litoměřice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Litoměřicích se nachází v ulici Na Valech. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Litoměřicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkazy na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Litoměřicích kontaktní pracoviště.

Odkazy na kontakty.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy