Soul

13. 10. 2014 14:23
„Asijský tygr“, tak je nazýváno hlavní město Korejské republiky, jinak také Jižní Koreje.
Foto: Thinkstock

Soul je jedním z nejlidnatějších měst světa, kde můžete mezi historickými paláci obdivovat jezírka s lotosovými květy a na každém kroku si uvědomovat, jak vypadá prosperující stát.

Soul - základní údaje

Název: Soul   

Stát: Jižní Korea

Počet obyvatel: 10 400 000

Rozloha: 605 km²

Nadmořská výška: 80 m.n.m.

Hustota obyvatel: 17 000 obyv./km²

Náboženství: křesťanství a buddhismus

Telefonní předvolba: +82

Hlavní město Korejské republiky se nachází na západním pobřeží země, která se rozprostírá na jižní části Korejského poloostrova. V minulosti město prošlo několika válečnými konflikty, z nich nejvíce jej poznamenala válka se Severní Koreou. Země vyšla z korejské války poničená na těle i duchu, přesto se jí podařilo díky rychlému ekonomickému růstu zotavit do dnešní podoby. Soul je dnes totiž takovou prominentní adresou, kterou si do svých sídel uvádějí podnikatelé. Proč také nebýt součástí metropole, která je centrem vzdělání, politiky i obchodu. A navíc tak nevtíravým způsobem kombinuje moderní budovy ze skla a oceli s královskými paláci, chrámy a kamennými branami.

Několik památek Soulu je zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Město také dodnes těží z toho, že se zde v roce 1988 konaly letní olympijské hry. Díky tomu totiž město prošlo velkou rekonstrukcí včetně posílení systému městské hromadné dopravy. Dalším úspěchem bylo konání mistrovství světa ve fotbale 2002. Hlavní krása Soulu ale paradoxně spočívá v jeho hornatém povrchu. Díky tomu bylo v minulosti upuštěno od mnoha zástav a město tak dodnes kloubí civilizaci s krásnou přírodou.

Historie

Počátky dnešního města Soul nás zavedou až do roku 18 př. n. l., kdy došlo k prvnímu osídlení. V 8. století se mu říkalo Hanjang, ve 12. století Jangdzu. Tehdy sloužil jako příležitostné sídlo krále. Na počátku 14. století se název vrátil k Hanjang-bu a město bylo tehdy uznáno jako vojenské a administrativní středisko. V roce 1394 se stalo hlavním městem království Čoson a bylo přejmenováno na Hansongbu.

V 16. století napadli Soul Japonci a v roce 1636 připojili Koreu ke své říši Mandžuové. Po skončení čínsko-japonské války v roce 1895 byla Šimonoseckou mírovou smlouvu ukončena nadvláda Číny nad Koreou a konečně vzniklo Korejské království s hlavním městem Soul. V roce 1910 však zemi napadlo Japonsko a okupace trvala až do konce druhé světové války, kdy byla země osvobozena americkou armádou.

V roce 1948 byl Korejský poloostrov rozdělen podél 38. rovnoběžky na severní a jižní část, kde byly ustanoveny dva oddělené státy. Severní Korea však dva roky na to překročila hranice a započala válku, která skončila uzavřením míru v roce 1953. V 60. a 70. letech zde proběhla obrovská výstavba poničených částí města, která vyvrcholila modernizací v 80. letech, těsně před konáním olympiády.

Turistické zajímavosti

Soul, palác Kjongbokkung
Soul, palác Kjongbokkung | Foto: Thinkstock

Hlavní tepnou a historickým centrem města je okolí královských paláců Kjongbokkung, Čchangdokkung a Čchangjonggung. První z nich byl založen v roce 1395 po ustanovení dynastie Čoson a sloužil jako sídlo korejských králů až do 16. století, kdy byl vypálen a zničen během války s Japonskem. Jelikož byl tehdy královskou rodinou používán nejvíce, bylo královské sídlo přemístěno do nedalekých paláců Čchangdokkung a Čchangjonggung, jež byly válkou víceméně ušetřeny. K rekonstrukci původního paláce došlo až v 19. století a z původních 500 budov a 300 místností hlavního křídla nebyla zachována ani desetina. Dnes se zde nacházejí dvě muzea a několik zachovaných pavilonů.

V paláci Čchangdokkung je zachován nejstarší kamenný most v Koreji z roku 1411 a nachází se zde tzv. Tajná zahrada určená k rozjímání. S posledním palácem Čchangjonggung je propojen palácovými zahradami. V něm se nachází původní trůnní sál z roku 1616 a pohřební desky králů a královen období Čoson. Za zmínku stojí také největší klášter v Soulu Čongjesa, postaven za japonské okupace v roce 1938. Obdivovat zde můžete nástěnné malby z Buddhova života, jemuž je stavba zasvěcena.

Na seznamu UNESCO je zapsán také chrám Sokuram grotto, který je postaven z bílé žuly a je považován za nejkrásnější chrám v Asii. Z moderní architektury pak stojí za návštěvu Soul Tower (oficiálně CJ Seoul Tower), postavená v roce 1969 na hoře Namsan. Měří 236 metrů a slouží jako vysílač, rozhledna a restaurace.

Počasí

Klima v Soulu je považováno za mírné se čtyřmi zřetelně oddělenými ročními obdobími. Jediným překvapivým faktem je to, jak velké teplotní rozdíly jsou mezi létem a zimou. V létě totiž vzduch ohřívají větry z jižního Pacifiku a dosahují až 35 stupňů. V zimě vane studený vítr ze Sibiře a teplota klesá k mínus 15 stupňům. Nejvhodnější dobou pro návštěvu jsou tak spíše letní měsíce, nejlépe však květen, červen, září a říjen, kdy teploty nejsou tak vysoké a také nehrozí časté srážky, jako je tomu zejména v červenci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 14 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy