Jižní Korea

8. 11. 2016 14:55
Korejská republika je stát ve východní Asii rozkládající se na jižní polovině Korejského poloostrova.
Vlajka Jižní Koreje - sport
Vlajka Jižní Koreje - sport | Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Jižní Korea je země sevřená mezi dvěma velkými sousedy Čínou a Japonskem. Ze západu je omývána vodami Žlutého moře, na východě vodami Japonského moře. Největším a zároveň hlavním městem je Soul.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Soul
Rozloha: 98 480 km²
Nejvyšší bod: Halla-san (1950 m n. m.)
Časové pásmo: +9
Světadíl: Asie
Počet obyvatel: 50 mil.
Hustota zalidnění: 492 ob. / km²
Jazyk: korejština
Národnostní složení
Náboženství: bez vyznání je asi 50 %, křesťané 26 %, buddhisté 26 %
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 15. srpna 1945 (nezávislost na Japonsku)
Měna: jihokorejský won

Po většinu známé historie byl Korejský poloostrov jediným politickým prostorem, kde podle legendy už před více než čtyřmi tisíci let vzniklo první korejské království Kočoson. Údajně bylo založeno vyslancem nebes Tangunem v roce 2333 př. n. l. Na konci 2. st. př. n. l. vznikla malá korejská království, která spolu válčila. Od 1. století n. l. nastalo na Korejském poloostrově období tří království. Od roku 698 do roku 926 trvalo období severního a jižního státu (Sjednocená Sillia a Parhe). V období dynastie Korjo vznikaly první zákony a docházelo k rozkvětu státu a kultury.  Po převratu v roce 1388 vznikla dynastie Čoson a král Sedžong Veliký provedl četné reformy a nechal vytvořit korejskou abecedu hangul, která se používá dodnes. Království Čoson bylo velmi poznamenáno japonskou invazí a útoky Mandžuů na počátku 17. století.

Následující století se soustředilo na vnitřní obnovu a nápravu škod, které během konfliktů vznikly. Tradičním společenstvím otřásalo pronikání západních myšlenek a učení. Korea se proto v roce 1860 uzavřela a odmítala veškeré snahy západních mocností k navázání kontaktů. Na přelomu 19. a 20. století vzniklo Korejské císařství po čínsko – japonské válce. Japonsko upevnilo své pozice v Soulu a na scéně se objevilo Rusko. V r. 1904 Japonsko nečekaně napadlo ruskou základnu v Port Arthuru a obě země vstoupily do války. Rusko-japonská válka měla poměrně krátké trvání a byla dalším drtivým vítězstvím Japonců. Již v prvních letech po anexi (1910) začali Korejci projevovat až do roku 1945 odpor. Během 2. světové války se stala Korea vojenskou základnou Japonska, byla zdrojem potravin a pracovní síly.  Po ukončení druhé světové války se Korea stala oblastí zájmu dvou světových mocností – USA a Sovětského svazu.

V roce 1948 byla Korea v místě 38. rovnoběžky rozdělena na dva státy – Korejskou lidově demokratickou republiku a Korejskou republiku. Napětí mezi oběma státy vyústilo v roce 1950 v korejskou válku, která skončila v roce 1953, ale formálně jsou stále obě země ve válečném stavu. Následná historie Jižní Koreje je poznamenána obdobími střídání demokratických a autokratických vlád. Civilní vlády jsou obvykle číslovány od první republiky až po současnou šestou republiku. První republika, která byla po svém založení demokratická, se stávala čím dál více autokratickou, až nakonec v roce 1960 padla. Druhá republika byla silně demokratická, ale během méně než jednoho roku byla svržena a nahrazena autokratickým vojenským režimem. Třetí, čtvrtá a pátá republika byly demokratické, ale jsou často považovány za pokračování vojenské vlády. V roce 1987 došlo k nástupu šesté republiky a stabilizaci země v liberální demokracii. Dnes je Jižní Korea plně vyspělým státem s ekonomikou světového významu.

Hospodářství

Jižní Korea se vyvinula z výrobce levných produktů ve výrobce vlastních technologií a značek především v automobilovém a elektrotechnickém průmyslu a posléze také ve stavbě lodí i výrobě železa a oceli. Zdrojem dalšího důležitého vývozního artiklu je rybolov provozovaný jednou z největších rybářských flotil na světě. Loví se ryby a mořské řasy. Méně důležitou roli hraje zemědělství.  Významné je pěstování obilovin, chov skotu a drůbeže. Nejvyšší je podíl služeb.

Obyvatelstvo a náboženství

Většina obyvatel Jižní Koreje jsou Korejci. Jedinou menšinou jsou Číňané. Podle statistik se téměř polovina obyvatel nehlásí k žádnému náboženství. Početně nejvíce zastoupeným náboženstvím je křesťanství, k němuž se hlásí necelých 30 % obyvatel (z toho asi 2/3 protestantů a 1/3 katolíků) a až po něm následuje tradičnější budhismus (necelých 23 %).

Politický systém

Zajímavosti

  • I když leží Jižní Korea na poloostrově, je od pevniny zcela odříznuta. Mezi ní a pevninskou Asií totiž leží Severní Korea a hranice mezi dvěma státy, které se vzájemně neuznávají, je nejpřísněji střeženou dělicí čárou světa.

Korejská republika je zřízením prezidentskou republikou. Hlavou státu a zároveň nejvyšším představitelem výkonné moci je prezident, volený ve všeobecných volbách na jedno volební období každých pět let. Prezident jmenuje premiéra a celý vládní kabinet, který musí odsouhlasit parlament. Druhou složkou moci je jednokomorový parlament Kukhwe. Zástupci do korejského parlamentu (299 míst) jsou voleni ve všeobecných volbách, které se konají každé 4 roky.

Dovolená a cestování

Korea je úchvatnou zemí s dlouhými písečnými plážemi, typickými památkovými oblastmi a také svébytnou kulturou. Členitý reliéf poloostrova je nesmírně bohatý na přírodní krásy, pokroucené borovice na skalách, rozeklané skalní soutěsky. Návštěvníkům nabízí tajuplné buddhistické kláštery, prakticky nedotčené hory, ale i nezaměnitelnou výbornou kuchyni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy