Republika Kongo

31. 1. 2017 11:14
Republika Kongo často označovaná jako Kongo (Brazzaville) či Kongo-Brazzaville je prezidentská republika ve střední Africe. Hlavním městem je Brazzaville.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Kongo se rozprostírá po obou stranách rovníku, na západním břehu řeky Kongo, od pobřeží Atlantického oceánu až do středu afrického kontinentu mezi Gabonem, Středoafrickou republikou, Kamerunem a Demokratickou republikou Kongo.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Brazzaville
Rozloha: 342 000 km²
Nejvyšší bod: Mont Nademba (1020 m n. m.)
Časové pásmo: +1
Světadíl: Afrika
Počet obyvatel: 4,7 mil.
Hustota zalidnění: 13,8 ob. / km²
Jazyky: francouzština, kikonga, lingala
Národnostní složení: Kongové (48 %), Sangha, Teke, Mboši
Náboženství: křesťanství, animismus
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 15. srpna 1960 (nezávislost na Francii)
Měna: CFA frank

Původními obyvateli oblasti dnešní Konžské republiky byli Pygmejové, které kolem roku 1 500 př. n. l. pohltily kmeny hovořící bantuskými jazyky. Některá bantuská království, zejména Konžské království, Loango a Teke, vybudovala obchodní stezky, jež spojovaly mnohá místa Konžské pánve.

Roku 1484 přistál u ústí řeky Kongo portugalský mořeplavec Diogo Cão, jako první Evropan. Mezi evropskými mocnostmi a vnitrozemskými bantuskými královstvími se rychle rozvinul obchod – nejen s různými komoditami, ale zejména s otroky. Několik století sloužila delta Konga jako klíčový dopravní uzel zámořského obchodu. Období evropské kolonizace ovšem začalo až na konci 19. století. Oblast severně od Konga se dostala pod svrchovanost Francie, nejprve jako Francouzské Kongo a poté coby Střední Kongo. V roce 1908 se stal region součástí Francouzské rovníkové Afriky (FRA), s hlavním městem Brazzaville – zároveň se jednalo o symbolické hlavní město hnutí za svobodnou Francii v době nacistické okupace během druhé světové války.

V roce 1958 se FRA rozpadla, načež se každá část stala autonomní kolonií; ke konci roku 1960 pak získala Konžská republika plnou nezávislost. V roce 1963 (kdy byl svržen první prezident Fulbert Youlou) přijal tehdejší režim „vědecký socialismus“ jako státní ideologii a od roku 1965 se rozvíjely vztahy s významnými socialistickými státy. Vojenský puč v roce 1968 svrhl prezidenta Massamba-Débata a nový vůdce země, prezident Ngouabi, vyhlásil Kongo první „lidovou republikou“ v Africe. V březnu 1977 byl Ngouabi zabit při atentátu a násilí pak provázelo střídání hlav státu i v dalších letech. Roku 1992 zvolená demokratická vláda neměla dlouhého trvání, občanská válka, která vypukla v roce 1997, vrátila k moci staré struktury. Následující léta byla ve znamení etnických nepokojů, které ukončilo velmi křehké příměří podepsané v roce 2003.

Hospodářství

Konžská ekonomika staví na spojení primitivního venkovského zemědělství a rukodělné výroby s průmyslovým sektorem založeným převážně na dobývání ropy, které zcela zastínilo kdysi dominující těžbu dřeva. Kongo je jedním z nejchudších států světa, je silně zadluženou zemí. Na území Konga se těží hlavně ropa, draselné soli a olovo. V zemědělství převládá hlavně pěstování kakaa, kukuřice, batátů a cukrové třtiny.

Obyvatelstvo a náboženství

V zemi žije přibližně 61 etnik. Nejvýznamnějším etnikem jsou Kongové, kteří žijí na západě země mezi Brazzaville a Pointe-Noire. Dalšími významnými etniky jsou Sangha, Teke východně a Mboši. Z cizinců jsou nejvíce zastoupeni Francouzi, Řekové, Italové, Portugalci, Číňané, Libanonci a západoafričané (souhrnné označení pro obchodníky původem z frankofonních států západní Afriky).

30 % obyvatel se hlásí k římsko-katolickému vyznání, 20 % obyvatel se hlásí k různým protestantským církvím. 48 % obyvatel jsou animisté nebo praktikují některé z afro-křesťanských náboženství, 2 % obyvatel jsou muslimové.
Úředním jazykem je francouzština. Hlavními místními jazyky jsou monokutuba (kreolština založená na jazyce kikongo), kterou ovládá cca 60 % obyvatelstva a lingala (cca 20 %). Přibližně 97 % obyvatelstva hovoří bantuskými jazyky kikongo, lingala, teke a mboši.

Politický systém

Hlavou státu Republiky Kongo je prezident, který je zároveň šéfem vlády. Funkce premiéra byla zrušena. Konžská republika patří formálně mezi svobodné země. Zatím je zde ovšem stále běžné otroctví a prezident hospodaří se státními penězi jako se svým osobním majetkem.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Kmen Kongo dal jméno této zemi a jeho rituály z minulosti, kdy si mladý muž pomaloval tělo na modro, patří k nejhezčím místním tradicím.
  • Na ropu bohaté město Pointe Noire má zajímavou koloniální architekturu nádraží a pobřežní promenády. Je tu mnoho pěkných restaurací a podávají se zde jak západoafrická, tak evropská jídla.

Povrch státu Kongo (Brazzaville) tvoří nížinné travnaté pláně. Ve vnitrozemí a na severu se rozprostírají deštné pralesy. Nedotčená příroda a gorily jsou hlavními lákadly pro dobrodruhy, kteří sem zavítají. Kongo se snaží kopírovat model Gabonu a začalo přijímat opatření k ochraně tropického lesa. Návštěvníci zde najdou panenskou přírodu a krásnou džungli, kterou zatím prozkoumalo jen málo lidí.
Skvostem je Národní park Ndoki National Park na severovýchodě země, je to největší část systému 3 parků Sanga Tri - National park, součástí je Dzanga - Noki NP v C.A.R. a Lobeke NP v Kamerunu.
Nedaloko NP Noubalé Ndoki se můžete potkat s poslední nomadickou kulturou v Africe - Pygmeji Babenzelé, známé také jako Baaka.

 

Právě se děje

Další zprávy