Demokratická republika Kongo

31. 1. 2017 14:19
Demokratická republika Kongo, mezi léty 1971 - 1997 známá pod jménem Zair, patří rozlohou i počtem obyvatel mezi největší africké země. Hlavním městem je Kinshasa.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Třetí největší země Afriky, Demokratická republika sousedí se Středoafrickou republikou na severu, Súdánem na jihovýchodě, Ugandou, Rwandou, Burundi a Tanzanií na východě, Zambií na jihu a jihovýchodě, Angolou na jihozápadě a s Kongem na západě.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Kinshasa
Rozloha: 2 345 410 km²
Nejvyšší bod: Mount Stanley (5110 m n. m.)
Časové pásmo: +1, +2
Světadíl: Afrika
Počet obyvatel: 81,5 mil.
Hustota zalidnění: 29 ob. / km²
Jazyky: francouzština, lingala, kingwana, kikongo, tshiluba
Národnostní složení: Luba, Kongo, Mongo a další národy
Náboženství: římští katolíci (50 %), protestanti (20 %), muslimové (10 %)
Státní zřízení: republika
Vznik: 30. června 1960 (nezávislost na Belgii)
Měna: konžský frank

Ve 14. století na území vzniklo několik království, z nichž nejvýznamnější bylo Konžské království, které kontrolovalo velkou část pobřeží u ústí řeky Kongo. Později v 17. století využívali oblast jako zdroj otroků Portugalci. Koncem 19. století se země stala belgickou kolonií.  Země byla dlouho známá pod názvem Zaire, i dnes ji některé prameny uvádějí jako Congo-Zaire. Zájem o přírodní a nerostné bohatství této země sahá do minulosti. Roku 1885 na konferenci v Berlíně získal Kongo do svého osobního vlastnictví belgický král Leopold II. a pojmenoval ho „Svobodným státem Kongo“. Ve snaze získat z tohoto státu co nejvíce peněz, neváhal dokonce terorizovat obyvatelstvo, např. stínáním končetin při neplacení daní apod. Poté, co vyšlo najevo, jakých zvěrstev se dopouští na domorodých obyvatelích, přešla správa Konga pod belgický stát

. Nezávislost získala Demokratická republika Kongo v roce 1960. Poté nastal tvrdý boj o moc. Nastala vláda jedné strany, byly zestátněny nejdůležitější sektory ekonomiky státu. V roce 1990 po rozpadu Sovětského svazu ochladl o Kongo i zájem USA. Atmosféra v zemi se začala vyhrocovat, byla přijata nová ústava, která měla vést k demokratickým reformám. V roce 1994 však vypukla přímo občanská válka a prezident byl nucen prchnout ze země. V této době zemi na východě navíc zatížil příval uprchlíků z Rwandy a problémy s tím související. Po uzavření mírové smlouvy v roce 2003 se podařilo situaci na většině území země relativně stabilizovat a byla zavedena přechodná vláda, která měla vytvořit novou ústavu a dovést zemi k řádným volbám. Konflikt mezi povstalci a armádou na východě země však pokračoval.

Hospodářství

Demokratická republika Kongo vlastní ohromné přírodní bohatství, má jedny z největších světových ložisek diamantů, mědi, zlata, kobaltu, uranu a tantalu. Vyváží rovněž ropu a kávu. Má tedy všechny předpoklady k tomu, aby bylo státem bohatým s vysokou životní úrovní svých obyvatel. Přesto tomu tak není. Na vině je opět dlouhodobě přetrvávající politická nestabilita plynoucí ze zájmu některých států o bohatství této země a pověstná obrovská korupce.

Obyvatelstvo a náboženství

V Demokratickém Kongu žije přibližně 250 etnických skupin. Původními obyvateli byly pygmejské kmeny. Většinu obyvatel tvoří příslušníci bantuských národů. Nejpočetnější národy jsou Luba (18 %), Kongo (16 %) nebo Mongo (13 %). Jazyky většiny obyvatel se řadí do nigero-konžské jazykové rodiny, převážně benue - konžské větve, oficiálním jazykem je francouzština. Rozšířená je svahilština, čilubština, konžština či lingalština. Přibližně 80 % obyvatel jsou křesťané, ve většině případů katolíci. Obyvatelé, kteří neuznávají křesťanství, jsou většinou animisté, nebo vyznávají různé synkretické afro-křesťanské  sekty.

Politický systém

Zajímavosti

  • Demokratická republika Kongo se rozkládá na západě střední Afriky po obou stranách rovníku. Přístup k Atlantiku má pouze na 40 kilometrech pobřeží.
  • Hlavní město země leží u druhé nejdelší řeky Afriky, řeky Kongo. Jedná se o třetí největší město na černém kontinentě.
  • Země neskutečné krásy a bohužel i lidského chaosu v podobě občanských konfliktů a rozbrojů.
  • Demokratická republika Kongo má v Seznamu světového dědictví UNESCO zapsaných 5 přírodních památek.

Země má státní zřízení s prezidentským systémem, jehož součástí je volený parlament jako kolegiální orgán, zajišťující reprezentaci všeho lidu a tvořený dvěma komorami - Národním shromážděním (500 poslanců) a Senátem (108 senátorů). V dnešní vládě jsou víceméně rovnoměrně zastoupeny všechny významnější regiony a etnika. Od své nezávislosti je Demokratická republika Kongo definována jako ústavní republika s demokraticky volenými zástupci lidu.

Dovolená a cestování

Demokratická republika Kongo není zrovna vyhledávanou turistickou destinací, i když má spoustu přírodních zajímavostí. Prvenství mezi všemi národními parky má park Virunga, který druhým nejstarším na celém světě. Nacházejí se zde na savany, tropické pralesy, močály, ale i sněžné vrcholky stejnojmenného pohoří a lávové gejzíry u nebezpečné sopky Mt. Nyiragongo. Dalším zajímavým tipem k výletu jsou vodopády Bonoyama, nejvyšší vodopády na světě, ležící poblíž města Kisangani. Národní park Kahuzi-Biega je zase posledním domovem východních nížinných goril, které jsou nejvyššími ve svém druhu. Tito samotářští a plaší tvorové dosahují standardní basketbalové výšky (2 m) a váží okolo 250 kg.

 

Právě se děje

Další zprávy