Lucembursko

30. 11. 2016 14:21
Velkovévodství Lucembursko je nejmenším ze tří států tvořících Benelux. Země je zakládajícím NATO, Evropské unie, OECD.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Lucembursko je vnitrozemská země hraničící s Belgií na západě, francie na jihu a Německem na východě. Jedná se o jednu z nejmenších zemí Evropské unie, a také nejbohatší. Hlavní město Lucemburk je sídlem mnoha institucí.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Lucemburk
Rozloha: 2 586 km2
Nejvyšší bod: Kneiff (560 m n. m.)
Časové pásmo: +1
Světadíl: Evropa
Počet obyvatel: 576 000
Hustota zalidnění: 171 ob. / km²
Jazyk: lucemburština, němčina, francouzština
Národnostní složení:
Náboženství: katolické
Státní zřízení: velkovévodství
Vznik: 1815
Měna: euro

Území dnešního Lucemburska bylo původně součástí Římské říše. V 5. století obsadili území Frankové. V roce 963 se stalo nezávislým hrabstvím. Po r. 1136 vláda nad Lucemburskem nejdříve připadla hraběti z Naumuru a poté ho sňatkem získal Walram II. Jindřich IV. byl r. 1308 zvolen německým králem jako Jindřich VII. V roce 1310 povolala jeho syna Jana Lucemburského česká šlechta na český trůn. Roku 1354 propůjčil král Karel IV. Lucembursku statut samostatného vévodství a vládcem zde ustavil svého bratra Václava. Ten r. 1355 spojil Lucembursko s Brabantskem. Když v roce 1383 bezdětný zemřel, připadlo Lucembursko synovi Karla IV., českému králi Václavovi, který je udělil r. 1388 Joštovi Moravskému a r. 1411 vévodovi brabantskému a limburskému Antonínovi.

Roku 1443 přinutil nedostatek peněz jeho ženu Elišku Zhořeleckou prodat Lucembursko burgundskému vévodovi Filipu Dobrému. Od roku 1477 připadlo Lucembursko spolu s burgundským dědictvím Habsburkům. V roce 1795 se stala země součásti Francie. Na Vídeňském kongresu r. 1815 byla Evropa znovu rozdělena. Lucembursko bylo povýšeno na velkovévodství, stalo se členským státem německého spolku a uzavřelo personální unii s Nizozemskem. Když se roku 1866 rozpadl německý spolek, pokoušel se francouzský císař Napoleon III. získat Lucembursko od Nizozemska, což r. 1867 vyvolalo tzv. lucemburskou krizi. V jejím důsledku bylo Lucembursko vyhlášeno neutrálním státem.  
Když r. 1890 vymřel po meči holandský královský rod nasavsko-oranžský, připadlo Lucembursko nasavsko-walramské dynastii. Během první světové války bylo okupováno Německem.  
Po druhé světové válce vstoupila země do západoevropských organizací (1945 OSN, 1948 Bruselský pakt, 1948 OEEC, 1949 NATO, 1960 OECD), r. 1951 se stalo zakládajícím členem Montánní unie.

Hospodářství

Mezi strategická odvětví země patří finanční služby, doprava, logistika, telekomunikace a ocelářský průmysl. Další důležitá odvětví lucemburského hospodářství byly v roce 2015 pojišťovnictví, velkoobchod a maloobchod, doprava, ubytovací a stravovací služby, veřejná správa, obrana, vzdělávání, zdravotní a sociální péče. Obdělává se 23 % území. Pěstuje se zejména ječmen, pšenice, brambory, vinná réva. Intenzívní chov skotu. 

Obyvatelstvo a náboženství

Složení obyvatelstva je velmi pestré. Nejvíce je Lucemburčanů (63 %), Portugalců je početná skupina (13. 3 %), dalšími významnými menšinami jsou Italové (4, 3 %), Francouzi (4, 5 %) a Němci (2, 3 %). Většina obyvatel (87 %) je římskokatolického vyznání.

Politický systém

Lucembursko je podle ústavy z roku 1868 dědičnou konstituční monarchií. V čele země stojí velkovévoda. Výkonná moc se soustředí do rukou velkovévody a kabinetu, jenž se skládá z předsedy vlády a několika ministrů. Důležitou institucí je Státní rada, která má 21 členů jmenovaných velkovévodou na doživotí. Rada připravuje zákony, má pouze poradní hlas a v první řadě vykonává správní soudní moc. Lucemburský parlament je jednokomorový. Poslanecká sněmovna má 60 poslanců volených v přímých všeobecných volbách poměrným systémem na 5 let.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Lucembursko je jediné velkovévodství na světě.
  • Lucemburku se také přezdívá „město mostů a viaduktů“, protože řeku Alzettu bylo potřeba přemostit na různých místech, a tak zde vyrostlo více než 110 mostů.
  • Jistě znáte pojem Schengenský prostor, ale víte, že vesnička Schengen se nachází právě v Lucembursku?
  • Za národní jídlo lze považovat polévku Bouneschlupp, skládající se ze zelených fazolek, nadrobno nakrájených brambor, opékaných koleček párků či klobásek spolu se smetanou.

Lucembursko je sice malá, ale na historické a přírodní zajímavosti bohatá země. Hlavní město Luxembourg je úžasné historické město, které určitě stojí za návštěvu. Je postaveno nad údolími Alzette a Petrusse.  Lucemburčané si váží svého přírodního bohatství, proto se tu nachází mnoho národních parků. K přírodním skvostům náleží Malé Švýcarsko, v němž se ukrývá ryzí panenská příroda. Dovolenou na kolech je možné strávit v Ardenách. Půvabná je i vinařská oblast povodí Mosely s vinařskými stezkami. Lux, jak se někdy Lucembursko zkracuje, má také mnoho řek. Tři z nich dokonce tvoří hranici země z východní strany - jsou to Mosela, Our a Sûre.  Lucembursko je rájem pro milovníky hradů, zámků a zřícenin, kterých se tu nachází opravdu mnoho, více než v kterékoli jiné evropské zemi. Krásný hrad se nachází ve třeba ve Viandenu, mnohdy je přirovnáván k našemu Karlštejnu. Pro Čechy má Lucembursko i spojitost s naší dávnou minulostí, kdy z rodu Lucemburků pocházela dynastie českých králů – počínaje Janem Lucemburským či jeho potomkem Karlem IV. Hrob Jana Lucemburského se nachází v hlavním městě této země.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy