Lipsko

9. 4. 2015 16:42
Lipsko je jedním z nejskloňovanějších německých měst, jen je těžké se rozhodnout, proč tomu tak je.
Lipsko
Lipsko | Foto: Thinkstock

Může za to například jeho historický význam v dějinách Evropy, koncentrace významných osobností, které zde žily, nebo prostě fakt, že jde o zajímavé místo.

Lipsko najdete v nejjižnější části Severoněmecké nížiny, na soutoku řek Weisser Elster, Pleisse a Parthe. Většině lidí bude známé jako místo konání bitvy národů, kdy se proti Napoleonovi postavila ruská, pruská, rakouská a švédská vojska, což je považováno za největší bitvu 19. století. Padlo zde více než sto tisíc vojáků a na jejich památku zde byl postaven památník bitvy národů.

Lipsko - základní údaje

Název: Lipsko
Spolková země: Sasko
Stát: Německo
Počet obyvatel: 520 800
Rozloha: 297 km²
Nadmořská výška: 113 m.n.m.
Hustota obyvatel: 1 752 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +341

Kromě toho zde najdete také druhou nejstarší nepřetržitě fungující univerzitu v Německu, jež byla založena v roce 1385. Svá studentská léta zde strávili takoví velikáni jako například Goethe, Wagner, Nietzsche nebo německá kancléřka Angela Markelová. Lipsko je kromě toho považováno za město knih, protože se v 19. století stalo centrem jejich výroby. Tehdy zde sídlilo na 1500 firem zabývajících se výrobou a prodejem knih a v tomto oboru byl zaměstnaný každý desátý občan města. Každý rok se zde koná knižní veletrh, který je po veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem druhým největším v Německu.

Lipsko je ale také živým a zajímavým městem, kde si každý turista přijde na své. Zejména ve starém městě se nachází uličky plné barů, hospůdek a kavárniček, kde můžete ochutnat místní speciality, mezi které patří například koláček zvaný „Leipziger Lerchen“ nebo švestky plněné marcipánem zapečené ve skořicovém těstíčku. Ujít byste si neměli nechat ani ochutnávku svrchně kvašeného piva Leipziger Gose.

Historie

Název města je odvozen od slova „lípa“. Původní osada zde byla založena Slovany v 10. století a první písemná zmínka pochází z roku 1015. Již v roce 1165 získalo Lipsko práva města a již tehdy v paměť okolních měst vstoupily místní trhy. I díky vzniku univerzity v roce 1385 se zde hojně rozvíjela řemesla a později i průmysl. Právě u Lipska proběhla v roce 1813 největší bitva napoleonských válek, v níž protifrancouzská koalice dosáhla rozhodujícího vítězství nad Napoleonovými vojsky.

Mezi Lipskem a Drážďany byla v roce 1839 otevřena první železniční trať. Ani v novodobé historii se Lipsko nevyhnulo významným událostem. Za nacistické vlády zde v roce 1938 proběhla Křišťálová noc, kdy byly vypáleny synagogy, a zabito bylo několik Židů. Za druhé světové války v letech 1943 až 1945 Lipsko zažilo nálety spojeneckých vojsk, při kterých bylo zničeno na 60 % města. Americká armáda město obsadila v dubnu 1945 a podle rozhodnutí z jaltské konference Lipsko předala v červenci 1945 Rudé armádě. Tak se město stalo součástí sovětské okupační zóny.

Po vyhlášení NDR bylo město postupně sesbíráno z trosek a začala obrovská socialistická přestavba, kdy byla postavena velká sídliště i nové podniky. Ke konci existence Východního Německu v letech 1988 a 1989 se ve městě konaly velké demonstrace proti německé komunistické straně. Následoval pád Berlínské zdi a znovusjednocení Německa, které bylo finančně podporována západními zeměmi, takže se z šedivého panelákového města brzy stalo jedno z nejmodernějších měst bývalého NDR.

Turistické zajímavosti

Centrem města je náměstí zvané Markt se Starou radnicí, která je považována za jednu z nejkrásnějších ukázek renesančního slohu pozdního 16. století. Na začátku 20. století zde bylo otevřeno muzeum s více než 500 000 exponáty. Na tomto náměstí najdete také jeden z nejstarších domů kávy v celé Evropě. Jmenuje se U arabského kávovníku a stojí zde již od roku 1711. V jeho útrobách si na kávě pochutnával například Bach, Goethe, Schumann, Lizst, Wagner nebo sám Napoleon.

Lipsko, kostel. sv. Mikuláše
Lipsko, kostel. sv. Mikuláše | Foto: Thinkstock

I když je zde kvůli bombardování za druhé světové války historických budov jen pomálu, minout byste neměli například kostel sv. Mikuláše, kde se v roce 1982 začali scházet k mírovým modlitbám odpůrci režimu a zahájili tak hnutí, jež vyústilo v revoluci v roce 1989. Svou důležitou roli má také kostel sv. Tomáše. Právě zde byla v roce 1519 zahájena vědecká rozprava, která vedle k tomu, že o dvacet let později začal Martin Luther reformovat církev. Stejný název nese také slavný chlapecký sbor kostela sv. Tomáše.

Lipsku se každý rok koná několik festivalů a koncertů. Většina z nich je věnována vážné hudbě, navštívit můžete ale také velký rockový festival nebo Festival světel, který má za cíl připomenout význam událostí, které se v Lipsku odehrály v roce 1989. Dětem určitě uděláte radost, když zavítáte do místní zoologické zahrady, která byla založena v roce 1878. Je označována za jednu z největších, nejrenomovanějších a nejmodernějších zoo světa. Ještě doslova horkou novinkou je největší expozice deštného pralesa v Evropě, kterou naleznete pod názvem Gondwanaland.

Počasí

Lipsko má velmi podobné počasí jako Česká republika. Zimy jsou zde mírné, ale dovedou být i velmi studené, kdy teploty padají pod bod mrazu. Léta jsou většinou teplá s teplotami kolem 20 stupňů, málokdy však vystoupí nad 30. Neuděláte tedy chybu, když svou návštěvu budete směrovat podle festivalů a aktivit, které chcete navštívit, než podle počasí. Lipsko má totiž co nabídnout po celý rok.

 

Právě se děje

Další zprávy