Lima

14. 1. 2015 11:14
Město králů nebo také Město zahrad, tak se přezdívá hlavnímu městu jihoamerického státu Peru, Limě.
Lima, Peru
Lima, Peru | Foto: Thinkstock

Lima je stejně horkokrevná jako její obyvatelé a schopnost si každý den najít důvod k oslavě se zde rodí z generace na generaci.

Lima - základní informace

Název: Lima
Stát: Peru
Počet obyvatel: 9 000 000
Rozloha: 2 672 km²
Nadmořská výška: 139 m.n.m.
Hustota obyvatel: 3 008 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +541

Lima se nachází na přímořské rovině na západním úpatí And, zhruba 12 km od pobřeží Tichého oceánu. Je největším peruánským městem, žije zde zhruba třetina obyvatel Peru, navíc jde také o čtvrté největší město v Jižní Americe (po São Paulu, Buenos Aires a Rio de Janeiru). Městem protéká řeka Río Rímac. Do roku 1851 existovala v Jižní Americe pouze jedna jediná železniční trať, v tomto roce byla vybudována trasa Lima – Callao (předměstí Limy) a později také pozoruhodná železniční trasa Ferrocarril Central Andino vedoucí z Limy do města Huancayo. Až do roku 2006 šlo o nejvyšší železnici světa, poté ji však překonali Číňané. Je dlouhá 490 km a v nejvyšším bodě dosahuje nadmořské výšky 4 781 m. n. m. Cestou zdolává 69 tunelů a 58 mostů. Lima dále drží další světový rekord, je nejsušším hlavním městem světa. Za rok zde spadne pouze 20 mm srážek, takže jde vlastně o poušť.

Lima je moderním městem s velkým množstvím architektonických stylů. Můžete zde navštívit mnoho muzeí, kostelů a koloniálních domů. Právě pro velké množství zeleně je město nazýváno Městem zahrad. V roce 1988 bylo historické centrum Limy zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Historie

Lima byla založena v roce 1535 španělským dobyvatelem Franciscem Pizzarem, který ji od Inků získal pro španělskou korunu. Původně ji pojmenoval Ciudad de los Reyes – město králů – a za své zásluhy byl titulován guvernérem Peru. Město začal budovat na strategicky významném místě blízko přístavu, mohutné řeky Rímac a horského masívu And. Nejdříve vzniklo hlavní náměstí a v polovině 16. století se město začalo rozrůstat do všech světových stran.

V roce 1551 byla v Limě založena nejstarší univerzita celého kontinentu – San Marcos. V roce 1563 pak vzniklo divadlo. V roce 1746 město postihlo ničivé zemětřesení, při kterém zemřelo na pět tisíc obyvatel, a byla zbořena podstatná část budov. O rozkvět a znovu vzkříšení Limy se postaral peruánský vícekrál Amato, který ve městě vybudoval široké bulváry, krásné zahrady, rokoková sídla a moderní paláce. Ve stejném období se do Limy přistěhovali bohatí statkáři a šlechta.

Když byla v roce 1821 vyhlášena nezávislost Peru, Lima se stala jeho hlavním městem. V roce 1851 zde byla postavena nejstarší železnice Jižní Ameriky. Do vypuknutí války mezi spojenci Peru a Bolívií proti Chile v letech 1879 – 1883 město prosperovalo, po válce došlo k urbanistickému rozvoji a výměně obyvatelstva. V letech 1919 – 1930 město prošlo náročnou a nákladnou rekonstrukcí, kdy z něj vzniklo kosmopolitní město plné směsice životních stylů, jak jej známe v dnešní podobě.

Turistické zajímavosti

Hlavní památky se koncentrují okolo hlavního náměstí Plaza de Armas. Podle historiků byla právě zde v roce 1535 založena Lima. Lemují jej slavné budovy jako například městská radnice Cabildo, palác prezidenta, katedrála z 16. století či arcibiskupský palác s vyřezávanými dřevěnými balkony. V jeho centru najdete kašnu ze 17. století.

Obdivovatelé kostelů si v Limě přijdou na své. Nachází se jich tady celé desítky, nejzajímavějším z nich je bezesporu kostel Sv. Františka z Assisi, který návštěvníky doslova omráčí umělecky vyřezávanými prvky a katakombami s kostrami prvních obyvatel města.

Lima, část Miraflores
Lima, část Miraflores | Foto: Thinkstock

Zajít musíte také na náměstí Plaza San Martín, jemuž vévodí jezdecká socha tohoto argentinského generála, který v roce 1821 osvobodil Peru od španělské nadvlády. Zážitkem bude jistě také návštěva Larco Herrera Museum – muzea zlata. Prohlédnout si zde můžete na 45 tisíc předmětů ze zlata, stříbra, keramiky, drahých kamenů a dřeva, především z doby Incké říše. Svůj zájem si získá i mumie kultury Nazca.

Centrum Limy je na první pohled čisté, i když i zde podstatná část chudého obyvatelstva žije ve slumech, kam není radno zavítat. Hotovým pokladem je ale čtvrť s názvem Miraflores ležící u moře. Žije zde místní smetánka, proto se ulice hemží luxusními restauracemi a obchody. Čtvrť je však krásná sama o sobě, stojí na stometrovém srázu nad pobřežím Tichého oceánu a slibuje krásné výhledy a západy slunce.

Počasí

Počasí v Limě je relativně mírné, i když se geograficky nachází v tropech a poušti. Velmi typická je zde, zejména v období mezi dubnem a prosincem, pobřežní mlha. Po celý rok je zde vysoká vlhkost vzduchu. Průměrná teplota se zde v lednu pohybuje okolo 25 stupňů, v červenci pak okolo 15 stupňů, průměrná roční teplota pak okolo 19 stupňů, projevuje se zde totiž vliv studeného peruánského proudu. Nejteplejším měsícem je únor, nejchladnějším srpen a září.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Avast odmítá nařčení z prodeje dat svých klientů. Zvažuje další fungování divize Jumpshot

Antivirová společnost Avast popírá obvinění, že předává údaje o internetových aktivitách konkrétních uživatelů divizi Jumpshot, která je následně prodává svým klientům. Rozhodla se nicméně přezkoumat možnosti dalšího fungování divize Jumpshot. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Akcie Avastu tento týden kvůli obviněním ohledně prodeje osobních údajů prudce oslabily.

"Chceme ujistit své uživatele, že jsme nikdy neprodávali třetí straně žádné osobně identifikovatelné informace," uvedla firma v úterý na svém blogu. "Chceme všechny své uživatele a partnery ujistit, že zvolení Avastu bylo správným rozhodnutím a že jejich soukromí je zajištěné a jejich osobní údaje jsou v bezpečí," dodala.

Na pražské burze ve středu opět nejvýraznější pokles postihl právě akcie Avastu, které po úterní ztrátě o více než devět procent ztratily dalších téměř 5,5 procenta a klesly na 138 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy