Kodaň

30. 11. 2014 14:13
Největší a také hlavní město Dánska láká ročně na tři miliony turistů přijíždějících především kvůli soše malé mořské víly.
Kodaň
Kodaň | Foto: Thinkstock

Kodaň toho má však v rukávu mnohem více, třeba gigantický most, který ji spojuje se Švédskem, nebo královnu přijímající své poddané při šálku čaje.

Kodaň - základní informace

Název: Kodaň           

Stát: Dánsko

Počet obyvatel: 531 000

Rozloha: 88,25 km²

Nadmořská výška: 1 - 91 m.n.m.

Hustota obyvatel: 6 015 obyv./km²

Náboženství: luteráni, protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +45

Dánské hlavní město se nachází na východě země a rozkládá se na ostrovech Sjaelland a Amager. Právě odsud je to ke břehům sousedního Švédska co by kamenem dohodil, a tak bylo v roce 2000 rozhodnuto, že budou města Kodaň a švédské Malmö spojeny mostem, jenž umožní vytvořit jednu metropolitní oblast, kde v okruhu 50 km žijí téměř tři miliony obyvatel. I bez toho je však Kodaň obchodním a kulturním centrem Dánska, v minulosti několikrát označeným jako město s nejkvalitnější životní úrovní nebo s nešetrnějším přístupem k životnímu prostředí.

Nachází se zde největší skandinávské letiště a také zde sídlí královna Markéta II., která zde pravidelně pořádá setkání s obyvateli Dánska. Že jde o pozoruhodnou ženu, vám dosvědčí každý Dán, hovoří totiž pěti jazyky a ilustrovala například dánské vydání knihy Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Stejně pozoruhodná je také dánská gastronomie. I když jde o tradiční směsici kuchyní z celého světa, jídlo zde prostě chutná skvěle, ať už si dáte sushi nebo sendvič s rybou. Kodaň má více restaurací oceněných michelinskými hvězdami než celý zbytek Skandinávie. A na tom už něco bude. Když se některého z Dánů zeptáte, proč se o nich říká „pije jako Dán“, bude na vás hledět zcela nechápavě. Po malém průzkumu zjistíte, že Dánové pijí mnohem méně než Češi a že ono rčení existuje na světě pouze v českém jazyce.

Historie

Podle některých pramenů zde bylo první osídlení založeno již v roce 4000 př. n. l., přímé důkazy, které by potvrzovaly tento fakt, však neexistují. Proto se jako nejstarší bod uvádí 11. století, kdy vikingští nájezdníci osídlili tehdy již fungující kupecký přístav Nyhavn. Dnes slouží areál jako muzeum lodí a původních historických domů. Ve 12. století se město značně rozrostlo, a to zejména kvůli tomu, že se nacházelo mezi městy Roskilde a Lund, kde římskokatolická církev vybudovala katedrály. V roce 1167 bylo i v Kodani založeno biskupství a postavena pevnost, která po několika nájezdech a přestavbách přerostla v hrad.

V roce 1422 se stala Kodaň královským městem a v roce 1479 zde byla postavena univerzita. Král Christian IV. nechal v 17. století postavit mnoho historických památek, které zde můžete najít dodnes. Zemi se daří ve všech směrem, což přeruší až třicetiletá válka, kdy Švédové v roce 1648 obsadí velkou část Dánska. 18. století je konečně označováno jako zlatý věk Dánska, daří se obchodu i lodnímu průmyslu. Další rána však přichází v roce 1711, kdy na mor zemře třetina obyvatel.

Na začátku 19. století je většina dánských lodí zničena anglickou armádou a Dánsko se připojuje ke kontinentální alianci proti Anglii. Po ukončení konfliktu Dánsko v roce 1814 postupuje Švédsku Norsko a získává Island, Faerské ostrovy a Grónsko. V roce 1843 je otevřeno známé zábavní centrum Tivoli a o pět let později se země stává konstituční monarchií. Dánsko je v průběhu první světové války neutrální a za druhé světové války je okupováno německou armádou.

Turistické zajímavosti

Kodaň, malá mořská víla
Kodaň, malá mořská víla | Foto: Thinkstock

Hlavní turistickou atrakcí Kodaně je bezesporu socha malé mořské víly na přístavní ulici Langelinie, kterou v roce 1913 vytvořil sochař Edward Eriksen podle návrhu inspirovaného baletem na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena o Malé mořské víle. Dánové jsou na ni hrdí, což dávají najevo bujarými oslavami pokaždé, když socha opustí své místo a je po čase navrácena zpět.

V historickém centru Kodaně se nachází kulatá věž Rundetarn ze 17. století, která byla původně postavena na rozkaz dánského krále Christiana IV. jako astronomická observatoř. Má osm pater a dnes slouží jako rozhledna, ze které se můžete kochat nádherným výhledem na město. Další perlou je zámek Rosenborg nacházející se v areálu velkého parku a vodního příkopu. Postaven byl v roce 1606 ve stylu nizozemské renesance a v jeho sklepeních jsou uschovány dánské korunovační klenoty. Dánská královská rodina v něm ale nepobývala moc dlouho, už v roce 1710 se odstěhovala do Christiansborgu a sem se vracela jen při nutných událostech. Dnes bydlí v královském paláci Amalienborg, jehož čtyři paláce jsou pojmenovány po panovnících, tedy Christian VII., Christian VIII., Frederik VIII. A Christian IX. Střídání stráží je možné pozorovat na velkém náměstí mezi paláci každý den v pravé poledne.

Na závěr se běžte pobavit do zábavního parku Tivoli, jenž byl založen již v roce 1843 a jde tak o druhý nejstarší park na světě. Naleznete zde vše od obyčejných kolotočů pro děti až po nejstarší funkční dřevěnou horskou dráhu na světě.

Počasí

Dánsko patří mezi severské země, a tak se ani v Kodani teplého počasí moc nedočkáte. Naštěstí zde působí Golfský proud, který mění klima na celkem přijatelné. V zimě se zde pohybují teploty okolo nuly, v létě vystupují na maximálně 21 stupňů. I proto jsou nejvhodnějšími měsíci k návštěvě červen, červenec a srpen, kdy zde nejen že nejméně prší a je nejvíce teplo, ale také je nejvíce slunečního svitu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Fotbalisté Bohemians zdolali Jihlavu 1:0 a jsou prvními čtvrtfinalisty poháru

Fotbalisté Bohemians 1905 se stali prvními čtvrtfinalisty domácího poháru MOL Cupu. Pražský tým na svém hřišti porazil druholigovou Jihlavu 1:0. Jediný gól vstřelil Roman Květ v 55. minutě z penalty, první pokutový kop "Klokanů" v úvodním poločase neproměnil Vojtěch Novák.

Bohemians měli od začátku v Ďolíčku převahu. Do vedení se mohli dostat už po půl hodině hry, Novák však z pokutového kopu vysoko přestřelil jihlavskou branku. S druhou domácí penaltou už si Květ po změně stran bezpečně poradil. Favorité na konci mohli přidat pojistku, ale gólman Vysočiny Jágrik zneškodnil velké šance střídajícího Keity i Krcha.

"Klokani" o těsné vedení nepřišli a částečně si zlepšili náladu po nezdarech v nejvyšší soutěži, kde prohráli ve čtyřech z posledních pěti kol a jsou na desátém místě tabulky.

Ve středu se v dalších osmifinálových zápasech utkají Mladá Boleslav s Plzní, Ostrava s Hradcem Králové a Teplice s pražskou Spartou.

Osmifinále českého fotbalového poháru MOL Cupu:

Bohemians Praha 1905 - Vysočina Jihlava 1:0 (0:0)

Branka: 55. Květ z pen. Rozhodčí: Klíma - Šimáček, Slavíček.

Sestava Bohemians: Bačkovský - Dostál, Köstl, Krch, Vondra - Ljovin, Květ (90.+2 Ugwu) - Novák (77. Vacek), Hronek (77. Jindřišek), Nový (69. Fulnek) - Koubek (77. Keita). Trenér: Klusáček.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Britská královna Alžběta II. ze zdravotních důvodů nepojede na klimatickou konferenci COP26 do skotského Glasgow, oznámil Buckinghamský palác

před 1 hodinou

V Praze 2 přibylo na chodnících 13 Kamenů zmizelých za oběti holokaustu

V Praze 2 v úterý přibylo na chodnících 13 nových Kamenů zmizelých čili Stolpersteinů. Jsou umístěny na Fügnerově náměstí, Rašínově nábřeží a v ulicích Gorazdova, Vinohradská nebo U Kanálky. Kameny připomínají oběti holokaustu a nacistického režimu, kteří se do svých domovů po deportaci už nevrátili. Oznámila to mluvčí radnice Andrea Zoulová.

Kostky s mosazným povrchem jsou vsazovány do chodníků před domy, které byly posledním útočištěm obětí holokaustu a nacistického režimu. Každá kostka je připomínkou konkrétního lidského osudu. "Projekt, který nás má přimět ke krátkému zastavení a zamyšlení, tady na 'dvojce' rozhodně plní svůj účel a pokládání nových kamenů se stalo již tradicí, kterou na radnici podporujeme i formou grantů," uvedla starostka Jana Černochová (ODS).

Autorem projektu je německý umělec Gunter Demnig. První kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Záhy se projekt rozšířil do celého světa. V dlažbě chodníků českých měst jsou od roku 2008. V Praze na Josefově tehdy bylo umístěno prvních deset Kamenů zmizelých. Nyní je jich v metropoli přes 300.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Literární cenu Médicis dostala Angotová za román o incestu

Francouzskou literární cenu Médicis získala tamní rodačka Christine Angotová za román Le Voyage dans l'Est (Cesta na východ). Vypráví o incestu, jehož je dvaašedesátiletá autorka sama obětí.

Stejné téma už Angotová zpracovala dřív, například roku 1999 v románu Incest, který čtyři roky nato v českém překladu Michala Pacvoně vydalo nakladatelství Pavel Mervart. V dřívějším rozhovoru spisovatelka sdělila, že ji ve věku 13 až 16 let znásilňoval otec, který pracoval jako překladatel u evropských institucí.

Cenu Médicis v kategorii zahraničního románu získal Švéd tuniského původu Jonas Hassen Khemiri za dílo La Clause paternelle (Rodinná smlouva). Za esejistickou práci Comme un ciel en nous (Jako nebe v nás) porota ocenila Francouzku Jakutu Alikavazovicovou.

Zdroj: ČTK/AFP
Další zprávy