Kodaň

30. 11. 2014 14:13
Největší a také hlavní město Dánska láká ročně na tři miliony turistů přijíždějících především kvůli soše malé mořské víly.
Kodaň
Kodaň | Foto: Thinkstock

Kodaň toho má však v rukávu mnohem více, třeba gigantický most, který ji spojuje se Švédskem, nebo královnu přijímající své poddané při šálku čaje.

Kodaň - základní informace

Název: Kodaň           

Stát: Dánsko

Počet obyvatel: 531 000

Rozloha: 88,25 km²

Nadmořská výška: 1 - 91 m.n.m.

Hustota obyvatel: 6 015 obyv./km²

Náboženství: luteráni, protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +45

Dánské hlavní město se nachází na východě země a rozkládá se na ostrovech Sjaelland a Amager. Právě odsud je to ke břehům sousedního Švédska co by kamenem dohodil, a tak bylo v roce 2000 rozhodnuto, že budou města Kodaň a švédské Malmö spojeny mostem, jenž umožní vytvořit jednu metropolitní oblast, kde v okruhu 50 km žijí téměř tři miliony obyvatel. I bez toho je však Kodaň obchodním a kulturním centrem Dánska, v minulosti několikrát označeným jako město s nejkvalitnější životní úrovní nebo s nešetrnějším přístupem k životnímu prostředí.

Nachází se zde největší skandinávské letiště a také zde sídlí královna Markéta II., která zde pravidelně pořádá setkání s obyvateli Dánska. Že jde o pozoruhodnou ženu, vám dosvědčí každý Dán, hovoří totiž pěti jazyky a ilustrovala například dánské vydání knihy Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Stejně pozoruhodná je také dánská gastronomie. I když jde o tradiční směsici kuchyní z celého světa, jídlo zde prostě chutná skvěle, ať už si dáte sushi nebo sendvič s rybou. Kodaň má více restaurací oceněných michelinskými hvězdami než celý zbytek Skandinávie. A na tom už něco bude. Když se některého z Dánů zeptáte, proč se o nich říká „pije jako Dán“, bude na vás hledět zcela nechápavě. Po malém průzkumu zjistíte, že Dánové pijí mnohem méně než Češi a že ono rčení existuje na světě pouze v českém jazyce.

Historie

Podle některých pramenů zde bylo první osídlení založeno již v roce 4000 př. n. l., přímé důkazy, které by potvrzovaly tento fakt, však neexistují. Proto se jako nejstarší bod uvádí 11. století, kdy vikingští nájezdníci osídlili tehdy již fungující kupecký přístav Nyhavn. Dnes slouží areál jako muzeum lodí a původních historických domů. Ve 12. století se město značně rozrostlo, a to zejména kvůli tomu, že se nacházelo mezi městy Roskilde a Lund, kde římskokatolická církev vybudovala katedrály. V roce 1167 bylo i v Kodani založeno biskupství a postavena pevnost, která po několika nájezdech a přestavbách přerostla v hrad.

V roce 1422 se stala Kodaň královským městem a v roce 1479 zde byla postavena univerzita. Král Christian IV. nechal v 17. století postavit mnoho historických památek, které zde můžete najít dodnes. Zemi se daří ve všech směrem, což přeruší až třicetiletá válka, kdy Švédové v roce 1648 obsadí velkou část Dánska. 18. století je konečně označováno jako zlatý věk Dánska, daří se obchodu i lodnímu průmyslu. Další rána však přichází v roce 1711, kdy na mor zemře třetina obyvatel.

Na začátku 19. století je většina dánských lodí zničena anglickou armádou a Dánsko se připojuje ke kontinentální alianci proti Anglii. Po ukončení konfliktu Dánsko v roce 1814 postupuje Švédsku Norsko a získává Island, Faerské ostrovy a Grónsko. V roce 1843 je otevřeno známé zábavní centrum Tivoli a o pět let později se země stává konstituční monarchií. Dánsko je v průběhu první světové války neutrální a za druhé světové války je okupováno německou armádou.

Turistické zajímavosti

Kodaň, malá mořská víla
Kodaň, malá mořská víla | Foto: Thinkstock

Hlavní turistickou atrakcí Kodaně je bezesporu socha malé mořské víly na přístavní ulici Langelinie, kterou v roce 1913 vytvořil sochař Edward Eriksen podle návrhu inspirovaného baletem na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena o Malé mořské víle. Dánové jsou na ni hrdí, což dávají najevo bujarými oslavami pokaždé, když socha opustí své místo a je po čase navrácena zpět.

V historickém centru Kodaně se nachází kulatá věž Rundetarn ze 17. století, která byla původně postavena na rozkaz dánského krále Christiana IV. jako astronomická observatoř. Má osm pater a dnes slouží jako rozhledna, ze které se můžete kochat nádherným výhledem na město. Další perlou je zámek Rosenborg nacházející se v areálu velkého parku a vodního příkopu. Postaven byl v roce 1606 ve stylu nizozemské renesance a v jeho sklepeních jsou uschovány dánské korunovační klenoty. Dánská královská rodina v něm ale nepobývala moc dlouho, už v roce 1710 se odstěhovala do Christiansborgu a sem se vracela jen při nutných událostech. Dnes bydlí v královském paláci Amalienborg, jehož čtyři paláce jsou pojmenovány po panovnících, tedy Christian VII., Christian VIII., Frederik VIII. A Christian IX. Střídání stráží je možné pozorovat na velkém náměstí mezi paláci každý den v pravé poledne.

Na závěr se běžte pobavit do zábavního parku Tivoli, jenž byl založen již v roce 1843 a jde tak o druhý nejstarší park na světě. Naleznete zde vše od obyčejných kolotočů pro děti až po nejstarší funkční dřevěnou horskou dráhu na světě.

Počasí

Dánsko patří mezi severské země, a tak se ani v Kodani teplého počasí moc nedočkáte. Naštěstí zde působí Golfský proud, který mění klima na celkem přijatelné. V zimě se zde pohybují teploty okolo nuly, v létě vystupují na maximálně 21 stupňů. I proto jsou nejvhodnějšími měsíci k návštěvě červen, červenec a srpen, kdy zde nejen že nejméně prší a je nejvíce teplo, ale také je nejvíce slunečního svitu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Nad USA se už několik dní pohybuje čínský špionážní balón

Nad Spojenými státy americkými se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, uvedl ve čtvrtek podle zahraničních agentur nejmenovaný vysoce postavený americký činitel z resortu obrany. USA pohyby balónu sledují, ministerstvo obrany také na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumalo možnost, že by ho sestřelilo. Nakonec se ale rozhodlo k tomuto kroku nepřikročit kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi na zemi, napsala agentura AFP. Přímou hrozbu však nyní balón nepředstavuje.

"Nepochybujeme o tom, že balón pochází z Číny," sdělil novinářům podle AFP činitel pod podmínkou zachování anonymity. Podle agentury AP také uvedl, že balón se pohybuje ve vysoké nadmořské výšce nad významnými místy s cílem shromáždit informace. Zařízení americká armáda zaznamenala konkrétně nad státem Montana, v němž leží jaderná základna Malmstrom.

Balón je podle citovaného činitele poměrně rozměrný. "Zhodnotili jsme, že je dost velký na to, aby jeho úlomky způsobily škody," sdělil.

Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder uvedl, že balón se pohybuje ve výrazně vyšší výšce, než v jaké funguje komerční doprava, a nepředstavuje hrozbu ani pro lidi na zemi. Uvedl také, že USA podnikly kroky, které stroji zabrání shromažďovat citlivé informace.

Washington v posledních letech už několikrát podobnou aktivitu zaznamenal, doplnil mluvčí. Tentokrát se ale balón nad územím USA pohybuje zřejmě déle než v předchozích případech, podotkla agentura Reuters.

Specialista na Čínu z Nadace pro obranu demokratických zemí (FDD) Craig Singleton Reuters sdělil, že podobné balóny často používaly v dobách studené války Sovětský svaz i USA jako nepříliš nákladnou metodu, jak nashromáždit zpravodajské informace.

"Načasování tohoto incidentu jen několik dní před plánovou návštěvou ministra (zahraničí Antonyho) Blinkena Pekingu je zvláštní," podotkl Singleton.

Washington se kvůli narušení svého prostoru obrátil na čínské úřady. "Uvědomili jsme je o závažnosti tohoto incidentu," citovala AFP výše zmíněného nejmenovaného činitele.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

Další zprávy