Jamajka

25. 7. 2016 15:00
Jamajka je stát na stejnojmenném ostrově ve Střední Americe. Je zemí s parlamentní demokracií, která je členem Britského společenství národů. Ačkoliv je nezávislá na Velké Británii, hlavou země je stále britská královna Alžběta.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Jamajka je třetím největším ostrovem v Karibském moři a patří k souostroví Velké Antily. Je také největší z anglicky mluvících ostrovů Karibiku. Ostrov se nachází 145 km jižně od Kuby, 161 km západně od Haiti a 966 km jižně od Miami. Leží 18° severně od rovníku, na úrovni amerického státu Connecticut. 

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Kingston
Rozloha: 10 991 km²
Nejvyšší bod: Blue Mountain Peak (2256 m n. m.)
Časové pásmo: - 5
Počet obyvatel:  2 731 832
Hustota zalidnění: 249 ob. / km²
Jazyk: angličtina
Národnostní složení: Afričané (přes 90 %), ostatní
Náboženství: křesťanství
Státní zřízení: konstituční monarchie
Vznik: 6. srpna 1962 (nezávislost na Velké Británii)
Měna: jamajský dolar

Až do roku 1494, kdy Jamajku objevil Kryštof Kolumbus, byli jedinými osadníky ostrova Indiáni z Jižní Ameriky, kteří na něm žili poklidným a prostým životem. Roku 1510 Španělé postavili na severním pobřeží ostrova osadu Sevilla Nueva. Později, v roce 1534, na severozápadě od dnešního Kingstonu osadu Spanish Town. Toto město se opakovaně stávalo terčem britských útoků a bylo zpustošeno. Po pěti letech útoků se Britům podařilo vyhnat i poslední Španěly a obsadit Jamajku. Noví kolonizátoři zakládali rozsáhlé plantáže cukrové třtiny.

Během britské nadvlády se z Jamajky stal jeden z největších producentů cukru. Úspěch byl dosažen nehumánním a krutým otrokářstvím. V roce 1834 došlo ke zrušení otroctví. Tento fakt vedl k poklesu produkce cukrové třtiny a přerozdělování půdy mezi otroky. Záhy na to plantážníci získali novou pracovní sílu v podobě indických pracovníků. Zákon o cukrové dani, schválený britskou vládou roku 1846, znamenal další otřes pro jamajskou produkci cukru. Následoval hospodářský pokles. To všechno vedlo k několika vzpourám, přičemž nejvážnější propukla v roce 1865 a skončila velkým masakrem. Byla provedena opatření a lidé odpovědní za masakr byli odvoláni. V roce 1866 se Jamajka stala korunní kolonií Velké Británie.

Úspěchy začaly přicházet na počátku dvacátého století, byly však utlumeny velkou ekonomickou krizí, která zasáhla celý svět. Dalšího rozkvětu se ostrov dočkal díky turistickému ruchu. Ten se na Jamajce začal rozvíjet ve 40. letech minulého století, kdy se ostrov stal známějším a oblíbenějším u amerických a britských turistů. Dne 6. srpna 1962 se z Jamajky stal nezávislý stát a s nezávislostí přicházely další úspěchy a prosperita.

Hospodářství

Jamajská ekonomika je ve srovnání s ostatními karibskými ostrovy značně rozvinutá. Má moderní a fungující finanční sektor s mnoha mezinárodními bankami a čilou obchodní spolupráci s dalšími zeměmi. Největší zisky má země z turistiky. Také zemědělství je důležitou součástí jamajské ekonomiky.  Významnými vývozními produkty jsou cukr, banány, káva, citrusy, papája a různé koření.

Obyvatelstvo a náboženství

Původními obyvateli ostrova byli Aravakové, kteří byli v průběhu 16. století vyhlazeni, a tak majoritní část dnešní populace představují potomci afrických otroků. Národnostní složení Jamajky je velmi různorodé. Může za to koloniální období, během něhož se na ostrov dostalo nemalé množství Evropanů. Dalším důvodem je příval otroků z různých koutů světa, převážně však ze západní Afriky. Co se týče náboženství, nejvíce je protestantů (přes 60 %) a kolem 35 % jsou různá náboženství a kulty, nejznámější z nich je rastafariánství.

Politický systém

Jamajka je zemí s parlamentní demokracií, která je členem Britského společenství národů. Hlavou země je stále britská královna Alžběta, kterou na ostrově zastupuje generální guvernér.  Jeho povinnosti jsou vesměs účasti na slavnostních ceremoniích a jmenování premiéra, což je vždy předseda vítězné politické strany. Exekutivní funkci v zemi má dvoukomorový parlament. Skládá se ze Sněmovny reprezentantů a Senátu. Sněmovna reprezentantů je volená občany, v senátu je 13 členů navrhováno premiérem a zbylých 8 zástupci opozice. Volby se konají každých 5 let.
Jamajka je rozdělena celkem do tří územních celků - Cornwall, Middlesex a Surrey

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Na Jamajce se nachází největší množství kostelů na metr čtvereční.
  • Z Jamajky pochází rastafariánství či rastafari, náboženské hnutí, které vzniklo ve 30. letech 20. století. Toto náboženství kombinuje především prvky židovství a křesťanství, částečně islámu a dalších (např. animistických) věr.
  • Národní park Blue and John Crow Mountains je největším národním parkem na ostrově, od roku 2015 je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.
  • Symbolem Jamajky je hudba reggae a její představitel zpěvák Bob Marley.

Jamajka, exotický ostrov v Karibském moři, je v současnosti nejen symbolem hudby reggae, ale i tropickým turistickým rájem. Díky poloze nedaleko rovníku zde panují nepřetržité vysoké teploty a ideální počasí téměř po celý rok. Návštěvníkům nabízí dlouhé pláže s jemným bílým pískem, bujnou a pestrobarevnou vegetaci, azurové moře, příjemnou tropickou atmosféru a moderní a komfortní turistické zázemí.

Jamajka dnes patří k nejnavštěvovanějším místům Karibiku. Nejoblíbenějšími plážemi jsou Seven Mile Beach, Bloody Bay, Half Moon Beach, Winnifred Beach, Reggae Beach. Za návštěvu určitě stojí také nejvyšší pohoří Jamajky Blue Mountains, kde se pěstuje nejkvalitnější káva na světě.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy