Hannover

13. 1. 2015 16:21
Hannover, to jsou především veletrhy, známé plemeno koně a EXPO 2000.
Hannover, Německo
Hannover, Německo | Foto: Thinkstock

Jde ale také o čisté a relativně nově postavené město, které jde příkladem německé ukázněnosti. Závan historie zde nečekejte, příjemně vás ale překvapí jeho moderní prvky.

Hannover - základní informace

Název: Hannover
Stát: Německo
Spolková země: Dolní Sasko
Počet obyvatel: 518 000
Rozloha: 204 km²
Nadmořská výška: 55 m.n.m.
Hustota obyvatel: 2 538 obyv./km²
Náboženství: protestantské křesťanství
Telefonní předvolba: + 49 511

Hannover je hlavním městem německé spolkové země Dolní Sasko a nachází se v nejužším místě údolí řeky Leine. V minulosti se jednalo o malebné město plné historických budov a roztomilých zákoutí, na konci druhé světové války však Hannover dostal zásah, který jeho tvář změnil k nepoznání. Pokud se chcete seznámit s podobou města ve středověku a před bombardováním v roce 1945, zajděte si na městskou radnici, kde se můžete na třech maketách města (středověk, období před a po roce 1945) přesvědčit, jak důmyslně byl fašistický Hannover srovnán se zemí.

Po druhé světové válce tak vzniklo zcela nové město, které díky duchapřítomnosti moderních architektů nyní netrpí dopravními zácpami. Veškerá doprava je odkláněna mimo město, a tak můžeme o Hannoveru s klidem prohlásit, že je městem klidu a zeleně. Hannover je kromě veletrhů ve světě známý také hostitelstvím světové výstavy EXPO 2000 a vyšlechtěním plemene hannoverský kůň. Mimo jiné je také důležitým evropským dopravním uzlem, potkávají se zde vlaky všech známých společností a tras. Ve městě působí fotbalový tým Hannover 96, který byl založen už v roce 1896.

Historie

Hannover byl založen ve středověku na východním břehu řeky Leine. Jeho původní název zněl Honovere, což mohlo znamenat „vysoký břeh řeky“. V té době šlo o malou rybářskou vesničku, která se začala rozrůstat v město na začátku 13. století zejména díky lokalitě blízko řeky.

Ve 14. století zde byla postavena většina kostelů a také městské hradby se třemi branami. V roce 1636 sem přesídlil Jiří, vévoda a panovník knížectví brunšvicko-lüneburského, a od roku 1692 zde byli voleni všichni ostatní panovníci tohoto rodu. Prvním z nich byl Jiří I., který se stal v roce 1708 kurfiřtem hannoverským a v roce 1714 panovníkem Království Velké Británie a Irska. Během sedmileté války se v roce 1757 odehrála blízko Hannoveru bitva o Hastenbeck. Francouzská armáda porazila tehdy hannoverskou a obsadila město. V následujícím roce okupace odvrácena anglicko-německými vojsky vedenými Ferdinandem z Brunswicku.

V roce 1815 bylo město Vídeňským kongresem povýšeno na Hannoverské království a město se začalo rychle rozrůstat. Královstvím zůstalo až do roku 1866, kdy bylo připojeno k Prusku. V roce 1937 začal nacistický Hannover s odsunem Židů, a protože byl vždy důležitou křižovatkou obchodních cest, stal se po skončení války v roce 1945 cílem pro strategické bombardování, při kterém bylo zničeno 90 % města, které bylo obnoveno s citlivým odkazem na původní stavby.

Turistické zajímavosti

Hannover, nová radnice
Hannover, nová radnice | Foto: Thinkstock

Hlavní turistickou atrakcí a velkou pomocí pro turisty, kteří nechtějí v Hannoveru minout žádnou z důležitých památek, je tzv. Červená stezka, která se na čtyřech kilometrech vine po celém městě. Začíná u budovy nádraží a zpočátku pokračuje kolem moderních čtvrtí, až turisty přivede do uličky Georgswall, kde v malém domečku bydlela Charlotte Kestnerová, známá Lotte, do které byl zamilován Geotheův Werther. Neminete ani starou středověkou radnici s přestavbami z 15. století, nedalekou krytou tržnici a především novou radnici, která ačkoliv pochází z roku 1913, působí svou velikostí a přepychem historicky.

Za zastávku stojí také zámek Leineschloss, sídlo dolnosaského zemského sněmu a bývalá královská rezidence, kde naleznete skupinku soch známou jako Nanynky z roku 1974 autorky Niki de Saint Phalle. Místem k setkání místních i turistů je Kröpcke, křižovatka důležitých ulic, na které se nachází hodiny Kröpcke Uhr a také známá cukrárna Mövenpick s nezaměnitelnou střechou. Pro odpočinek vyhledejte rozlehlé královské zahrady Herrenhausen s krásnými květinovými záhony a ornamenty, fontánami a barokními altánky.

Počasí

Hannover leží v mírném klimatickém pásu a počasí je zde ovlivňováno Golfským proudem. Léta zde nejsou příliš teplá (okolo 17 stupňů), zimy jsou deštivé s průměrnou teplotou okolo nuly. Nejteplejším měsícem je červenec, kdy teploty stoupají nad 20 stupňů, nejvyšší počet slunečních hodin je v květnu a červnu. Obecně se dá říci, že se zde počasí dá posuzovat podle České republiky. Nejrušněji je zde na podzim, kdy probíhají známé veletrhy. Turisticky neoblíbenějším obdobím je však léto.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy