Vládní úsporný balíček a škrty od roku 2013

27. 12. 2012 8:00
Vyšší daň z přidané hodnoty, zvýšení daní pro lidi s nejvyššími příjmy, menší růst důchodů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Vyšší daň z přidané hodnoty, zvýšení daní pro lidi s nejvyššími příjmy, menší růst důchodů. To jsou tři hlavní opatření, kterými chce vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM v příštích letech udržet schodek státního rozpočtu na původně plánované úrovni v poměru k výkonu ekonomiky. Původní návrhy vznikly ještě v době, kdy součástí vládní koalice byly i Věci veřejné.

Sazby daně z přidané hodnoty stoupnou od roku 2013 z 14 na 15 procent a z 20 na 21 procent.

Druhým hlavním opatřením pak má být dočasná změna valorizací penzí - ty porostou výrazně pomaleji, než předpokládala dosavadní pravidla.

Koalice se shodla také na dočasném zvýšení daní pro lidi s měsíčním příjmem nad 100 tisíc korun - ti zaplatí jednak "solidární příspěvek", jednak kvůli zrušení stropů odvedou více na zdravotním pojištění.

Změny se dotknou také osob samostatně výdělečně činných - výdajové paušály už nepůjde kombinovat s daňovou slevou na dítě a na manžela či manželku..

Vláda podle premiéra Petra Nečase nechce zůstat jen u škrtů a vyšších daní. Připraví balíček s "prorůstovým charakterem", aby vykompenzoval zejména pokles spotřeby domácností vedoucí k dalšímu poklesu vybraných daní.

Podrobnosti o změnách se dočtete vpravo od tohoto textu, pod ním pak najdete nejnovější zprávy o vládních záměrech.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy