Vládní úsporný balíček a škrty od roku 2013

27. 12. 2012 8:00
Vyšší daň z přidané hodnoty, zvýšení daní pro lidi s nejvyššími příjmy, menší růst důchodů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Vyšší daň z přidané hodnoty, zvýšení daní pro lidi s nejvyššími příjmy, menší růst důchodů. To jsou tři hlavní opatření, kterými chce vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM v příštích letech udržet schodek státního rozpočtu na původně plánované úrovni v poměru k výkonu ekonomiky. Původní návrhy vznikly ještě v době, kdy součástí vládní koalice byly i Věci veřejné.

Sazby daně z přidané hodnoty stoupnou od roku 2013 z 14 na 15 procent a z 20 na 21 procent.

Druhým hlavním opatřením pak má být dočasná změna valorizací penzí - ty porostou výrazně pomaleji, než předpokládala dosavadní pravidla.

Koalice se shodla také na dočasném zvýšení daní pro lidi s měsíčním příjmem nad 100 tisíc korun - ti zaplatí jednak "solidární příspěvek", jednak kvůli zrušení stropů odvedou více na zdravotním pojištění.

Změny se dotknou také osob samostatně výdělečně činných - výdajové paušály už nepůjde kombinovat s daňovou slevou na dítě a na manžela či manželku..

Vláda podle premiéra Petra Nečase nechce zůstat jen u škrtů a vyšších daní. Připraví balíček s "prorůstovým charakterem", aby vykompenzoval zejména pokles spotřeby domácností vedoucí k dalšímu poklesu vybraných daní.

Podrobnosti o změnách se dočtete vpravo od tohoto textu, pod ním pak najdete nejnovější zprávy o vládních záměrech.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy