Vládní úsporný balíček a škrty od roku 2013

27. 12. 2012 8:00
Vyšší daň z přidané hodnoty, zvýšení daní pro lidi s nejvyššími příjmy, menší růst důchodů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Vyšší daň z přidané hodnoty, zvýšení daní pro lidi s nejvyššími příjmy, menší růst důchodů. To jsou tři hlavní opatření, kterými chce vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM v příštích letech udržet schodek státního rozpočtu na původně plánované úrovni v poměru k výkonu ekonomiky. Původní návrhy vznikly ještě v době, kdy součástí vládní koalice byly i Věci veřejné.

Sazby daně z přidané hodnoty stoupnou od roku 2013 z 14 na 15 procent a z 20 na 21 procent.

Druhým hlavním opatřením pak má být dočasná změna valorizací penzí - ty porostou výrazně pomaleji, než předpokládala dosavadní pravidla.

Koalice se shodla také na dočasném zvýšení daní pro lidi s měsíčním příjmem nad 100 tisíc korun - ti zaplatí jednak "solidární příspěvek", jednak kvůli zrušení stropů odvedou více na zdravotním pojištění.

Změny se dotknou také osob samostatně výdělečně činných - výdajové paušály už nepůjde kombinovat s daňovou slevou na dítě a na manžela či manželku..

Vláda podle premiéra Petra Nečase nechce zůstat jen u škrtů a vyšších daní. Připraví balíček s "prorůstovým charakterem", aby vykompenzoval zejména pokles spotřeby domácností vedoucí k dalšímu poklesu vybraných daní.

Podrobnosti o změnách se dočtete vpravo od tohoto textu, pod ním pak najdete nejnovější zprávy o vládních záměrech.

 

Právě se děje

Další zprávy