Vládní úsporný balíček a škrty od roku 2013

27. 12. 2012 8:00
Vyšší daň z přidané hodnoty, zvýšení daní pro lidi s nejvyššími příjmy, menší růst důchodů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Vyšší daň z přidané hodnoty, zvýšení daní pro lidi s nejvyššími příjmy, menší růst důchodů. To jsou tři hlavní opatření, kterými chce vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM v příštích letech udržet schodek státního rozpočtu na původně plánované úrovni v poměru k výkonu ekonomiky. Původní návrhy vznikly ještě v době, kdy součástí vládní koalice byly i Věci veřejné.

Sazby daně z přidané hodnoty stoupnou od roku 2013 z 14 na 15 procent a z 20 na 21 procent.

Druhým hlavním opatřením pak má být dočasná změna valorizací penzí - ty porostou výrazně pomaleji, než předpokládala dosavadní pravidla.

Koalice se shodla také na dočasném zvýšení daní pro lidi s měsíčním příjmem nad 100 tisíc korun - ti zaplatí jednak "solidární příspěvek", jednak kvůli zrušení stropů odvedou více na zdravotním pojištění.

Změny se dotknou také osob samostatně výdělečně činných - výdajové paušály už nepůjde kombinovat s daňovou slevou na dítě a na manžela či manželku..

Vláda podle premiéra Petra Nečase nechce zůstat jen u škrtů a vyšších daní. Připraví balíček s "prorůstovým charakterem", aby vykompenzoval zejména pokles spotřeby domácností vedoucí k dalšímu poklesu vybraných daní.

Podrobnosti o změnách se dočtete vpravo od tohoto textu, pod ním pak najdete nejnovější zprávy o vládních záměrech.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy