Vládní úsporný balíček a škrty od roku 2013

27. 12. 2012 8:00
Vyšší daň z přidané hodnoty, zvýšení daní pro lidi s nejvyššími příjmy, menší růst důchodů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Vyšší daň z přidané hodnoty, zvýšení daní pro lidi s nejvyššími příjmy, menší růst důchodů. To jsou tři hlavní opatření, kterými chce vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM v příštích letech udržet schodek státního rozpočtu na původně plánované úrovni v poměru k výkonu ekonomiky. Původní návrhy vznikly ještě v době, kdy součástí vládní koalice byly i Věci veřejné.

Sazby daně z přidané hodnoty stoupnou od roku 2013 z 14 na 15 procent a z 20 na 21 procent.

Druhým hlavním opatřením pak má být dočasná změna valorizací penzí - ty porostou výrazně pomaleji, než předpokládala dosavadní pravidla.

Koalice se shodla také na dočasném zvýšení daní pro lidi s měsíčním příjmem nad 100 tisíc korun - ti zaplatí jednak "solidární příspěvek", jednak kvůli zrušení stropů odvedou více na zdravotním pojištění.

Změny se dotknou také osob samostatně výdělečně činných - výdajové paušály už nepůjde kombinovat s daňovou slevou na dítě a na manžela či manželku..

Vláda podle premiéra Petra Nečase nechce zůstat jen u škrtů a vyšších daní. Připraví balíček s "prorůstovým charakterem", aby vykompenzoval zejména pokles spotřeby domácností vedoucí k dalšímu poklesu vybraných daní.

Podrobnosti o změnách se dočtete vpravo od tohoto textu, pod ním pak najdete nejnovější zprávy o vládních záměrech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Hotely v Česku ubytovaly v říjnu meziročně asi o 800 tisíc hostů více, převládali domácí turisté

V tuzemských hotelech se podle státní agentury CzechTourism v říjnu ubytovalo zhruba 1,1 milionu hostů. Oproti loňsku je to asi o 800 tisíc více. Návštěvnost hotelů dál nejvíce podporovali domácí turisté, kterých do nich v desátém měsíci letošního roku zavítalo přibližně 660 tisíc. Ze zahraničí dorazilo kolem 400 tisíc hostů, nejčastěji se jednalo o Němce. Obsazenost hotelů ke konci roku ovlivní zrušené vánoční trhy. Cestovatelé z ciziny se tak místo toho, aby přijeli do Česka, vydají do zemí, kde se adventní trhy konají. Agentura CzechTourism to ve čtvrtek sdělila na základě nových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Z říjnových údajů ČSÚ je podle ředitele CzechTourism Jana Hergeta patrné, že s rostoucí proočkovaností začali lidé znovu cestovat. "Markantní je to například u turistů z Izraele, kde se očkovalo velice rychle," uvedl. Tuzemské hotely v říjnu přivítaly 12 233 hostů z Izraele, v porovnání se stejným měsícem předkrizového roku 2019 jich bylo pouze o 1320 méně. Podobné je to u návštěvníků ze Saudské Arábie, propad hostů v hotelích za desátý měsíc ve srovnání s rokem 2019 činí zhruba osm procent.

"Bohužel aktuálně se situace vyvíjí opačným směrem. Turisté ze vzdálených zemí ve velkém ruší rezervované lety a cesty do Česka, a to především kvůli chybějícím adventním trhům. Vánoční atmosféra ve městech spojená s adventními trhy je pro řadu zahraničních turistů opravdu silným magnetem," řekl dále Herget.

Zdroj: ČTK
Další zprávy