reklama
 
 

Výdajové paušály OSVČ 2016 a 2017

AKTUALIZOVÁNO 25. 2. 2017
Osoby samostatně výdělečně činné se už od roku 2005 můžou rozhodnout, jestli si povedou standardní daňovou evidenci či účetnictví, nebo se rozhodnou pro takzvané výdajové paušály.

Osoby samostatně výdělečně činné (klasičtí živnostníci, ale také třeba svobodná povolání, soukromí zemědělci nebo lidé s příjmy z pronájmu) se už od roku 2005 můžou rozhodnout, jestli si povedou standardní daňovou evidenci či účetnictví, nebo se rozhodnou pro takzvané výdajové paušály.

V prvním případě si musejí shromažďovat všechny doklady o příjmech a výdajích a následně je zpracovávat.

Druhá varianta - paušály - je mnohem jednodušší, protože tato administrativa odpadá a vychází se z fikce, že daňově uznatelné náklady (související s dosažením a udržením zisku) tvoří určité procento z příjmů.

Paušály však můžou být nevýhodné pro podnikatele, kteří ve skutečnosti měli v daném roce ještě vyšší výdaje.

Výše výdajových paušálů

Na samotné procentní výši paušálů pro jednotlivé skupiny OSVČ se v roce 2016 ani 2017 nic nemění. Následující paušály lze tedy využít i pro zdaňovací období roku 2016 (v daňovém přiznání podávaném v prvních měsících roku 2017):

Řemeslné živnosti: 80 %

Zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství: 80 %

Ostatní živnosti: 60 %

Svobodná povolání, příjmy z autorských práv, podnikání podle zvláštních předpisů: 40 %

Příjmy z pronájmu: 30 %

Oproti předchozímu roku se tedy výše paušálů nemění.

Omezení výdajových paušálů

Pro příjmy za rok 2016 platí, že u všech skupin OSVČ lze paušály využít pouze u příjmů nepřesahujících dva miliony korun ročně. Výdaje paušálem lze uplatni nejvýše do částky 1,6 milionu u skupiny podnikatelů patřící pod 80% paušál, do částky 1,2 milionu u skupiny podnikatelů patřící pod 60% paušál, do částky 800 tisíc korun u skupiny podnikatelů patřící pod 40% paušál a do částky 600 tisíc korun u skupiny podnikatelů patřící pod 30% paušál.

reklama
Daňové přiznání online

Daňové přiznání online

Využijte naši jednoduchou daňovou kalkulačku a vyřešte svoje daňové přiznání na tři kliky.

Otevřít daňovou kalkulačku >>

V platnosti pro příjmy za rok 2016 zůstává také další omezení prosazené předchozí vládou ODS, TOP 09 a LIDEM, podle něhož si podnikatelé využívající paušály (s výjimkou přivýdělků) nemohou odečítat slevu na dítě a manželku.

Návrat slev pro OSVČ

Poslanci už schválili, že podnikatelé, kteří používají výdajové paušály, si počínaje příjmy za rok 2017 nebo 2018 opět budou moci odečítat z daní také slevy na děti a na manželku či manžela.  Současně ale dojde ke snížení limitu pro využití výdajových paušálů.

Zatímco dosud je lze využít pro příjmy nepřesahující dva miliony korun ročně, nově by to měla být jen polovina. Například řemeslníci, kteří si dosud díky 80% paušálu mohou takto odečíst až 1,6 milionu korun, si nově odečtou maximálně 800 tisíc korun.

U příjmů za rok 2017 si podnikatelé zřejmě budou moci vybrat, zda využijí dosavadní systém (vyšší limit na paušály, ale beze slev), nebo nový (nižší limit, ale se slevami). Počínaje příjmy za rok 2018 by platil jen nový systém.

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
Komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama